- Mój dziadek porządkował gruzy Warszawy w czynie społecznym, dziś my chcemy pomóc porządkować rejestr zabytków - mówi Michał Danielewicz z Centrum Cyfrowego.Dlatego swoją akcję CC nazwało: "Cyfrowy Czyn Społeczny".
"Szop-dano-pracz"
Kilkudziesięciu ochotników - w laboratorum Brama na Politechnice Warszawskiej lub online - przez całą sobotę porządkowało bazę danych o zabytkach z całego kraju. Pracowali na informacjach z wybranej przez NID części rejestrów. W specjalnych tabelach uzupełniali łatwo dostępne dane o zabytkach, takie jak np. daty powstania obiektów, ich lokalizacje, współrzędne GPS. Bazowali na informacjach z internetu, własnej wiedzy i pomocy ekspertki z instytutu oraz pracownika biura stołecznego konserwatora zabytków.
Program, który umożliwił im wspólną pracę, stworzył Krzysztof Trzewiczek z Centrum Cyfrowego. Nazwał go "Szop-dano-pracz". - Miał być jak najprostszy i przejrzysty oraz umożliwić pracę na jednym zbiorze danych - tłumaczy Michał Danielewicz, koordynator dzisiejszej akcji.
Uwolnić dane
To na razie tylko próba, bo uzupełnione tabele nie trafią bezprośrednio do ewidencji NID. - Ale są plany, aby z owoców naszej pracy skorzystać - podkreśla Danielewicz. Centrum Cyfrowe chce zwrócić uwagę na to, że niektóre bazy danych nie są, a mogłyby być dostępne, także do edycji.
- Mam nadzieję, że wkrótce takie udostępnianie danych stanie się powszechne - podkreślał Danielewicz. - Obywatele mogliby pewne zbiory uzupełniać i skorzystaliby na tym wszyscy - ocenił.
Obecnie na stronie NID możemy tylko poczytać rejestry zabytków przepisane z kartoteki papierowej do wielu plików pdf. - W tej chwili przygotowujemy cyfrową bazę danych. Szczególnie istotne jest wskazanie współrzędnych GPS - powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl dr Anna Dymek z NID. - Kończymy weryfikację zabytków na terenie Warszawy. W tej chwili uporządkowanych jest 2240 wpisów - dodała.
Gdyby baza była dostępna w sieci, te dane mogą przydać się na przykład turystom - przekonuje Centrum Cyfrowe. - Taka baza, z danymi GPS, umożliwi chociażby opracowanie trasy wycieczki, przykładowo śladami starych cmentarzy - tłumaczy Michał Danielewicz.
Mówi dr Anna Dymek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa - fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
Jest kilka baz
Uzupełnienie i uporządkowanie ogólnego rejestru to nie wszystko. - Oddzielne, lokalne rejestry prowadzą wojewódzcy konserwatorzy zabytków - tłumaczy Anna Dymek. Porządkują je w miarę możliwości pracownicy ich biur.
Milena Zawiślińska