W piśmie skierowanym do Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej zastępcy Michała Olszewskiego aktywiści z Warszawa bez Smogu przekonują, że nie ma na co czekać. "Każdego roku w Warszawie umiera przedwcześnie prawie 3000 osób z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniami powietrza" – przypominają.
Oprócz informacji w środkach transportu zbiorowego domagają się zamieszczania podobnych komunikatów na stronach internetowych miejskich urzędów. Wraz z odnośnikami do stron opisujących wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka.
Sugerują, aby powoływać się na dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i informacje znajdujące się na stronie Ministerstwa Środowiska.
Wytyczne dla placówek oświatowych
Ostatnia rzecz, o którą wnoszą, to stworzenie wytycznych dla placówek oświatowych, które wskażą opiekunom i nauczycielom, jak postępować w przypadku wysokich stężeń zanieczyszczeń. Mowa tu m.in. o ograniczeniu przebywania dzieci na świeżym powietrzu.
Brak odpowiedniej wiedzy na temat jakości powietrza to ich zdaniem jedna z głównych bolączek warszawiaków. I to w gestii jej władz leży rozwiązanie tego problemu.
"Wśród wielu działań na rzecz poprawy jakości powietrza, jakie należy podjąć, jednym z podstawowych jest dostęp do informacji o bieżącym poziomie zanieczyszczenia. Brak informacji o stanie powietrza nie pozwala na ochronę mieszkańców miasta i ich dzieci przez epizodami smogowymi" - przekonują
"W tej chwili informacje o jakości powietrza można uzyskać jedynie poprzez aplikacje mobilne oraz strony internetowe WIOŚ i GIOŚ. Tym samym bezpośredni dostęp do informacji o zanieczyszczeniu nie dociera do większości mieszkańców Warszawy. Takiej wiedzy nie mają również placówki oświatowe znajdujące się na terenie miasta" - podkreślają aktywiści z Warszawa bez Smogu.
"Chcemy oddychać bezpiecznie"
Stołeczne władze już kilka miesięcy temu zapowiadały uruchomienie Warszawskiego Indeksu Powietrza, który miał informować o stanie zanieczyszczeń. Komunikaty miały pojawiać się m.in. na stronach internetowych i aplikacjach mobilnych. Działacze Warszawy bez Smogu punktują jednak, że prace nad projektem się przedłużają.
"Testowa wersja aplikacji miała być dostępna w październiku 2016 roku, obecnie mówi się o początkach 2017" – wypominają. Dlatego powinno się wprowadzić tymczasowe rozwiązanie, które zapewni im łatwy dostęp do wiedzy.
Warszawa bez Smogu to część Polskiego Alarmu Smogowego. "Chcemy Warszawy, w której można oddychać bezpiecznie" – mówią jej działacze.
Podobne apele pojawiają się w ostatnich dniach coraz częściej. Ma to związek m.in. z rozpoczynającym się sezonem grzewczym. Kilka dni temu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o wysokich stężeniach niebezpiecznych pyłów PM10 i PM2,5. Specjalny komunikat ostrzegający mieszkańców wydał nawet Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Aktywiści z organizacji Warszawa bez Smogu w swoim apelu przypominają, że polskie miasta od lat są w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Niestety nie wszyscy są tego świadomi, czym narażają swoje zdrowie i życie.
Walka ze smogiem. Zobacz jakie pomysły mają mieszkańcy:
Warszawiaków sposoby na smog
kw/r/sk
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN