Do żoliborskiego parku powróciło poidełko. Wygląda tak, jak to zniszczone podczas wojny. Skorzystają z niego dzieci.
"Jedna z ozdób żoliborskiego parku, zniszczona podczas wojny, odzyskała przedwojenną formę według projektu Stanisława Bukowińskiego. W ramach rekonstrukcji odtworzono granitowe bloki, instalację wewnętrzną, misę, napisy i plakietkę ze stylizowanym herbem Warszawy. Na herbie umieszczono syrenkę według projektu znanego przedwojennego artysty Henryka Grunwaldzkiego" - opisuje w komunikacie Zarząd Zieleni.
Urzędnicy zapewniają, że zgodnie z oryginalną formą poidełko swoim rozmiarem jest przystosowane do potrzeb dzieci. Znajduje się w tej samej lokalizacji, co przed wojną – przy skrzyżowaniu ulic Mierosławskiego i Mickiewicza, w pobliżu placu zabaw.
Historia poidełka
Jak przypomina Zarząd Zieleni, modernistyczne w formie poidełko było jednym z kilku podobnych oddanych do użytku w 1936 roku z okazji jubileuszu 50-lecia uruchomienia wodociągów warszawskich.
Przetrwało najprawdopodobniej do wybuchu Powstania Warszawskiego. Inne poidełka np. w Parku Sowińskiego czy na Skwerze Grotowskiego, przetrwały do dziś.
"Po wojnie poidełko w żoliborskim parku postawiono w formie kamiennej misy postawionej na postumencie (poidełka o takim samym kształcie znajdziecie m.in. w Parku Praskim czy Ujazdowskim). Przywrócenie mieszkańcom poidełka w oryginalnej formie to jeden z elementów prac mających na celu modernizację zabytkowego Parku im. S. Żeromskiego – w 2022 r. odnowiliśmy tam plac zabaw i została otwarta nowa toaleta automatyczna" - czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni.
Prace w trybie "zaprojektuj i wybuduj" wykonała firma TENEO Piotr Gregorczyk, po uzgodnieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Projekt rekonstrukcji stworzyła pracownia Woźnicki Zdanowicz Architekci. Skorzystano z zachowanych materiałów źródłowych, w tym projektów pozyskanych z archiwum MPWiK, nielicznych fotografii obiektu oraz innych dostępnych przekazów.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni