Instalacja tlenowa w Szpitalu Praskim pod kontrolą strażaków. "Dzień jak co dzień"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiceprezydentka o sytuacji Szpitala Praskiego
Wiceprezydentka o sytuacji Szpitala PraskiegoTVN24
wideo 2/3
Wiceprezydentka o sytuacji Szpitala Praskiego (wideo z 9 listopada)TVN24

Ze względu na dużą liczbę pacjentów wymagających tlenoterapii instalacja w Szpitalu Praskim jest przeciążona i znajduje się pod kontrolą straży pożarnej. Placówka przyznaje, że taki stan utrzymuje się od początku listopada. W ciągu miesiąca strażacy przyjeżdżali do szpitala blisko 100 razy.

Sprawę przeciążonej instalacji tlenowej w Szpitalu Praskim opisał reporter TOK FM Szymon Kępka. Na zdjęciu, które opublikował na Twitterze, widać strażaka kierującego strumień wody w kierunku przyszpitalnej instalacji tlenowej.

W środę Szpital Praski poinformował na Facebooku, że problemy opisane przez reportera TOK FM to codzienność, która trwa od 2 listopada. "W ciągu ostatniej doby przyjęto 20 nowych pacjentów, przy czym u 16 z nich potwierdzono COVID-19. Stan na 15 grudnia rano to 182 pacjentów na tlenie, w tym 35 na wentylacji mechanicznej (16 osób poddawanych tlenoterapii wysokoprzepływowej, 19 osób pod respiratorem). Czyli… dzień jak co dzień".

Komentarz urzędu wojewódzkiego

Do wpisu reportera w komentarzach odniósł się urząd wojewódzki. "Szpital Praski dotychczas nie udostępnił wyznaczonych decyzją Ministra Zdrowia, 271 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Od kliku tygodni w raportach wykazuje dostępność ok. 190 łóżek z 271, o które wnioskowała Zastępca Prezydenta Warszawy i które zgodnie z prośbą zostały wyznaczone decyzją Ministra Zdrowia" - napisano w komentarzu. Poinformowano również, że "w związku z awarią jednego z reduktorów tlenu w Szpitalu Praskim, Prezes placówki zwrócił się do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego o wsparcie". "Sprawa została potraktowana priorytetowo i niezwłocznie został uruchomiony Bank Tlenu, z którego przekazano 40 sztuk butli z tlenem. Jak informował Prezes Szpitala, bezpieczeństwo pacjentów było zapewniane cały czas przez drugi reduktor oraz stację gazów" - napisał MUW. Wskazano również, że "decyzja o zapewnieniu 271 łóżek w Szpitalu Praskim wydana została na pilną prośbę Zastępcy Prezydenta Renaty Kaznowskiej". "Minister Zdrowia 2 listopada br. wydał decyzję na stopniowe wdrażanie decyzji zgodnie z harmonogramem przesłanym przez władze miasta. Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego już kilka miesięcy temu przypominał szpitalom o konieczności modernizacji instalacji tlenowych" - podkreślono.

Ratusz ostrzegał, że instalacja tlenowa nie wytrzyma takiego obciążenia

Decyzją Ministerstwa Zdrowia z 2 listopada 2021 roku ratusz miał przygotować w Szpitalu Praskim 271 łóżek, w tym 22 łóżka intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19. Zgodnie z treścią decyzji placówka od 2 listopada miała zapewnić 142 łóżka, w tym 5 łóżek intensywnej terapii, następnie od 8 listopada br. - 204 łóżka, w tym 12 łóżek intensywnej terapii i od 15 listopada - pełną liczbę wskazaną przez resort zdrowia.

Władze Warszawy odwołały się od tej decyzji, choć najpierw same zgłosiły szpital na covidowy. Wiceprezydent Kaznowska opublikowała w środę skan pisma resortu zdrowia, z którego wynika, że termin rozpatrzenia odwołania został przedłużony.

Zastrzeżenia ratusza budziła liczba łóżek - przestrzegano, że instalacja tlenowa nie będzie w stanie wytrzymać tak dużego obciążenia. Drugim problemem był rodzaj wytycznych resortu. Zdaniem urzędników decyzja zmienia Szpital Praski w placówkę tymczasową dla chorych zakażonych koronawirusem, podczas gdy ratusz wnioskował, by przekształcić ją w szpital wielospecjalistyczny dla pacjentów z COVID-19 i chorobami współistniejącymi.

W ciągu miesiąca strażacy interweniowali 94 razy

Już 8 listopada wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska informowała w mediach społecznościowych, że Szpital Praski wstrzymał dalsze przyjęcia. "W Szpitalu Praskim w Warszawie przebywa dziś 128 pacjentów covid+. Po pięciu dniach jego funkcjonowania jako szpitala covidowego instalacja tlenowa osiągnęła poziom krytyczny. Szpital wstrzymał dalsze przyjęcia" - przekazała.

Z kolei we wpisie Szpitala Praskiego na Facebooku z 2 grudnia czytamy, że od momentu dostarczenia decyzji resortu zdrowia instalacja tlenowa uzupełniana była już 15 razy, a w sumie zużyto 86 tysięcy kilogramów tlenu medycznego. "Straż Pożarna (dziękujemy!) interweniowała 94 razy podgrzewając instalację parownicową, co pozwoliło na jej ponadprzeciętną eksploatację" - podały władze placówki.

Jak przekazał nam w czwartek Marcin Wesołowski ze stołecznej straży pożarnej, wyjazdy strażaków do Szpitala Praskiego nie są stałe. - Interweniujemy doraźnie na zgłoszenie. W ciągu ostatniego tygodnia interweniowaliśmy 12 razy. Większość interwencji polegała na kontroli poprawności działania nagrzewnic instalacji tlenowej. Dwukrotnie zraszano oblodzoną parownicę w celu usunięcia lodu - przekazał strażak. 

Sytuacja epidemiczna w Warszawie

Marzena Wojewódzka z biura prasowego ratusza przekazała w czwartek aktualne dane na temat obłożenia miejsc covidowych w szpitalach miejskich. - W szpitalach miejskich hospitalizowanych jest 650 pacjentów z COVID-19. Najwięcej chorych znajduje się w Szpitalu Południowym - 269. Ponad 180 pacjentów jest w Szpitalu Praskim, w Bielańskim - 92, Czerniakowskim - 37, Grochowskim - 33, Wolskim - 26 i 12 pacjentów w Szpitalu na Solcu - wylicza Wojewódzka. Jak dodała, 97 pacjentów wymaga leczenia pod respiratorem. Aktualnie wolne respiratory są tylko w Szpitalu Południowym (7) i jeden na Solcu. - W pozostałych miejskich szpitalach nie ma wolnych respiratorów - podała Marzena Wojewódzka.

W czwartek resort zdrowia poinformował o 22 097 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 592 zgonach. Ostatniej doby w Warszawie pozytywnie na COVID-19 zdiagnozowano 1120 osób. Zmarło 17 zakażonych.

Autorka/Autor:kk, dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Praski/Facebook.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl