Tysiące zakazanych audycji dostępne w sieci

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/ film:TVN Warszawa
fot
Źródło: | Nowaja Gazieta, PAP
18 000 archiwalnych nagrań dostępnych na jedno kliknięcie. Wśród nich zapisy głosów Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Sławomira Mrożka, Witolda Gombrowicza i wielu innych artystów, polityków i dziennikarzy związanych z Radiem Wolna Europa. Tych historycznych perełek można posłuchać w internecie. Polskie Radio uruchomiło portal Radia Wolności.- To serwis poświęcony jest stacjom radiowym, które przed '89 rokiem nadawały do Polski. Ten pomysł narodził się we mnie już dawno. Wiedziałem, że te nagrania są w Warszawie. Trzeba było tylko znaleźć pieniądze na ich cyfryzację – opowiada Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu Radia Wolności.Kiedyś emocje, dziś wspomnienia

Prace nad uruchomieniem serwisu trwały kilka miesięcy. Dzięki niemu każdy może posłuchać zakazanych audycji i przypomnieć sobie przełomowe wydarzenia.

- Radio Wolna Europa przez 40 lat nadawało o tym, o czym w Polsce nie wolno było przeczytać. Mamy tam drugą stronę historii Polski, czyli wszystkie nazwiska, które były na cenzurowanym - tłumaczy Mietkowski.

Dziś Radio Wolna Europa przywołuje wiele wspomnień i anegdot.

- To były zupełnie inne emocje. Jak się szło ulicą wiosną czy latem, to słyszało się specyficzny szumek. Oznaczało to, że ktoś się nastroił i złapał Wolną Europę. Mieli tam muzyczne audycje. Wiedzieli, że młodych ludzi tym zainteresują. Choćby słynne "Rendez-vous" o 18.10, z którego dowiadywaliśmy się, co słychać na zamkniętym dla nas rynku muzycznym - wspomina Wojciech Mann.

Odwiedź portal Radia Wolności

Paulina Wróbelmyk/mz

Czytaj także: