"To jest dekret Bieruta bis". Dyskusja o projekcie Jakiego

[object Object]
Pomysł na reprywatyzacjęTVN24
wideo 2/3

20 projektów, 17 rządów i 27 lat prób przeprowadzenia reprywatyzacji. Prób, których żadna polityczna ekipa nie była w stanie skutecznie zakończyć i dziś niektórzy płacą za to wysoką polityczną cenę, a my wszyscy miliony złotych. Tę sytuację chce zmienić Patryk Jaki, a jego planom przyjrzał się Witold Tabaka, reporter programu "Czarno na białym".

- Mamy to, bierzemy byka za rogi, dość tej patologii, koniec tych nadużyć handlarzy – tak o swoim projekcie mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Zahamowanie zwrotów w naturze"

Na przełom czekają tysiące byłych właścicieli i ich spadkobierców. Wśród nich Ewa Wierzbowska. O zwrot kamienicy na Grochowie walczy w sądach od 25 lat. Propozycja ministra Jakiego nie jest jednak dla niej przełomem. Jest problemem.

- Będzie powodowało całkowite zahamowanie zwrotów w naturze, czyli nie odzyskam nigdy tej nieruchomości – przekonuje Wierzbowska.

Zgodnie z projektem, możliwe będzie tylko zadośćuczynienie za utracony majątek na trzy sposoby: w gotówce do 20 procent wartości nieruchomości, w obligacjach do 25 procent, lub 20 procent rozliczane ze Skarbem Państwa w ramach bonifikaty na zakup innej nieruchomości należącej do państwa.

Mieszkańcy będą mogli spać spokojnie - spadkobiercy byłych właścicieli będą musieli zadowolić się zadośćuczynieniem, nawet jeśli ich sprawy są już w sądach. - To jest dekret Bieruta bis, rozszerzony dekret - mówi z kolei Ryszard Grzesiuła, wiceprezes zrzeszenia Dekretowiec, które pomaga w walce o odzyskanie nieruchomości.

Ocenia, że część tych poszkodowanych przyjmie ofertę 20 procent. - Ale sądzę, że albo 70 albo więcej procent pójdzie do Strasburga - zaznacza Grzesiuła.

Jak dodaje, nie tylko dlatego, że zamiast zwrotu mienia dostaną 20 procent zadośćuczynienia, ale również dlatego, że sprawy, które już są w sądach nie zakończą się wyrokami.

Nowe zasady dziedziczenia

- Sprawy, które nie są rozstrzygnięte są umarzanie i mogą być rozstrzygane, ale tylko według nowych przepisów – twierdzi Jaki.

Jest jeszcze jeden przepis, który krytykują spadkobiercy. Dotyczy nowych zasad dziedziczenia roszczeń. Żona będzie mogła dziedziczyć po mężu i odwrotnie: dzieci po rodzicach lub wnuki po dziadkach. Pozostali są wykluczeni.

Jak przekonuje radca prawny Łukasz Bernatowicz, jeżeli nie można na siostrę, czy brata przepisać prawa do dochodzenia roszczeń, to w jego ocenie jest to złamanie konstytucyjnego prawa, ponieważ to bliska rodzina.

Bliską rodziną na pewno nie są kupcy roszczeń i ta ustawa zamyka im pole do działania. Na wystąpienie z roszczeniami właściciele lub ich najbliżsi spadkobiercy będą mieli rok. Po tym czasie zostaną bezpowrotnie anulowane.

Jaki ocenił, że koszty reprywatyzacji na mocy jego ustawy, które poniesie państwo będą oscylować między 15 a 20 miliardów złotych. Wiadomo, że wypłaty nie nastąpią od razu. - Roszczenia układamy w hierarchii finansów państwa, ale nie na pierwszym miejscu, nie wyżej niż podstawowe potrzeby państwa, nie wyżej niż na przykład program 500 plus – stwierdził Jaki.

Minister finansów, z którym projekt był konsultowany, na razie jego skutkami się nie martwi. - Jeśli decyzja polityczna będzie ostatecznie pozytywna, a to bardzo ważna decyzja polityczna, z punktu widzenia kosztowego, to nie będzie jakimś istotnym problemem – powiedział Mateusz Morawiecki, minister rozwoju.

Ale ta decyzja polityczna wcale nie jest przesądzona. Dokładnie tej ustawy nie znam, bo Patryk Jaki, to jest Solidarna Polska, a nie PiS – powiedziała Beata Mazurek, rzecznik prasowy PiS.

Niewykluczone więc, że projekt ministra Jakiego podzieli los dwudziestu poprzednich podobnych ustaw.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ:

O projekcie Patryka Jakiego
O projekcie Patryka JakiegoTVN24

Główne zdjęcie: PAP

Witold Tabaka

ran/mś

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl