Tu lepiej unikać kąpieli. Nowe czarne punkty

Nowe czarne punkty na Mazowszu
Nowe czarne punkty na Mazowszu
Źródło: Urząd Marszałkowski, materiały prasowe
Stołeczna i wojewódzka policja wyznaczyła osiem nowych czarnych punktów na mazowieckich rzekach. To szczególnie niebezpieczne miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność. W tym roku na Mazowszu utonęło już 10 osób.

Czarne punkty wyznaczono w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew, dwa punkty), Kruki (powiat ostrołęcki, wyrobisko pożwirowe), Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński, rzeka Wisła), Jednorożec (powiat przasnyski, rzeka Orzyc), Ponikiew (powiat pułtuski, rzeka Narew, tzw. "Biała Góra"), Brańszczyk (powiat wyszkowski, rzeka Bug) oraz Lubiel Nowy (powiat wyszkowski, rzeka Narew).

Nowe czarne punkty na Mazowszu
Nowe czarne punkty na Mazowszu
Źródło: Urząd Marszałkowski, materiały prasowe

W miejscach tych wkrótce staną tablice, które mają za zadanie ostrzegać o zagrożeniu.

Akweny niestrzeżone

- Wakacyjna aura niewątpliwie sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Niestety, bardzo często, chcąc wypocząć w mniej zatłoczonym miejscu, wybieramy akweny niestrzeżone, a co za tym idzie niebezpieczne - powiedział na konferencji prasowej marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Jak dodał, akcja skierowana jest właśnie do takich osób i ma na celu zachęcić do bardziej rozważnego wybierania miejsca rekreacji.

Czarne punkty wyznaczane są przez policję i urząd marszałkowski co roku, już od ośmiu lat. Funkcjonariusze kierują się przede wszystkim liczbą wypadków, które miały miejsce nad wodą. Do tej pory wytypowane już 132 takie lokalizacje. W środę doszło kolejnych osiem.

Lekkomyślność i alkohol

Jak podkreśliła na konferencji Agnieszka Gajewska-Kosim z Komendy Stołecznej Policji, do wypadków nad wodą dochodzi najczęściej przez lekkomyślność i alkohol. Podczas wakacji liczba takich zdarzeń wzrasta.

- Niestety, wypoczywając zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Nawet w chwilach relaksu powinniśmy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych zależy od tego, jak poważnie potraktujemy zagrożenie - podkreśliła.

Policjanci zapewniają też, że latem bezpieczeństwo mieszkańców na wodach jest jednym z ich priorytetów. Co za tym idzie, nad rzekami pojawia się więcej patroli.

- Jednocześnie inicjowane są działania profilaktyczne, których zadaniem jest uświadamianie zagrożeń związanych z wypoczynkiem, szczególnie w okresie letnim - powiedział Marek Świszcz, zastępca komendanta wojewódzkiego policji. - Znakowanie miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami "Czarny punkt wodny" ma właśnie taki charakter, służy informowaniu i ostrzeganiu społeczeństwa - podsumował.

Zobacz przykłady niebezpiecznych wypadków nad Wisłą:

Niebezpieczne wypadki nad Wisłą

Źródło: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
W Wiśle znaleziono zwłoki
W Wiśle znaleziono zwłoki
Teraz oglądasz
Zwłoki wyłowiono z Wisły
Zwłoki wyłowiono z Wisły
Teraz oglądasz
Wyłowiono ciało z Wisły
Wyłowiono ciało z Wisły
Teraz oglądasz

Niebezpieczne wypadki nad Wisłą

kw/r

Czytaj także: