Dobiegły końca prace budowlane w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie na Starym Mieście. Placówka znajdująca się kamienicy, w której urodziła się przyszła noblistka, przeszła gruntowny remont. Ekspozycja zostanie otwarta w listopadzie - znajdą się na niej m.in. oryginalne pamiątki i rekonstrukcja laboratorium z XIX wieku.
W budynku przy ul. Freta już przed remontem mieściło się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, jednak dzieliło ono powierzchnię z lokalem użytkowym i mieszkalnym. Po przebudowie i modernizacji muzeum zajmie wszystkie kondygnacje.
Prace rozpoczęły się w 2015 roku. - To wysiłek wielu ludzi. Prace objęły swoim zakresem budynek od fundamentów po dach. Fundamenty wymagały izolowania, elewacja została odnowiona, poddasze, które nie było użytkowe została zaadaptowane do celów użytkowych – mówił Grzegorz Kapłon, zastępca dyrektora ZGN Śródmieście.
Budynek przyjazny niepełnosprawnym
Dodał, że budynek został wyposażony w nowoczesne urządzenia, które mają zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym oraz w specjalny dźwig, dzięki któremu miejsce będzie przyjazne dla osób niepełnosprawnych.
- Myślę, że sprostaliśmy wspólnie zadaniu. Nieskromnie powiem, że będziemy się mogli tym chwalić – cieszył się Justyn Kwietniak, przedstawiciela wykonawcy.
Z kolei obecny na konferencji stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki przypomniał, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków.
- Przez długi czas nasi pracownicy, zwracali uwagę na wszystkie szczegóły projektowe, na to, jak ma wyglądać wnętrze, elewacja, stolarka okienna, żeby to miejsce było, po pierwsze zgodne z oryginałem, ale żeby również pogodzić wymagania inwestorskie, czyli adaptacje obiektu na funkcje nowoczesnego muzeum – zaznaczał i mówił, że według niego udało się zachować charakter i koloryt tego miejsca.
Oryginalne pamiątki, laboratorium, multimedia
Kustosz muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Małgorzata Rosen przypomniała, że to właśnie tutaj urodziła się Skłodowska-Curie. - W tym roku, na 150. rocznicę jej urodzin chcemy otworzyć nową wystawę - powiedziała Rosen.
Zapowiedziała, że w piwnicach kamienicy będą magazyny Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie oraz archiwalia, a na parterze znajdzie się laboratorium i sala wystaw czasowych.
Na klatce schodowej znajdzie się interaktywna instalacja - układ okresowy pierwiastków. - W schodach są wbudowane czujniki, zwiedzający będą aktywowali swoim ruchem układ pierwiastków, który będzie podświetlany na całej klatce schodowej - wyjaśniła Rosen.
Wystawa będzie się składać z siedmiu galerii, na których będą prezentowane zbiory muzeum, m.in. oryginalne pamiątki po rodzinie Skłodowskich, dokumenty z konferencji naukowych, w których uczestniczyła noblistka. W muzeum znajdzie się także laboratorium, w którym będzie można interaktywnie wykonywać doświadczenia chemiczne. Na ekspozycji będzie też sporo multimediów.
W kamienicy znajdzie się także miejsce na salę konferencyjną i bibliotekę Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Na poddaszu będzie sala audiowizualna, mała sala wystawiennicza oraz pokój opracowywania zbiorów.
Rosen podkreśliła, że otwarcie Muzeum planowane jest na 9 listopada tego roku, a nie na 7 listopada w rocznicę urodzin Skłodowskiej-Curie, ponieważ wtedy planowane są uroczystości w muzeum noblistki w Paryżu i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Warszawskiemu muzeum noblistki zależy, na tym, żeby do stolicy przyjechali wszyscy ważni goście.
Tu urodziła się noblistka
Budynek, w którym 150 lat temu urodziła się Skłodowska-Curie, został zbudowany pod koniec XVIII w. W czasie II wojny światowej został zniszczony i odbudowy w latach 50. XX wieku. Ulica Freta należy do historycznie najstarszego obszaru Warszawy, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz do rejestru zabytków.
Skłodowska-Curie (1867-1934) to jedyna kobieta, której przyznano Nagrodę Nobla dwukrotnie. W 1903 r. razem z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. nagrodzono ją w dziedzinie chemii za prace nad chemicznymi i fizycznymi właściwościami polonu i radu oraz prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych
kz/PAP/b