Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. "Będziemy promowali tolerancję"

[object Object]
"Warszawa musi być miastem przyjaznym i tolerancyjnym" TVN24
wideo 2/4

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+ na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych nieco ponad trzy miesiące po wygranych wyborach. - W ducha Warszawy zawsze była wpisana różnorodność i tolerancja. Podpisanie dzisiejszego dokumentu jest wyrazem, że traktuję to dziedzictwo bardzo poważnie - podkreślił prezydent.

W deklaracji wymienione zostały obszary, które w opinii społeczności LGBT+ wymagają podjęcia działań. Najważniejsze postulaty zawarte w dokumencie dotyczą między innym bezpieczeństwa, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, wolności artystycznej, równouprawnienia w miejscu pracy, utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej, często odrzuconych przez najbliższych.

Po podpisaniu deklaracji LGBT+

- Pamiętacie państwo moje hasło z kampanii wyborczej: "Warszawa dla wszystkich". Bardzo poważnie traktowałem i traktuję moje słowa. Warszawa musi być miastem przyjaznym, tolerancyjnym, otwartym - zaznaczył prezydent podczas uroczystości w ratuszu.

Dodał też, że każdy człowiek ma prawo do równości, co zagwarantowane jest w Konstytucji. - Jednak w ostatnich latach mamy coraz więcej nietolerancji w Polsce, coraz więcej incydentów, które budzą bardzo poważne zaniepokojenie. Stąd ta inicjatywa, bo Warszawę stać na to, aby była miastem uśmiechniętym i miastem równym dla wszystkich - powiedział.

Trzaskowski przypomniał także o swoim uczestnictwie w Paradzie Równości. - Miejsce wszystkich polityków jest przy mniejszościach, które często czują się zagrożone, których prawa nie są respektowane. Dlatego będziemy promowali tolerancję na bardzo różne sposoby, między innymi poprzez patronat nad Paradą Równości i walkę z mową nienawiści - zapowiedział prezydent Warszawy.

ZOBACZ DEKLARACJĘ LGBT+

"Deklaracja jest początkiem naszej wspólnej pracy"

Tekst deklaracji został przygotowany przez organizacje zrzeszające społeczność LGBT+ jeszcze przed wyborami samorządowymi. Brały w tym udział Stowarzyszenie Miłość nie Wyklucza, Lambda Warszawa, Fundacja Trans-Fuzja, Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Wolontariat Równości.

- W ostatnich tygodniach konsultowaliśmy te przepisy i doprecyzowywaliśmy je razem z komisją do spraw dialogu społecznego. Deklaracja jest zarysem polityki miasta wobec społeczności LGBT+ - wyjaśniła Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka do spraw kultury i komunikacji społecznej.

Dokument nie precyzuje, w jaki sposób zostaną zrealizowane jej postulaty. Urzędnicy zapowiadają, że będą to robić sukcesywnie. - Deklaracja jest początkiem naszej wspólnej pracy nad tym, żeby zoperacjonalizować [opracować procedurę rozwiązania jakiegoś problemu - red.] wszystkie rzeczy, które miasto z perspektywy urzędu może wdrażać w Warszawie. Chcemy jasno podkreślić, że to nasza deklaracja mówiąca o tym, że inne instytucje - niekoniecznie miejskie - powinny przemyśleć i także wdrażać te przepisy i obierać taki kierunek polityki, jaką my dzisiaj jasno deklarujemy w Warszawie - powiedziała Machnowska-Góra.

"Osoby LGBT+ to nie są osoby gorsze"

- To jest historyczny moment - nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy, tak zwanym byłym bloku wschodnim - kiedy władze bardzo wyraźnie mówią: "tak osoby LGBT+ są częścią miejsca, w którym wszyscy wspólnie żyjemy" - powiedział Oktawiusz Chrzanowski ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Podkreślił też, że deklaracja oprócz kwestii bezpieczeństwa i ratowania życia, mówi o uczeniu tego, iż osoby LGBT+ nie są osobami gorszymi. - Zawdzięczamy to determinacji strony społecznej i woli politycznej prezydenta Trzaskowskiego i jego otoczenia. Pamiętajmy, zwracam się zwłaszcza do społeczności LGBT+, tylko duma, asertywność, konsekwentne działanie i dążenie do celu pozwoli nam osiągnąć w tym kraju wyraźne i swoje miejsce. Miejsce, w którym nie będziemy zagrożeni, nie będziemy się bać i będziemy częścią tej Polski - dodał Chrzanowski.

kk/pm

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby mają problem z usunięciem pojazdu.

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Do sądu skierowano akty oskarżenia wobec sześciu mężczyzn ze zorganizowanej grupy przestępczej. Są podejrzani o blisko 100 kradzieży do samochodów w Warszawie i okolicach.

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

Utrudnienia na drugiej linii metra. Z powodu pozostawionego bagażu zamknięte były trzy stacje na Targówku.

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem przez prawie trzy godziny występowały utrudnienia na kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Jak podała Szybka Kolej Miejska część pociągów przekierowano z podmiejskiej na dalekobieżną średnicę.

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rozpocznie się ciąg dalszy wymiany nawierzchni w alei "Solidarności" w Śródmieściu i układanie asfaltu ulicy Kobiałka na Białołęce. Z kolei na poniedziałek zaplanowano wymiana torów tramwajowych na Okopowej. Będą utrudnienia i zmiany.

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło dziesięć wniosków, dotyczących zamiaru likwidacji szkoły. W Zespole Szkół pod Mińskiem Mazowieckim nie ma nowych uczniów. Pod Żurominem w ósmej klasie był tylko jeden uczeń, a w całej placówce jest ich 17. Tę szkołę ocaliły jednak wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Na warszawskich Bielanach szkoła jest likwidowana po to, by ją usamodzielnić.

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Elewacja kamienicy na Saskiej Kępie odzyskuje dawny blask. Ma niebanalny styl, jest wzorcowym przykładem modnego w ostatnich latach II Rzeczpospolitej prądu architektonicznego nazywanego Styl 37. Podczas czyszczenia elewacji odkryto ślady po kulach z czasów II wojny światowej.

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. 69-latek przez całą dobę błąkał się po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jest zwrot akcji w sprawie rodzinnej awantury zakończonej śmiercią młodego mężczyzny w Iłży. 21-letni bliźniacy odpowiedzą przed sądem za udział w pobiciu starszego brata, a nie jak wcześniej podawała prokuratura za zabójstwo. Początkowo śledczy sądzili, że śmierć nastąpiła wskutek uduszenia, ale biegli wykluczyli morderstwo.

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Źródło:
PAP

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl