Trzy nowe stacje już działają. "Dominują beton i metal"

[object Object]
Nowa stacja Szwedzka Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

Długo oczekiwany północno-wschodni odcinek II linii metra jest już otwarty. Mieszkańcy Targówka na podziemną kolejkę czekali ponad trzy lata.

Po wschodniej stronie miasta II linię metra rozbudowano o trzy stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Jej oficjalne wydłużenie odbyło się w samo południe w niedzielę 15 września.

- Otwarcie trzech nowych stacji spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy. Przybyli licznie, całymi rodzinami - relacjonował Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.

Pierwszy pociąg w kierunku Ronda Daszyńskiego odjechał minutę po godzinie 12 ze stacji Trocka. W inauguracyjny przejazd, oprócz mieszkańców, wybrali się przedstawiciele rządu, władz miasta, Komisji Europejskiej, samorządu oraz dziennikarze.

10 stacji w niespełna 20 minut

Nowy północno-wschodni odcinek metra obejmuje trasę o długości nieco ponad trzech kilometrów.Jego początkiem są tory za ostatnią stacją odcinka centralnego Dworzec Wileński.

Pierwsza stacja na rozbudowanej linii M2 to Szwedzka, zlokalizowana pod ulicą Strzelecką, po wschodniej stronie Stalowej. Jej długość to 135 m.

Środkowa stacja, czyli Targówek Mieszkaniowy wybudowana została pod skrzyżowaniem ulicy Pratulińskiej z Ossowskiego. Po północnej stronie Ossowskiego znajduje się łączący się ze stacją jednokondygnacyjny, podziemny obiekt komory rozjazdów. Całość ma blisko 300 m długości.

Ostatnia ze stacji na rozbudowanym odcinku to Trocka o długości 450 m, do której przynależą tory odstawcze. Zlokalizowana jest wzdłuż ulicy Pratulińskiej, pod skrzyżowaniem Pratulińskiej i Trockiej.

Przejazd całą linią metra M2 ze stacji Trocka na rondo Daszyńskiego ma potrwać niecałe 20 minut.

Stonowane kolory, beton i metal

- Perony wszystkich trzech stacji wyglądają podobnie. Ich wystrój utrzymany jest w stonowanej biało-szarej kolorystyce. Dominują beton i metal. Pasażerowie mogą tu skorzystać z ławek, wykonanych z metalowych prętów. Latem to rozwiązanie może okazać się niewygodne - opisuje Zieliński.

Jak zauważa, jedną z nowości jest sposób wykonania infrastruktury, która ma ułatwiać korzystanie z metra osobom niedowidzącym i niewidomym. Dotychczas stosowane metalowe listwy prowadzące były śliskie. Nasi czytelnicy wielokrotnie alarmowali nas, że dochodzi przez nie do niebezpiecznych sytuacji.

- Tego typu udogodnienia dla osób niewidomych są nowością. Wypustki prowadzące w podłodze nie są metalowe. Są prawdopodobnie wykonane z kamienia lub tworzywa sztucznego. Mają też nieco inny kształt. Nie są opływowe, lecz bardziej kanciaste. Dzięki temu, nie będzie można się na nich tak łatwo poślizgnąć - mówi nasz reporter.

Teren wokół wejść do nowych stacji został również uprzątnięty na niedzielne otwarcie. - Ich otoczenie wygląda czysto i schludnie. Pasażerowie wychodzący przez jedno z wyjść ze stacji Szwedzka trafią na ciekawy widok. Naprzeciwko wyjścia stoi stara kamienica. Jej elewacja jest zniszczona, brakuje niektórych okien. Ten widok stanowi ogromny kontrast z nowoczesną i elegancką konstrukcją stacji - zauważa.

Wymieniali się dokumentami

Umowę na budowę tego odcinka z włoską firmą Astaldi podpisano w marcu 2016 roku. Opiewała na ponad miliard złotych. Prace przy nowych stacjach II linii metra zostały ukończone w maju 2019 roku, jednak już w styczniu tego roku reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz przejechał z kamerą nowym odcinkiem metra.

W czerwcu przeprowadzona została próba ewakuacji przez strażaków, mająca być jednym z ostatnich testów w ramach procesu odbiorów.

Na ostateczną decyzję w sprawie odbioru miasto musiało jednak czekać przez kolejne trzy miesiące, bo metro i wojewoda wymieniali się pismami. Tuż po zakończeniu prac w maju, wykonawca, czyli włoska firma Astaldi przekazała ratuszowi komplet dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia procedury końcowych odbiorów inwestycji. Odpowiadało za nie Metro Warszawskie, które jest inwestorem zastępczym.

Na początku lipca wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poprosił jednak o uzupełnienie dokumentacji, ponieważ dopatrzył się braków i nieścisłości w dokumentach dotyczących wszystkich trzech stacji i jednej wentylatorni na Targówku. Dotyczyły one między innymi: oświadczeń kierowników budowy, protokołów badań i sprawdzeń, rysunków w projekcie budowlanym zawierających zmiany wprowadzone podczas realizacji inwestycji.

Pasażerowie mogą korzystać od 15 września

Na początku sierpnia informowaliśmy, że pracownicy Metra Warszawskiego, w tym dyżurni, ochrona i służby technicznie codziennie stawiają się do pracy na gotowych stacjach, jednak niewiele z tego wynikało, bo trzy nowe stacje nie były formalnie oddane do użytku, a więc nie mogli korzystać z nich pasażerowie.

5 września pociągi przejechały wreszcie po całej trasie, co miało być elementem szkolenia maszynistów i testem służącym do ostatnich korekt rozkładu. Osiem dni później ostatecznie zostało wydane pozwolenie na użytkowanie przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, a pasażerowie pierwszy raz wsiedli do nowej kolejki w niedzielę, 15 września.

Cała druga linia metra ma powstać przed 2023 rokiem. Wszystkie odcinki M2 obecnie są w budowie lub trwa postępowanie zmierzające do podpisania umów z wykonawcami.

Plany zakończenia budowy II linii metraMetro Warszawskie / tvnwarszawa.pl

W związku z uruchomieniem trzech nowych stacji M2, zmianom ulegnie kursowanie autobusów komunikacji miejskiej, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

[object Object]
Wiesław Witek o metrze na Targówek Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ab/kk/r/pm

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl