Na cmentarze najlepiej autobusem lub tramwajem. "Jak co roku zachęcamy, aby odstawić samochody"

Źródło:
PAP
Ruszą dodatkowe cmentarne linieWTP

We wtorek 1 listopada wyjadą dodatkowe 22 cmentarne linie autobusowe i trzy linie tramwajowe. - Będą również wzmocnione linie regularne pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się między cmentarzami - powiedziała dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska. Niektóre z ulic zostaną zamknięte.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców, linie autobusowe cmentarne, a także wzmocnienia linii autobusowych rozpoczęliśmy już w ten weekend, tak będzie też w weekend 29 i 30 października. Także w poniedziałek, 31 października, część linii cmentarnych będzie już na ulicach Warszawy kursowała - zapowiedziała w poniedziałek dyrektorka ZTM Katarzyna Strzegowska. - Jak co roku zachęcamy, aby odstawić samochody indywidulane i odwiedzić stołeczne nekropolie przy wsparciu komunikacji miejskiej - dodała.

Zaznaczyła, że we wtorek, 1 listopada, wyjadą dodatkowe 22 linie autobusowe i trzy linie tramwajowe. - Będą również wzmocnione linie regularne pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się między cmentarzami - dodała.

Kursy na liniach cmentarnych zaplanowano w dniach 29, 30 i 31 października oraz 2 listopada między godziną 9 a 17, natomiast 1 listopada między 7 a 19. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice cmentarza Powązkowskiego. Wiele osób wybiera się tam na spacer już po zachodzie słońca, po odwiedzeniu rodzinnych grobów w innych rejonach Warszawy.

Sto autobusów mniej niż w ubiegłym roku

- 1 listopada na ulice Warszawy wyjedzie blisko 1,4 tysiąca autobusów i w ruchu będzie 300 tramwajów - zaznaczyła Strzegowska. Częściej 1 listopada kursować będzie metro, które w okresie największego zainteresowania przejazdami odjeżdżać będzie co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2.

W porównaniu z rokiem 2021 w święto zmarłych na ulice wyjedzie około 100 autobusów mniej. O organizacji ruchu w dniach 29-31 października i 1 listopada mówił dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Tamás Dombi.

Podkreślił, że w te dni szczególny priorytet ma komunikacja miejska. - Organizację ruchu determinują dwie rzeczy. Kalendarz, który jest przewidywalny, i pogoda, która jest nieprzewidywalna. W tym roku organizację ruchu wokół cmentarzy można podzielić na dwie części: organizację w weekend i poniedziałek przed świętami i w dniu 1 listopada - powiedział Dombi.

Nad bezpieczeństwem i sprawnym przemieszczaniem się komunikacji miejskiej będzie czuwało blisko 120 pracowników nadzorujących i koordynujących przebieg linii, a także 50 informatorów.

Ulice obok cmentarzy zamknięte dla aut

W okolicy cmentarza Bródnowskiego w weekend oraz poniedziałek zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica św. Wincentego. Będą nią mogły jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej. Zamknięty zostanie fragment ulicy Kołowej i Gościeradowskiej.

Zamknięte ulice w okolicy cmentarza Bródnowskiegoinfoulice

Podobnie w okolicy cmentarza Północnego - ulica Wólczyńska od ronda do ulicy Palisadowej będzie dostępna tylko dla autobusów komunikacji miejskiej. - Nie będzie większych zmian w rejonie cmentarza Powązkowskiego w te dni poza wyłączeniem na potrzeby ruchu autobusowego parkingu przy cmentarzu Wojskowym - podkreślił Dombi.

Zamknięte ulice w okolicach cmentarza Północnegoinfoulice

Z kolei 1 listopada wszystkie ulice wokół cmentarza Bródnowskiego zostaną zamknięte dla pojazdów indywidualnych. Częściowo zostaną przeznaczone dla komunikacji miejskiej, a częściowo dla ruchu pieszych i dla handlu okolicznościowego. Dotyczy to ulic: św. Wincentego, Odrowąża i Matki Teresy z Kalkuty.

Zamknięte ulice w okolicy cmentarza Bródnowskiegoinfoulice

W okolicy cmentarza Północnego zamknięta będzie ulica Wólczyńska już na odcinku od alei Reymonta aż do cmentarza, razem z fragmentem ulicy Wóycickiego. Będą to ulice przeznaczone tylko dla autobusów.

Zamknięte ulice w okolicach cmentarza Północnegoinfoulice

Z kolei w okolicy cmentarza Powązkowskiego ulica Powązkowska zostanie wyłączona z ruchu dla pojazdów indywidualnych. Z wyłączeniem krótkiego fragmentu nad torami, gdzie będzie można się przedostać z Żoliborza na tyły starego cmentarza Powązkowskiego. Wyłączona z ruchu zostanie też zachodnia jezdnia ulicy Okopowej, gdzie odbywać się będzie tylko ruch autobusowy.

Zamknięte ulice w okolicy cmentarza Powązkowskiegoinfoulice

- Oczywiście na zamkniętych ulicach zostanie dopuszczony ruch mieszkańców, by mogli dojechać do swoich posesji - podkreślił Dombi.

Cmentarne linie autobusowe i tramwajowe

- W dniach 29-31 października będzie jeździło dodatkowych sześć autobusowych linii cmentarnych. To linie łączące Młociny z cmentarzem Północnym - powiedział kierownik działu organizacji przewozów w Zarządzie Transportu Paweł Mutant. - Dodatkowo linia C11 łącząca Powązki i Bródno z metrem Dworzec Gdański i linia C84 dojeżdżająca z placu Narutowicza pod bramę główną cmentarza Północnego, jak również linia C13 łącząca Bródno, metro Dworzec Gdański, cmentarz Wawrzyszewski i metro Młociny oraz cmentarz Północny - dodał.

Na tory wyjadą dwie tramwajowe linie cmentarne C1 i C4, które przejeżdżają obok cmentarza Bródnowskiego od ulicy Odrowąża. - Jeśli zaś chodzi o 1 listopada, to wyjeżdżamy praktycznie maksymalną liczbą taboru. Na same linie cmentarne przewidujemy około 500 autobusów. W przypadku mniejszych cmentarzy zasilamy tam linie regularne, które jeżdżą na co dzień. Planujemy tam wzmocnienie 15 linii 80 autobusami - zaznaczył.

Patrole straży miejskiej

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki przypomniał, ze już w ubiegły weekend rozpoczęły się działania straży miejskiej na cmentarzach.

- 165 strażników patroluje rejony i w zasadzie same cmentarze. Robią to w godzinach wieczorowo-nocnych, wykorzystując m.in. noktowizory - powiedział Domaradzki. - Te działania będą kontynuowane w najbliższy weekend oraz 1 i 2 listopada - dodał.

Zaznaczył, że w ramach corocznej akcji "Znicz" przy cmentarzach pojawi się 568 strażników, którzy będą też prowadzić patrole wspólne z policjantami ruchu drogowego po to, by nasycić ten obszar patrolami. Zaapelował do mieszkańców, aby nie jeździć "na pamięć". Przekazał, że strażnicy będą też kontrolować stoiska handlowe.

Przeczytaj także: Stolica zakończyła inwentaryzację grobów na Starych Powązkach

Stare Powązki w dniu Wszystkich Świętych
Stare Powązki w dniu Wszystkich ŚwiętychTVN24

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: infoulice

Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl