Nowy plac zabaw powstanie w miejscu istniejącego. Jak zapowiadają urzędnicy, będą na nim urządzenia inne niż te "znane z katalogów producentów zabawek". Podzielony na pięć stref, aby coś dla siebie znalazły dzieci w różnym wieku.
Sieć tuneli, górek i mostków
- Teren wyposażony zostanie w ścieżkę sensoryczną oraz różne budowle, np. altankę z dachem ze strzechy, tematyczny domek z kuźnią, piecem kaflowym, kowadłem i paleniskiem czy łódkę – wylicza Zarząd Oczyszczania Miasta.
Rodzice, którzy przyjdą z małymi dziećmi będą mogli skorzystać z huśtawki dostosowanej także dla dorosłego.
Najmłodsi będą mogli spędzać czas na zabawie w zacienionych piaskownicach. Tym starszym oddane zostaną we władanie tunele, także napowietrzne i siatkowe, odwrócone i prowadzące do wnętrza ziemi linarium, trampolinę, ścianki wspinaczkowe i zjeżdżalnie. Do tego wieże i mostki.
Jak deklarują urzędnicy, unikatowy w formie placu zabaw zaprojektowany został tak, by mogły z niego korzystać także dzieci niepełnosprawne.
- Zabawki będą miały odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne przyjazne dzieciom z ograniczoną mobilnością, czy dostosowane kolory dla dzieci z wadami wzroku – informuje ZOM.
Z naturalnych materiałów
Plac ma być wkomponowany w park, dlatego jego wyposażenie w dominujących kolorach roślinności w dużej części wykonane będzie z naturalnych materiałów: drewna, wikliny, granitu, kamieni polnych. Do tego bezpieczna nawierzchnia a wokół zaaranżowana zieleń, między innymi powojniki, winobluszcze i tawulce. Rośliny objęte zostaną funkcjonującym w parku automatycznym nawadnianiem.
Jednak żeby powstał nowy plac trzeba zdemontować obecne urządzenia, które służy dzieciom już 15 lat.
Jak zapowiada ratusz, nowy plac zabaw powstanie w pół roku i gotowy będzie w październiku. Koszt jego budowy wyniesie 3,6 mln złotych.
- Niewielki, bo 5 hektarowy, park Ujazdowski autorstwa Franciszka Szaniora to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki ogrodowej w Warszawie. Plac zabaw zaprojektowany jest tak, aby zachowana została biegnąca przez niego oś widokowa. W latach 2000-2002 park Ujazdowski przeszedł rewaloryzację stając się ogrodnicza perłą Traktu Królewskiego – podsumowuje ZOM.
Stary plac rozebrany
skw/mś