W Falenicy nie chcą tunelu, bo "utrudni ruch pieszych i rowerzystów"

Chcą tunelu pieszo-rowerowego
Chcą tunelu pieszo-rowerowego
tunelwfalenicy.pl
Chcą tunelu pieszo-rowerowegotunelwfalenicy.pl

Mieszkańcy Falenicy protestują przeciwko budowie tunelu drogowego pod torami wedle projektu przedstawionego przez kolejarzy. Przekonują, że znacznie pogorszy bezpieczeństwo pieszych, zniszczy tereny zielone i oszpeci okolicę. Dlatego proponują tunel pieszo-rowerowy.

Na linii otwockiej kolejarze planują budowę trzeciego toru. Taka "ścieżka" dla pociągów dalekobieżnych oznacza konieczność likwidacji części przejść i przejazdów naziemnych. W październiku otwarto długo oczekiwany tunel w Międzylesiu, w planach PKP PLK jest budowa kolejnych. Ten, który ma powstać w Falenicy wzbudził sprzeciw części mieszkańców.

"W XXI wieku, w stolicy europejskiego kraju dyskryminacja rodziców z dziećmi, osób starszych czy niepełnosprawnych, powinna być publicznie tępiona. Tymczasem realna staje się inwestycja, która znacząco utrudnia ruch pieszych i rowerzystów w centrum Falenicy, promująca tranzyt samochodowy i ludzi lepiej sytuowanych, kosztem mieszkańców" - przekonują na stworzonej przez siebie stronie poświęconej inwestycji.

List do radnych

Organizują się nie tylko w internecie. W najbliższą środę zamierzają pojawić się na sesji rady dzielnicy, gdzie ma się odbyć dyskusja poświęcona budowie tunelu. Do radnych napisali też list.

Przypominają w nim, że w Falenica chce się rozwijać, ale w tym rozwoju stawiać bardziej na lokalność i współpracę mieszkańców (niebawem mają tu powstać centrum lokalne i kulturoteki). Autorzy listu upominają się o nowe chodniki, ścieżki rowerowe i uspokojenie ruchu. Budowa dużego betonowego tunelu - ich zdaniem - zupełnie psuje tę wizję. Twierdzą, że przeprawa planowana przez kolejarzy "zupełnie ignoruje ruch pieszy i rowerowy".

"PLK przewiduje przebudowę starego przejścia podziemnego i wyposażenie go w windy oraz budowę, od strony obecnego przejazdu, podziemnego zejścia z peronu środkowego bez udogodnień dla niepełnosprawnych. Oba przejścia podziemne nie wyprowadzają strumienia przechodniów pod jezdniami Patriotów, a przecież dzisiejszy przejazd to główny szlak pieszy" - opisują.

Dalej punktują, że przejście w takiej formie wydłuża drogę wzdłuż ulic Młoda - Walcownicza o około 300 metrów. Co może być problematyczne zwłaszcza dla osób z wózkami, zakupami czy na rowerach. "Nawet wyposażenie nowo projektowanego przejścia podziemnego w windy niewiele zmieni, skoro dziś w sezonie tory przekracza prawie 1000 rowerzystów na dobę. Falenica potrzebuje wygodnego i bezpiecznego połączenia, którego w projekcie nie ma" - podkreślają.

A to nie wszystko. Zdaniem społeczników, budowa tunelu wprowadzi zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. "W tej chwili przystanki przesiadkowe z autobusów do SKM są umiejscowione bardzo blisko. Po wybudowaniu tunelu zmieni się to radykalnie" – żalą się.

Chcą tunelu dla rowerów i pieszych

Zamiast dużego drogowego tunelu, społecznicy widzieliby na Walcowniczej znacznie mniejszy tunel pieszo-rowerowy. O możliwie łagodnym zejściu, wyposażonym w rampy rowerowe i zjazdy dla niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie – jak dodają - nie wymagałoby zasadniczej przebudowy rond ani przenoszenia przystanków autobusowych.

Wykazują, że główną osią komunikacyjną jest ul. Patriotów, więc budowa tunelu będzie oznaczać zwielokrotniony ruch samochodowy na okolicznych ulicach: Frenkla, Bystrzyckiej, Młodej, Jagienki, Derkaczy i innych. "Z badań wynika, że ruch w samym ciągu Frenkla-Bystrzycka wrośnie o ok. 3000 aut na dobę" - przytaczają i domagają się ochrony Młodej przed potokiem aut. "Bo to jedyna taka zachowana uliczka w Wawrze. Po rewitalizacji może stać się dumą dzielnicy" - przekonują.

"Szanowni Radni, podejmując decyzję o tunelu w Falenicy rozważcie powyższe argumenty, a przygotowując uchwałę w tej sprawie uwzględnijcie nasze postulaty" - apelują na koniec do swoich przedstawicieli.

Podzieleni radni i mieszkańcy

Wawerski radny Rafał Czerwonka przyznaje, że radni są w sprawie tunelu podzieleni. Podobnie zresztą, jak sami mieszkańcy. - Ci, którzy mieszkają w pobliżu, go nie chcą. Ci, którzy są dalej - chcą. Jedna i druga strona ma ciekawe i sensowne argumenty – mówi.

- Zwolennicy powołują się plany zagospodarowania przestrzennego, które są uchwalone i po obu stronach toru w Falenicy przewidują, że ulica Walcownicza będzie poprowadzona w tunelu pod torami - dodaje radny.

Zwraca też uwagę na to, że tunel w Falenicy to nie jedyna bezkolizyjna przeprawa przez tory w tej okolicy. Podobna ma powstać w Radości, wzdłuż ulicy Izbickiej. Z kolei przy ulicy Brucknera, na granicy z Józefowem, kolejarze chcą postawić wiadukt nad torami. Takie rozłożenie dostarcza argumentów obu stronom sporu.

Przeciwnicy tunelu drogowego twierdzą, że z uwagi na bliskie odległości innych przepraw, ta w Falenicy wcale nie jest potrzebna. Ale "o swoje" upominają się mieszkańcy Radości. Przekonują, że jeśli tunel będzie tylko u nich, to właśnie do nich zostanie skierowany cały ruch z osiedla Aleksandrów czy do pobliskiego bazaru.

- Mówią krótko, że albo budujemy dwa tunele, albo żadnego - ostro stawia sprawę Czerwonka. I dodaje, że dyskusja na środowym posiedzeniu na pewno będzie burzliwa i ciekawa.

O ustosunkowanie się do obaw mieszkańców Falenicy zapytaliśmy Polskie Linie Kolejowe. Rzecznik Karol Jakubowski odpowiedział nam, że obecnie prowadzone są rozmowy z urzędem m.st. Warszawy na temat budowy tunelu drogowego. - Wcześniej konsultowaliśmy koncepcję i zakres inwestycji z dzielnicą Wawer. Obecnie jesteśmy na etapie prowadzenia przetargu na projekt inwestycji – wyjaśnia.

Dalej przypomina też, że budowa tunelu w Falenicy jest zawarta w zakresie modernizacji linii Warszawa - Otwock. Ostateczne wytyczne co do jego kształtu mają być konsultowane po wyborze wykonawcy dokumentacji projektowej. – Wtedy dokładnie określimy zakres inwestycji realizowanej w Falenicy – podsumowuje rzecznik.

Zobacz jak wygląda tunel w Międzylesiu:

[object Object]
Tunel w MiędzylesiuLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kw/b

Pozostałe wiadomości

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby komisariatu policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzona została szyba i elewacja. Prokuratura sprawdzała czy doszło do "nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza". Postępowanie zostało zakończone.

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali kierowcę przewozu osób, który okradł i pobił swojego pasażera za brak napiwku. 24-latek przyznał się do winy, po usłyszeniu zarzutów został przewieziony do aresztu, gdzie spędzi trzy najbliższe miesiące.

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci kryminalni z Woli zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Interpol za pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa. 28-letni obywatel Ukrainy był ścigany przez wymiar sprawiedliwości w USA, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat więzienia.

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na placu Zamkowym ma się odbyć demonstracja rolników sprzeciwiających się zapisom Zielonego Ładu. Organizatorzy zapowiadają, że na ulice Warszawy może wyjść kilkadziesiąt tysięcy osób. Protest ma zakończyć się przed gmachem Sejmu. Policja oraz służby miejskie ostrzegają przed możliwymi utrudnieniami w ruchu.

Rolnicy wracają protestować do Warszawy. Przejdą z placu Zamkowego przed Sejm

Rolnicy wracają protestować do Warszawy. Przejdą z placu Zamkowego przed Sejm

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kolejne duże zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. W nocy z niedzieli na poniedziałek otwarte zostaną dwie jezdnie ulicy Spacerowej. Dwa dni później zamknięty zostanie wjazd w Dolną.

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Źródło:
PAP

Przerażone dziecko powiadomiło policję w Wyszkowie o awanturze w domu. Po przyjeździe policjantów na miejsce okazało się, że matka dziecka, młoda kobieta, ma obrażenia ciała. Policja ustaliła, że mąż miał znęcać się nad nią od dłuższego czasu. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już zarzuty związane z pobiciem i znęcaniem się nad najbliższą osobą.

Dziecko powiadomiło policję, że "tata bije mamę"

Dziecko powiadomiło policję, że "tata bije mamę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uchylenie decyzji lokalizacyjnej dla pomnika smoleńskiego wywołuje pytania o powody takiego ruchu resortu rozwoju, a przede wszystkim o przyszłość monumentu. Czy w świetle prawa stanie się samowolą budowlaną? Sprawa jest skomplikowana.

Jaka przyszłość czeka pomnik smoleński. Urzędnicy unikają odpowiedzi

Jaka przyszłość czeka pomnik smoleński. Urzędnicy unikają odpowiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna", PAP

Chuligani upatrzyli sobie zabytkowy obiekt "szkoły tramwajarzy" na Pradze i ciągle tam wracają. Strażnicy miejscy po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy interweniowali po tym, jak grupa nieletnich przedostała się przez ogrodzenie i rzucała kamieniami i cegłówkami w okna budynku.

Rzucali kamieniami w okna zabytkowego budynku. Kolejny raz

Rzucali kamieniami w okna zabytkowego budynku. Kolejny raz

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Były już pierwsze testy, a wkrótce nową trasą na Sielce pojadą tramwaje z pasażerami. Jeszcze tylko kolejne przejazdy testowe, szkolenia i regulacje. Miasto podaje wstępny termin. Nową trasą będzie kursowała tramwajowa linia 11, łącząc Sielce z Bemowem.

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Działają od kilku lat i, jak mówi ich prezes, interwencji nieustannie przybywa. Teraz działalność ochotników z Zieleńca stoi pod znakiem zapytania. Strażacy zostali okradzeni. Złodzieje nie oszczędzili też znajdującej się przy jednostce świetlicy, skąd zabrali nawet kuchenkę gazową i zastawę.

Włamanie do siedziby ochotniczej straży. Ukradli sprzęt ratujący życie

Włamanie do siedziby ochotniczej straży. Ukradli sprzęt ratujący życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Płatne parkowanie w centrum miasta również w weekendy. Prezydent Warszawy wprowadzenie opłat w soboty i niedzielę zaproponuje nowym radnym. Miasto zyska pieniądze, kierowcy więcej wolnych miejsc. Stolica nie jest pierwsza. We Wrocławiu już trzeba płacić za parkowanie w śródmieściu siedem dni w tygodniu. W Poznaniu od poniedziałku do soboty. Co to oznacza w praktyce w stolicy sprawdził Łukasz Wieczorek z magazynu "Polska i Świat".

Płatne parkowanie w weekendy. Poznań i Wrocław chwalą, Warszawa rozważa

Płatne parkowanie w weekendy. Poznań i Wrocław chwalą, Warszawa rozważa

Źródło:
TVN24

W czwartek na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich na warszawskim Mokotowie pojawił się rosyjski ambasador Siergiej Andriejew, aby złożyć wieniec przed obeliskiem. W pobliżu nekropolii odbył się protest ukraińskich aktywistek. Cmentarz i jego okolicę zabezpieczali policjanci. Nie doszło do żadnych incydentów.

Ambasador Rosji złożył wieniec na cmentarzu żołnierzy radzieckich

Ambasador Rosji złożył wieniec na cmentarzu żołnierzy radzieckich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 34-letnią kobietę podejrzaną o zaatakowanie Białorusinki w okolicy stacji metra Księcia Janusza. Miała szarpać ją za włosy i napluć w twarz. Postawiono jej zarzut znieważenia osoby i naruszenia nietykalności cielesnej z powodu przynależności narodowościowej.

34-latka odpowie za atak na Białorusinkę. Policja: szarpała za włosy, napluła w twarz

34-latka odpowie za atak na Białorusinkę. Policja: szarpała za włosy, napluła w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolizja dwóch aut w tunelu pod Ursynowem, a potem zderzenie kolejnych trzech pojazdów sparaliżowały ruch na warszawskim odcinku trasy S2. W kierunku Lotniska Chopina utworzył się długi korek.

Trudny dzień na obwodnicy Warszawy. Zderzenie w tunelu, potem kolizja

Trudny dzień na obwodnicy Warszawy. Zderzenie w tunelu, potem kolizja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie Dworca Wileńskiego odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli ratusza, Urzędu Dzielnicy Praga Północ, aktywistów oraz kolejarzy. Zapadła decyzja o budowie nowego przejścia przez tory, które ułatwi komunikację w podzielonej linią kolejową dzielnicy. Te, z którego korzystali mieszkańcy, zostało zamknięte kilka miesięcy temu.

Kolejarze zamknęli przejście dla pieszych. W pobliżu powstanie nowe

Kolejarze zamknęli przejście dla pieszych. W pobliżu powstanie nowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ulicach warszawskiego Bemowa biegał zagubiony łoś. Konieczne było tymczasowe uśpienie zwierzęcia, aby bezpiecznie przetransportować je do lasu. W akcji uczestniczyli policjanci.

Łoś przechadzał się ulicami. Do lasu wrócił w eskorcie policji

Łoś przechadzał się ulicami. Do lasu wrócił w eskorcie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W powiecie płockim kierujący fiatem nie zatrzymał się do kontroli. Policjanci ruszyli za nim w pościg. Mężczyzna chciał zniknąć w lesie, jednak bez powodzenia. Przed funkcjonariuszami miał coś do ukrycia.

Uciekał przed policjantami. Miał coś do ukrycia

Uciekał przed policjantami. Miał coś do ukrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z głosami mieszkańców burmistrzem Pułtuska miał zostać Krzysztof Nuszkiewicz. Tak się jednak nie stało. Jeszcze przed inauguracyjną sesją Rady Miasta został on zawieszony przez Donalda Tuska. Powód? Korupcyjny proces, który toczy się w sprawie Nuszkiewicza. Jednocześnie do pełnienia obowiązków włodarza miasta szef rządu wyznaczył Marzenę Cendrowską, która w wyborach zajęła dopiero czwarte miejsce. W mieście zawrzało.

Miał zostać burmistrzem. Plany pokrzyżował proces i decyzja premiera

Miał zostać burmistrzem. Plany pokrzyżował proces i decyzja premiera

Źródło:
Radio Zet/Pułtusk24.pl

Tragiczny wypadek w Brwinowie, pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Pruszkowem. Kierowca bmw wyprzedzał i zderzył się czołowo z tirem. Był zakleszczony w pojeździe. Niestety nie przeżył wypadku. Są utrudnienia w ruchu, droga jest całkowicie zablokowana. Na miejscu pracują służby.

Czołowo zderzył się z tirem przy wyprzedzaniu. Nie przeżył

Czołowo zderzył się z tirem przy wyprzedzaniu. Nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w garażu biurowca przy ulicy Twardej. Ewakuowano prawie 750 osób. Na miejscu działają strażacy. Żywioł został opanowany.

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

88-latek stracił 125 tysięcy złotych. - Przestępca, posługując się kartą płatniczą pokrzywdzonego, w 25 wypłatach przejął oszczędności jego życia - opisała policja. Zanim jednak do tego doszło, podejrzany zmanipulował seniora.

"W 25 wypłatach przejął oszczędności życia seniora"

"W 25 wypłatach przejął oszczędności życia seniora"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca dacii na Ochocie zakończył swoją podróż w barierkach. Okazało się, że był pijany. Wydmuchał 1,7 promila.

Jazdę zakończył w barierkach. Policja: wydmuchał 1,7 promila

Jazdę zakończył w barierkach. Policja: wydmuchał 1,7 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z wejść na stację drugiej linii metra Ulrychów jest zamknięte od końca stycznia. Jak tłumaczy Metro Warszawskie, metalowa roleta uległa awarii, a jej nietypowe wymiary sprawiły, że trzeba dłużej czekać na dostarczenie uszkodzonej części.

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"