"Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość" to wystawa plenerowa przygotowana przez Dom Spotkań z Historią w ramach obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego. Ekspozycja składa się z niepokazywanych wcześniej zdjęć z prywatnych zbiorów bohatera oraz kuratora wystawy i jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza.
Odwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się z najważniejszymi wątkami biograficznymi oraz głównymi obszarami zainteresowań i aktywności politycznej Bartoszewskiego. "Omówiona zostanie jego działalność konspiracyjna w okupowanej Warszawie, współtworzenie Rady Pomocy Żydom 'Żegota', doświadczenia obozowe i powstańcze oraz ponad sześcioletni pobyt w stalinowskich więzieniach" - wylicza stołeczny ratusz.
Na planszach nie zabraknie również wątków związanych z jego zaangażowaniem opozycyjnym i dziennikarskim oraz współpracą z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi. Ratusz zauważa, że "opowieść o życiu Bartoszewskiego jest też opowieścią o wolnej Polsce".
- Człowiek-historia, człowiek-instytucja. Jeden z tych, których brak w dzisiejszym życiu publicznym jest wyjątkowo bolesny - tak o Władysławie Bartoszewskim mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie urzędu miasta.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Dwie wystawy na skwerze ks. Twardowskiego
Wystawa "Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość" jest dostępna na skwerze ks. Jana Twardowskiego od 28 kwietnia do 19 maja. Plansze przygotowano w języku polskim i angielskim.
Obok można zobaczyć również wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady", przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum.
Ratusz przypomina, że w 2013 roku Władysław Bartoszewski odebrał w Waszyngtonie Nagrodę im. Elie Wiesela. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez United States Holocaust Memorial Museum. Medal, opatrzony inskrypcją "nawet jedna uczciwa osoba może coś zmienić", wręczono mu w uznaniu zasług wszystkich osób ratujących Żydów.
Spacery śladami Władysława Bartoszewskiego
Urzędnicy zapowiadają, że materiały dotyczące życia Władysława Bartoszewskiego trafią do bezpłatnej aplikacji "Wasza Warszawa". Mapa aplikacji zostanie uzupełniona o ponad osiemdziesiąt punktów z nim związanych. Każdy punkt zostanie opatrzony opisem miejsca, cytatami ze wspomnień, zdjęciami z archiwów i rodzinnych albumów.
"Kontekst historyczny i ciekawostki będą doskonałym uzupełnieniem spacerów ścieżkami Władysława Bartoszewskiego" - zachęca ratusz.
Rok Władysława Bartoszewskiego
Rok Władysława Bartoszewskiego został ustanowiony przez Radę Warszawy w związku z tym, że w 2022 roku przypada setna rocznica urodzin, a także siódma rocznica jego śmierci. Z tej okazji przygotowany został program wydarzeń upamiętniających profesora, takich jak pokazy filmów, wystawy czy premiera komiksu. Do listopada realizuje go Dom Spotkań z Historią. O jego szczegółach pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.
Władysław Bartoszewski był znany jako pisarz, więzień KL Auschwitz, pracownik Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, działacz Rady Pomocy Żydom "Żegota", uczestnik Powstania Warszawskiego, opozycjonista w czasach PRL, a po 1989 roku dwukrotny minister spraw zagranicznych. Był orędownikiem dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego.
W setną rocznicę urodzin Bartoszewskiego, czyli 19 lutego, pojawił się pomysł na upamiętnienie go pomnikiem. W tym celu uruchomiono zbiórkę pieniędzy.
Autorka/Autor: kk
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24