Trzy dni muzycznego szaleństwa. "Prosimy o włączenie telefonów"

Szalone Dni Muzyki
Szalone Dni Muzyki
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Szalone Dni MuzykiOrkiestra Sinfonia Varsovia

W ciągu trzech dni przez pięć scen w budynku Teatru Wielkiego i przed nim przewinie się około tysiąca muzyków, którzy zagrają 57 koncertów. Program tegorocznych Szalonych Dni Muzyki zapowiada się imponująco, a motywem przewodnim, który połączy różne stylistycznie występy, będzie taniec.

Zakończony niedawno festiwal Chopin i Jego Europa pokazał, że zapotrzebowanie na muzykę klasyczną w Warszawie nie spada. Można się spodziewać, że odbywające się na przełomie września i października Szalone Dni Muzyki także przyciągną tłumy melomanów, ale także tych, którzy z klasyką kontakt mają sporadyczny. Bo ideą odbywającego się w kilku miastach świata festiwalu jest otwarcie i demokratyzacja sal filharmonicznych. Stąd luźniejsza atmosfera, krótsze koncerty (zwykle ok. 50 minut) i stosunkowo niskie ceny biletów (12-17 złotych).

Program każdej edycji Szalonych Dni Muzyki budowany jest wokół jednego tematu. W tym roku postawiono na utwory inspirowane tańcem. Motyw przewodni znajdzie odzwierciedlenie także w nazwach, które zostaną nadane salom Teatru Wielkiego: Mazur, Kadryl, Arabeska, Piruet. A festiwalowy namiot na placu Teatralnym będzie się zwać Foxtrotem.

Ludowe inspiracje kompozytorów

- Już od średniowiecza, gdy muzyka zawitała do zamków, pojawiły się tam także tańce. I tak działo się aż do baroku. W tamtych czasach tancerze był muzykami, a muzycy tancerzami. Dopiero w 1661 roku, kiedy to Ludwik XIV utworzył Królewską Akademię Tańca i Królewską Akademię Muzyki, dokonał się rozdział tych dziedzin - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej René Martin, założyciel festiwalu.

Przypomniał też, że tańcem inspirowali się m.in. Mozart, Handel, Beethoven czy Chopin. - Pod koniec XIX wieku zaczęły się tworzyć szkoły narodowe, kompozytorzy udawali się na wieś, gdzie szukali inspiracji w świętach, tradycji, folklorze. Tak powstały "Tańce słowiańskie" Dvoraka, wielkie balaty Czajkowskiego czy "Święto Wiosny" Strawińskiego. Jednym z celów tegorocznej edycji jest pokazanie, jak bardzo muzyka ludowa wywierała wpływ na muzykę poważną - dodał.

Wśród największych gwiazd festiwalu wymienić można pianistów Nelsona Goernera z Argentyny, Luisa Fernando Pereza z Hiszpanii czy Vikingura Olafssona z Islandii (połączy klasycznego Bacha ze współczesnym Glassem). Nie zabraknie dużych orkiestr symfonicznych (Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego-Opery Narodowej), jak i zespołów kameralnych (np. polski Apollon Musagète Quartet czy specjalizujący się w muzyce dawnej belgijski Ricercar Consort).

Prosimy o włączenie komórek

Organizacyjną nowością jest stworzenie ścieżek tematycznych, które pozwolą odnaleźć się w programie osobom mniej biegłym w muzyce poważnej. Będzie także możliwość kupienia karnetów, na konkretne ścieżki (np. Festiwal w pigułce, Dla konesera, Alternatywny, Rodzinny) obejmujące kilka koncertów.

W niektórych wydarzeniach słuchacze staną się także twórcami. Tak będzie podczas wykonania utworu "Secret of Wind and Birds" chińskiego kompozytora Tan Duna. - Zwykle w filharmonii prosi się o wyłączanie komórek, podczas tego koncertu słuchacze zostaną poproszeni o ich włączenie - zapowiedział Martin. O co chodzi? Ci, którzy pobiorą wcześniej odpowiedni plik mp3 będą mogli tworzyć specjalny smartfonowy chór. Na znak dyrygenta podniosą komórki i odtworzą pobrany utwór. "Składa się on z dźwięków, przypominających głosy ptaków. Sam w sobie może brzmieć niepozornie, jednak zwielokrotniony przez współudział obecnych na wielkiej sali, tworzy spektakularny efekt" - czytamy w zapowiedzi.

Taneczne wieczory w Fokstrocie

W jednej z sal od rana do wieczora trwać będą koncerty dla dzieci, a wspomniany namiot zostanie oddany we władanie zespołom szkół muzycznych z całej Polski. Także tam wieczorami odbywać się będą potańcówki. W piątek przygrywać będzie Warszawska Orkiestra Sentymentalna, w sobotę zatańczymy w rytmach bałkańskich dzięki Bum Bum Orkestar, a w niedzielę do flamenco zaproszą Antonina Contreras, Juan Ramon Caro i Magda Navrette.

Zresztą takich stylistycznych "skoków w bok" będzie więcej. W stronę jazzu skoczy Sinfonietta Cracovia, która weźmie na warsztat kompozycje George’a Gerswina, czy Sinfonia Varsovia grająca fragmenty musicalu "West Side Story" Leonarda Berensteina. Poruszający się na granicy klasyki i alternatywy Kwadrofonik zaprezentuje mazurki Karola Szymanowskiego. Niemal prowokacyjna jest obecność w dostojnym składzie 67,5 Minut Projekt, czyli formacji Piotra Zabrodzkiego, Macia Morettiego i Jana Młynarskiego. To muzycy doskonale znani fanom sceny improwizowanej, muzycznej awangardy z wytwórni Lado ABC, ale niekoniecznie rozpoznawalni wśród bywalców filharmonii. Ciekawe, czy do Teatru Wielkiego zapuszczą się ci pierwsi oraz jak ci drudzy, zniosą to, co usłyszą.

Za pięć lat przy Grochowskiej

Gospodarzem Szalonych Dni Muzyki jest jak zawsze orkiestra Sinfonia Varsovia, która w najbliższych latach na Kamionku ma doczekać się siedziby i sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. - Mam nadzieję, że w 2022 roku przeniesiemy tam festiwal. Niebawem składamy wniosek o pozwolenie na budowę, potem przetarg na wykonawcę u ruszamy z budowę. Za pięć lat spotkamy się na Szalonych Dniach Muzyki przy Grochowskiej - podsumował Janusz Marynowski, dyrektor SV.

Szalone Dni Muzyki: La Danse Teatr Wielki-Opera Narodowa 29 września -1 października bilety: 12-17 zł (namiot – wstęp wolny)

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl