Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Praga Północ

Ratusz nie chce, by Szpital Praski pełnił funkcję jedynie szpitala tymczasowego

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
Ratusz odwołał się od decyzji w sprawie Szpitala Praskiego
Ratusz odwołał się od decyzji w sprawie Szpitala PraskiegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Ratusz odwołał się od decyzji w sprawie Szpitala Praskiego

"Nie zgadzamy się na to, aby szpital pełnił funkcję jedynie szpitala tymczasowego, bo instalacja tlenowa nie wytrzyma tak dużego obciążenia" - napisała w mediach społecznościowych wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. To odpowiedź na decyzję ministra zdrowia o przekształceniu Szpitala Praskiego w szpital covidowy tymczasowy.

"Nie zgadzamy się na to, aby szpital pełnił funkcję jedynie szpitala tymczasowego, bo instalacja tlenowa nie wytrzyma tak dużego obciążenia (271 pacjentów pod tlenem; instalacja jest wybudowana dla ok. 80 pacjentów), a ortopedzi, położnicy czy urolodzy nie są ekspertami od niewydolności oddechowej spowodowanej covid-19" - napisała w mediach społecznościowych wiceprezydent Kaznowska.

Ratusz chciał, by szpital odciążył inne placówki

Kaznowska zaznaczyła, że miasto domagało się przekształcenia szpitala dla pacjentów z COVID-19, ale jako szpitala wielospecjalistycznego, aby odciążyć inne placówki.

Dodała, że decyzja ministra była jednak inna, a miasto zaskarżyło ją "w zakresie terminu oraz w zakresie łóżek". "Niezależnie od zaskarżenia decyzji, w trosce o mieszkańców naszego miasta robimy swoje" - napisała Kaznowska.

Jak poinformowała, zgodnie z decyzją ministra, w Szpitalu Praskim, w cztery dni przygotowane zostały 102 łóżka dla pacjentów COVID-19. Podała też, jak wygląda sytuacja w szpitalu.

"Pacjenci covid+ bez chorób współistniejących. Przygotowaliśmy 42 łóżka - zajętych jest 39 (w tym 6 respiratorów - zajętych 5), pacjenci chirurgiczni z dodatnim wynikiem SarsCov-2: przygotowanych 30 łóżek - zajętych 20, pacjenci ortopedyczno-urazowi z dodatnim wynikiem SarsCov-2: przygotowanych 15 łóżek - zajętych 9, pacjentki ginekologiczne i położnicze z dodatnim wynikiem SarsCov-2: przygotowanych 8 łóżek - zajęte 1, pacjenci urologiczni z dodatnim wynikiem SarsCov-2: przygotowanych 7 łóżek - zajętych 2" – podała.

W Warszawie i na Mazowszu najwięcej zakażeń od kwietnia.

Podsumowując, Renata Kaznowska napisała: "rzecznik prasowy ministerstwa z uporem godnym wyższej sprawy przekonuje, że szpital dla pacjentów covid+ z chorobami współistniejącymi nie jest potrzebny".

MZ: Warszawa jedynym miastem w Polsce, które reaguje polityczną wrzawą

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, pytany przez PAP o komentarz stwierdził, że "Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, które na każdą decyzję wojewody i ministra reaguje polityczną wrzawą".

- Tak było ze Szpitalem Południowym w trzeciej fali, gdzie pan prezydent z panią prezydent nie byli w stanie utworzyć nowych łóżek covidowych i zatrudnić lekarzy, tak jest i teraz ze Szpitalem Praskim – stwierdził.

- Wojewoda mazowiecki wnosząc o przekształcenie szpitala praskiego w covidowy brał pod uwagę sytuację w całym regionie i potrzeby mieszkańców zarówno Warszawy. jak i Mazowsza - podkreślił.

- Nie potrzeba nam uruchamiania szpitala trzeciego poziomu i wywoływania politycznej burzy tego nie zmieni. Patrzenie z punktu widzenia placu Bankowego w Warszawie na sytuację epidemiczną jest nazbyt wąską perspektywą – oznajmił.

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości