Na cmentarze najlepiej autobusem lub tramwajem. "Jak co roku zachęcamy, aby odstawić samochody"

Źródło:
PAP
Ruszą dodatkowe cmentarne linieWTP

We wtorek 1 listopada wyjadą dodatkowe 22 cmentarne linie autobusowe i trzy linie tramwajowe. - Będą również wzmocnione linie regularne pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się między cmentarzami - powiedziała dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska. Niektóre z ulic zostaną zamknięte.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców, linie autobusowe cmentarne, a także wzmocnienia linii autobusowych rozpoczęliśmy już w ten weekend, tak będzie też w weekend 29 i 30 października. Także w poniedziałek, 31 października, część linii cmentarnych będzie już na ulicach Warszawy kursowała - zapowiedziała w poniedziałek dyrektorka ZTM Katarzyna Strzegowska. - Jak co roku zachęcamy, aby odstawić samochody indywidulane i odwiedzić stołeczne nekropolie przy wsparciu komunikacji miejskiej - dodała.

Zaznaczyła, że we wtorek, 1 listopada, wyjadą dodatkowe 22 linie autobusowe i trzy linie tramwajowe. - Będą również wzmocnione linie regularne pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się między cmentarzami - dodała.

Kursy na liniach cmentarnych zaplanowano w dniach 29, 30 i 31 października oraz 2 listopada między godziną 9 a 17, natomiast 1 listopada między 7 a 19. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice cmentarza Powązkowskiego. Wiele osób wybiera się tam na spacer już po zachodzie słońca, po odwiedzeniu rodzinnych grobów w innych rejonach Warszawy.

Sto autobusów mniej niż w ubiegłym roku

- 1 listopada na ulice Warszawy wyjedzie blisko 1,4 tysiąca autobusów i w ruchu będzie 300 tramwajów - zaznaczyła Strzegowska. Częściej 1 listopada kursować będzie metro, które w okresie największego zainteresowania przejazdami odjeżdżać będzie co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2.

W porównaniu z rokiem 2021 w święto zmarłych na ulice wyjedzie około 100 autobusów mniej. O organizacji ruchu w dniach 29-31 października i 1 listopada mówił dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Tamás Dombi.

Podkreślił, że w te dni szczególny priorytet ma komunikacja miejska. - Organizację ruchu determinują dwie rzeczy. Kalendarz, który jest przewidywalny, i pogoda, która jest nieprzewidywalna. W tym roku organizację ruchu wokół cmentarzy można podzielić na dwie części: organizację w weekend i poniedziałek przed świętami i w dniu 1 listopada - powiedział Dombi.

Nad bezpieczeństwem i sprawnym przemieszczaniem się komunikacji miejskiej będzie czuwało blisko 120 pracowników nadzorujących i koordynujących przebieg linii, a także 50 informatorów.

Ulice obok cmentarzy zamknięte dla aut

W okolicy cmentarza Bródnowskiego w weekend oraz poniedziałek zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica św. Wincentego. Będą nią mogły jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej. Zamknięty zostanie fragment ulicy Kołowej i Gościeradowskiej.

Zamknięte ulice w okolicy cmentarza Bródnowskiegoinfoulice

Podobnie w okolicy cmentarza Północnego - ulica Wólczyńska od ronda do ulicy Palisadowej będzie dostępna tylko dla autobusów komunikacji miejskiej. - Nie będzie większych zmian w rejonie cmentarza Powązkowskiego w te dni poza wyłączeniem na potrzeby ruchu autobusowego parkingu przy cmentarzu Wojskowym - podkreślił Dombi.

Zamknięte ulice w okolicach cmentarza Północnegoinfoulice

Z kolei 1 listopada wszystkie ulice wokół cmentarza Bródnowskiego zostaną zamknięte dla pojazdów indywidualnych. Częściowo zostaną przeznaczone dla komunikacji miejskiej, a częściowo dla ruchu pieszych i dla handlu okolicznościowego. Dotyczy to ulic: św. Wincentego, Odrowąża i Matki Teresy z Kalkuty.

Zamknięte ulice w okolicy cmentarza Bródnowskiegoinfoulice

W okolicy cmentarza Północnego zamknięta będzie ulica Wólczyńska już na odcinku od alei Reymonta aż do cmentarza, razem z fragmentem ulicy Wóycickiego. Będą to ulice przeznaczone tylko dla autobusów.

Zamknięte ulice w okolicach cmentarza Północnegoinfoulice

Z kolei w okolicy cmentarza Powązkowskiego ulica Powązkowska zostanie wyłączona z ruchu dla pojazdów indywidualnych. Z wyłączeniem krótkiego fragmentu nad torami, gdzie będzie można się przedostać z Żoliborza na tyły starego cmentarza Powązkowskiego. Wyłączona z ruchu zostanie też zachodnia jezdnia ulicy Okopowej, gdzie odbywać się będzie tylko ruch autobusowy.

Zamknięte ulice w okolicy cmentarza Powązkowskiegoinfoulice

- Oczywiście na zamkniętych ulicach zostanie dopuszczony ruch mieszkańców, by mogli dojechać do swoich posesji - podkreślił Dombi.

Cmentarne linie autobusowe i tramwajowe

- W dniach 29-31 października będzie jeździło dodatkowych sześć autobusowych linii cmentarnych. To linie łączące Młociny z cmentarzem Północnym - powiedział kierownik działu organizacji przewozów w Zarządzie Transportu Paweł Mutant. - Dodatkowo linia C11 łącząca Powązki i Bródno z metrem Dworzec Gdański i linia C84 dojeżdżająca z placu Narutowicza pod bramę główną cmentarza Północnego, jak również linia C13 łącząca Bródno, metro Dworzec Gdański, cmentarz Wawrzyszewski i metro Młociny oraz cmentarz Północny - dodał.

Na tory wyjadą dwie tramwajowe linie cmentarne C1 i C4, które przejeżdżają obok cmentarza Bródnowskiego od ulicy Odrowąża. - Jeśli zaś chodzi o 1 listopada, to wyjeżdżamy praktycznie maksymalną liczbą taboru. Na same linie cmentarne przewidujemy około 500 autobusów. W przypadku mniejszych cmentarzy zasilamy tam linie regularne, które jeżdżą na co dzień. Planujemy tam wzmocnienie 15 linii 80 autobusami - zaznaczył.

Patrole straży miejskiej

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki przypomniał, ze już w ubiegły weekend rozpoczęły się działania straży miejskiej na cmentarzach.

- 165 strażników patroluje rejony i w zasadzie same cmentarze. Robią to w godzinach wieczorowo-nocnych, wykorzystując m.in. noktowizory - powiedział Domaradzki. - Te działania będą kontynuowane w najbliższy weekend oraz 1 i 2 listopada - dodał.

Zaznaczył, że w ramach corocznej akcji "Znicz" przy cmentarzach pojawi się 568 strażników, którzy będą też prowadzić patrole wspólne z policjantami ruchu drogowego po to, by nasycić ten obszar patrolami. Zaapelował do mieszkańców, aby nie jeździć "na pamięć". Przekazał, że strażnicy będą też kontrolować stoiska handlowe.

Przeczytaj także: Stolica zakończyła inwentaryzację grobów na Starych Powązkach

Stare Powązki w dniu Wszystkich Świętych
Stare Powązki w dniu Wszystkich ŚwiętychTVN24

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: infoulice

Pozostałe wiadomości

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O godzinie 11 rozpoczął się doroczny Bieg Konstytucji 3 Maja. Start i metę pięciokilometrowej trasy biegu zlokalizowano na placu Trzech Krzyży. Niektóre ulice w Śródmieściu stolicy zostały zamknięte dla ruchu. W związku z obchodami rocznicy wprowadzenia Konstytucji 3 Maja na placu Zamkowym odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl