Umowa podpisana. Chojnice dostaną pieniądze od Warszawy

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i wójt gminy Chojnice Zbigniew SzczepańskiPAP/Jacek Turczyk

Władze Warszawy i przedstawiciele władz gminy Chojnice (Pomorskie) podpisały we wtorek umowę dotacyjną dla poszkodowanej w nawałnicy gminy. 762 tysiące złotych zostaną przeznaczone na najbardziej potrzebne remonty budynków.

31 sierpnia stołeczni radni zdecydowali, że Warszawa przekaże ze swojego budżetu 762 tysiące złotych na pokrycie strat spowodowanych nawałnicą.

Zostaną one przekazane na: remont budynków szkół podstawowych (200 tysięcy złotych), remont budynków komunalnych (300 tysięcy złotych), rewitalizację ogródka jordanowskiego (150 tysięcy złotych) i zakup sprzętu specjalistycznego dla ochotniczych straży pożarnych (112 tysięcy złotych). We wtorek w warszawskim Pałacu Ślubów podpisana została umowa dotacyjna między władzami stolicy i gminy Chojnice.

"Ważną rolę odegrały dzieci"

- To kolejny element naszego wsparcia. Kilka dni po nawałnicy wysłaliśmy pomoc rzeczową zorganizowaną przez spółki Warszawy oraz firmy prywatne - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Teraz czas na zapowiadaną pomoc finansową - podkreśliła. Szefowa Rady Warszawy i inicjatorka pomysłu pomocy gminie Chojnice Ewa Malinowska-Grupińska zaznaczyła, że Warszawa zawsze chętnie będzie w takich sytuacjach pomagać. Jak zauważyła cała rada głosowała za przyjęciem uchwały pomocowej. Z kolei wicestarosta chojnicki Marek Szczepański podkreślił, że dzięki pomocy finansowej ze stołecznego ratusza łatwiej będzie gminie odbudować część terenów po nawałnicach.

Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański zwrócił uwagę na ofiarność mieszkańców Lotynia i Nowej Cerkwi, którzy 1,5 godziny od nawałnicy pierwsi podjęli próby ratowania harcerzy, którzy obozowali w tym rejonie. Jak podkreślił, uprzedzili oni profesjonalną pomoc o 3,5 godziny. Zwrócił także uwagę na ważną rolę, jaką w pomocy odegrały dzieci z miejscowości Lotyń, które były "gońcami, posłańcami obsługującymi tysiące wolontariuszy" i informowały o tym, gdzie i kiedy będzie jedzenie oraz jak się przemieszczać.

"Staramy się stanąć na nogi"

- Dosyć szybko staramy się stanąć na nogi, bo już po trzech dniach mieliśmy wszystkie drogi do wszystkich posesji udrożnione - powiedział wójt. Jak zaznaczył, jest to zasługa służb specjalistycznych i straży pożarnej oraz wolontariuszy z Warszawy. Wójt poinformował, że straty mieszkańców gminy to ok. 17 mln zł, a straty w infrastrukturze komunalnej to 10 mln zł. Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała, żeby media prosiły rząd o przyjęcie pomocy finansowej z Unii Europejskiej. "Wszystkie kraje w takich kataklizmach o to proszą" - powiedziała. Przyznała, że "to są pieniądze solidarne z Unii, które dostaniemy, jeśli tylko o nie poprosimy.

- Nie ma co się unosić, że tak powiem sztucznym honorem; Unia po to jest, żeby w takich sytuacjach pomagać - podkreśliła prezydent. Dodała, że "to dużo szybciej pomoże odbudować zniszczone tereny". W piątek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski pojedzie do gminy Chojnice z zespołem złożonym z pracowników miejskiego Zarządu Zieleni oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zajmą się tam opracowaniem planu odbudowy terenów zniszczonych, głównie kompleksu parkowego w Lotyniu.

Uszkodzonych 4,8 tys. budynków

W wyniku sierpniowych nawałnic, które przeszły głównie nad województwem pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim, zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku.

Poszkodowanych zostało 58 osób, w tym 19 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

[object Object]
Hektary drzew połamanych jak zapałki. Film z dronaTVN24
wideo 2/3

PAP/kz/pm

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jacek Turczyk

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl