W 2018 roku ratusz wydał 29 decyzji odmownych o warunkach zabudowy

Na 153 złożone wnioski wydano 29 decyzji o odmowie Shutterstock

W ubiegłym roku na 153 złożone wnioski wydano 29 decyzji o odmowie wydania warunków zabudowy dla dużych inwestycji – poinformowało Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w Warszawie. 30 wniosków pozostało bez rozpatrzenia ze względu na braki formalne.

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego poinformowało, że w ubiegłym roku do urzędu wpłynęły 153 wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów kubaturowych o powierzchni całkowitej powyżej 15 tys. metrów kw. i wysokości powyżej 30 m, dla obiektów przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych naczelnych, a także centralnych organów administracji państwowej, wykraczających zasięgiem poza granice dzielnicy.

Na 153 złożone wnioski wydano 29 decyzji odmownych, 30 wniosków zostało pozostawionych bez rozpatrzenia ze względu na braki formalne. W 47 przypadkach wydano decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji. Pozostałe wnioski – jak poinformował urząd – są w trakcie rozpatrywania.

Tylko te w kompetencjach biura

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego zaznaczyło, że w powyższej liczbie znalazły się wyłącznie wnioski znajdujące się w kompetencjach biura, które złożono po raz pierwszy w 2018 r. Nie ma za to wniosków przekazanych przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze do ponownego rozpatrzenia i wniosków o zmianę lub przeniesienie decyzji. Jak napisano – nie ma w niej również wniosków o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Biuro podkreśliło również, że znacznie więcej decyzji dotyczących warunków zabudowy wydają urzędy dzielnic, przy czym są to decyzje dla inwestycji poniżej 15 tys. metrów kw. i nieprzekraczających 30 m wysokości.

- Każde postępowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest inne, ale najczęstszą przyczyną odmowy są negatywne uzgodnienia lub brak uzasadnienia w analizie obszarowej dla budynku o takich gabarytach jak we wniosku. Po zapoznaniu się z wynikami analizy wnioskodawca ma możliwość skorygowania swojego wniosku, by jego parametry odpowiadały sąsiedztwu z obszaru analizy, a w razie braku takiej korekty organ wydaje decyzję odmowną w oparciu o zebrane w sprawie dowody – napisało Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego.

Zaznaczono również, że BAiPP w ubiegłym roku wydało 64 decyzje umarzające postępowanie, a reszta decyzji ze 175 wydanych w roku ubiegłym "to przeniesienia, zmiany decyzji, wygaszenia itp.". Podkreślono również, że decyzje wydane w 2018 r. w mniejszości dotyczą wniosków z tego roku.

Braki formalne

- Część wniosków o wydanie decyzji o warunki zabudowy kończy się pozostawieniem sprawy bez rozpatrzenia z powodu braków formalnych, część wycofaniem przez inwestora wniosku i wydaniem decyzji umarzającej postępowanie, albo umarzana jest z urzędu po wejściu w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Bardzo często postępowania kończą się w kolejnych latach przez to, że są zawieszane z urzędu na dziewięć miesięcy ze względu na trwającą procedurę uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo na wniosek inwestora, który to może wystąpić o zawieszenie w każdym momencie postępowania, nie musząc nawet podać przyczyny takiego wystąpienia – pisze BAiPP.

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego zaznaczyło również, że w 2018 r. wydało 604 decyzje, w tym łącznie warunki zabudowy i cel publiczny – to 208 decyzji (warunki zabudowy, a także ich zmiany, przeniesienia, umorzenia), pozwolenia na budowę – 335.

Urzędy dzielnic wydały 11 tys. 620 decyzji, w tym warunki zabudowy i cel publiczny – 3505, pozwolenia na budowę – 6208.

Czytaj też o warunkach zabudowy dla inwestycji przy Srebrnej:

[object Object]
Marek Mikos o warunkach zabudowyTVN24
wideo 2/2

PAP/kz/gp

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Od początku nowego roku w szpitalu św. Anny na Barskiej nie będzie już oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - zostanie przeniesiony do Szpitala Bródnowskiego i Konstancina-Jeziorny. Czy pacjenci, trafiający dotychczas na Ochotę, dostaną pomoc w innych szpitalach? Lekarze z Barskiej mają wątpliwości.

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl