Zarządzenie zostało podpisane w środę. - Zgodnie z umowami, które zawarli najemcy, czynsze powinniśmy rewaloryzować zgodnie ze zmianą wysokości cen towarów i usług, czyli de facto wzrostem inflacji. Zdecydowaliśmy jednak wziąć na siebie część tych obciążeń. Jest to kolejna pomoc dla najemców miejskich lokali użytkowych - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.
Czynsze wzrosną maksymalnie o 10 procent
Jak informuje stołeczny ratusz, w czasie pandemii w latach 2020-21 udzielono obniżek czynszu na kwotę blisko 75 milionów złotych oraz zrezygnowano z waloryzacji w roku 2021. Zgodnie z ostatnim zarządzeniem prezydenta Trzaskowskiego waloryzacja czynszów ma być ograniczona do 10 procent i obejmie wszystkich najemców lokali użytkowych, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, jak i najemców garaży.
"Decyzja o 10-procentowej a nie nawet 16-procentowej rewaloryzacji spowodowana jest trudną sytuacją przedsiębiorców. Przez wysoką inflację przedsiębiorcy narażeni są na ponoszenie wyższych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Podwyżki cen energii i gazu wpływają na pogorszenie płynności finansowej. Koszty te powodują podnoszenie cen usług świadczonych mieszkańcom Warszawy" - przekazują urzędnicy.
W komunikacie podkreślono, że bez ograniczonej waloryzacji czynszu w trudnej sytuacji znalazłyby się też organizacje pożytku publicznego np. hospicja, szkoły niepubliczne czy organizacje pozarządowe. W ocenie ratusza zmniejszenie wskaźnika waloryzacji będzie "stanowiło tarczę antyinflacyjną zarówno dla przedsiębiorców, jak i mieszkańców".
Autorka/Autor: dg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie archiwalne)