Instalacja tlenowa w Szpitalu Praskim pod kontrolą strażaków. "Dzień jak co dzień"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiceprezydentka o sytuacji Szpitala Praskiego
Wiceprezydentka o sytuacji Szpitala PraskiegoTVN24
wideo 2/3
Wiceprezydentka o sytuacji Szpitala Praskiego (wideo z 9 listopada)TVN24

Ze względu na dużą liczbę pacjentów wymagających tlenoterapii instalacja w Szpitalu Praskim jest przeciążona i znajduje się pod kontrolą straży pożarnej. Placówka przyznaje, że taki stan utrzymuje się od początku listopada. W ciągu miesiąca strażacy przyjeżdżali do szpitala blisko 100 razy.

Sprawę przeciążonej instalacji tlenowej w Szpitalu Praskim opisał reporter TOK FM Szymon Kępka. Na zdjęciu, które opublikował na Twitterze, widać strażaka kierującego strumień wody w kierunku przyszpitalnej instalacji tlenowej.

W środę Szpital Praski poinformował na Facebooku, że problemy opisane przez reportera TOK FM to codzienność, która trwa od 2 listopada. "W ciągu ostatniej doby przyjęto 20 nowych pacjentów, przy czym u 16 z nich potwierdzono COVID-19. Stan na 15 grudnia rano to 182 pacjentów na tlenie, w tym 35 na wentylacji mechanicznej (16 osób poddawanych tlenoterapii wysokoprzepływowej, 19 osób pod respiratorem). Czyli… dzień jak co dzień".

Komentarz urzędu wojewódzkiego

Do wpisu reportera w komentarzach odniósł się urząd wojewódzki. "Szpital Praski dotychczas nie udostępnił wyznaczonych decyzją Ministra Zdrowia, 271 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Od kliku tygodni w raportach wykazuje dostępność ok. 190 łóżek z 271, o które wnioskowała Zastępca Prezydenta Warszawy i które zgodnie z prośbą zostały wyznaczone decyzją Ministra Zdrowia" - napisano w komentarzu. Poinformowano również, że "w związku z awarią jednego z reduktorów tlenu w Szpitalu Praskim, Prezes placówki zwrócił się do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego o wsparcie". "Sprawa została potraktowana priorytetowo i niezwłocznie został uruchomiony Bank Tlenu, z którego przekazano 40 sztuk butli z tlenem. Jak informował Prezes Szpitala, bezpieczeństwo pacjentów było zapewniane cały czas przez drugi reduktor oraz stację gazów" - napisał MUW. Wskazano również, że "decyzja o zapewnieniu 271 łóżek w Szpitalu Praskim wydana została na pilną prośbę Zastępcy Prezydenta Renaty Kaznowskiej". "Minister Zdrowia 2 listopada br. wydał decyzję na stopniowe wdrażanie decyzji zgodnie z harmonogramem przesłanym przez władze miasta. Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego już kilka miesięcy temu przypominał szpitalom o konieczności modernizacji instalacji tlenowych" - podkreślono.

Ratusz ostrzegał, że instalacja tlenowa nie wytrzyma takiego obciążenia

Decyzją Ministerstwa Zdrowia z 2 listopada 2021 roku ratusz miał przygotować w Szpitalu Praskim 271 łóżek, w tym 22 łóżka intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19. Zgodnie z treścią decyzji placówka od 2 listopada miała zapewnić 142 łóżka, w tym 5 łóżek intensywnej terapii, następnie od 8 listopada br. - 204 łóżka, w tym 12 łóżek intensywnej terapii i od 15 listopada - pełną liczbę wskazaną przez resort zdrowia.

Władze Warszawy odwołały się od tej decyzji, choć najpierw same zgłosiły szpital na covidowy. Wiceprezydent Kaznowska opublikowała w środę skan pisma resortu zdrowia, z którego wynika, że termin rozpatrzenia odwołania został przedłużony.

Zastrzeżenia ratusza budziła liczba łóżek - przestrzegano, że instalacja tlenowa nie będzie w stanie wytrzymać tak dużego obciążenia. Drugim problemem był rodzaj wytycznych resortu. Zdaniem urzędników decyzja zmienia Szpital Praski w placówkę tymczasową dla chorych zakażonych koronawirusem, podczas gdy ratusz wnioskował, by przekształcić ją w szpital wielospecjalistyczny dla pacjentów z COVID-19 i chorobami współistniejącymi.

W ciągu miesiąca strażacy interweniowali 94 razy

Już 8 listopada wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska informowała w mediach społecznościowych, że Szpital Praski wstrzymał dalsze przyjęcia. "W Szpitalu Praskim w Warszawie przebywa dziś 128 pacjentów covid+. Po pięciu dniach jego funkcjonowania jako szpitala covidowego instalacja tlenowa osiągnęła poziom krytyczny. Szpital wstrzymał dalsze przyjęcia" - przekazała.

Z kolei we wpisie Szpitala Praskiego na Facebooku z 2 grudnia czytamy, że od momentu dostarczenia decyzji resortu zdrowia instalacja tlenowa uzupełniana była już 15 razy, a w sumie zużyto 86 tysięcy kilogramów tlenu medycznego. "Straż Pożarna (dziękujemy!) interweniowała 94 razy podgrzewając instalację parownicową, co pozwoliło na jej ponadprzeciętną eksploatację" - podały władze placówki.

Jak przekazał nam w czwartek Marcin Wesołowski ze stołecznej straży pożarnej, wyjazdy strażaków do Szpitala Praskiego nie są stałe. - Interweniujemy doraźnie na zgłoszenie. W ciągu ostatniego tygodnia interweniowaliśmy 12 razy. Większość interwencji polegała na kontroli poprawności działania nagrzewnic instalacji tlenowej. Dwukrotnie zraszano oblodzoną parownicę w celu usunięcia lodu - przekazał strażak. 

Sytuacja epidemiczna w Warszawie

Marzena Wojewódzka z biura prasowego ratusza przekazała w czwartek aktualne dane na temat obłożenia miejsc covidowych w szpitalach miejskich. - W szpitalach miejskich hospitalizowanych jest 650 pacjentów z COVID-19. Najwięcej chorych znajduje się w Szpitalu Południowym - 269. Ponad 180 pacjentów jest w Szpitalu Praskim, w Bielańskim - 92, Czerniakowskim - 37, Grochowskim - 33, Wolskim - 26 i 12 pacjentów w Szpitalu na Solcu - wylicza Wojewódzka. Jak dodała, 97 pacjentów wymaga leczenia pod respiratorem. Aktualnie wolne respiratory są tylko w Szpitalu Południowym (7) i jeden na Solcu. - W pozostałych miejskich szpitalach nie ma wolnych respiratorów - podała Marzena Wojewódzka.

W czwartek resort zdrowia poinformował o 22 097 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 592 zgonach. Ostatniej doby w Warszawie pozytywnie na COVID-19 zdiagnozowano 1120 osób. Zmarło 17 zakażonych.

Autorka/Autor:kk, dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Praski/Facebook.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl