Jednym z głównych wątków rozmowy było przemówienie stuletniego generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, wygłoszone podczas poniedziałkowych uroczystości. Ołdakowski, pytany o wrażenia, nie ukrywał, że słowa powstańca były dla niego bardzo przejmujące.
"Lekcja patriotyzmu"
- Pan generał już jest w takim stanie zdrowia, że prosiliśmy go, żeby mówił, siedząc, to było ustalone. Ale kiedy chciał przemówić do swoich żołnierzy, wolontariuszy i harcerzy uznał, że musi wstać. Mimo że jego nogi są już bardzo słabe, faktyczne wstał, zasalutował i pożegnał się ze swoimi koleżankami i kolegami z powstania w sposób bardzo wzruszający - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Mam nadzieję, że to dla nas wszystkich będzie lekcja patriotyzmu - dodał.
Jego zdaniem wyjątkowe w słowach generała było również to, że nie mówił o swoim zdrowiu, ale zwracał się głównie do młodych: harcerzy i wolontariuszy. Podkreślał, że mają do spełnienia swoją misję polegającą na byciu dobrymi patriotami.
- Pan generał uważa, że zdrowie nie pozwoli mu być za rok, choć ja mam nadzieję, że jeszcze kilka lat będzie nas odwiedzał - przyznał Ołdakowski. Przypomniał też, że Ścibor-Rylski już wiele lat temu obiecywał, że swoje stulecie będzie obchodził w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obietnicy dotrzymał, urodziny miał wiosną. Ale - jak podkreślił dyrektor - nie spodziewał się, że po tym będzie mógł jeszcze uczestniczyć w obchodach. - Chciał wszystkim opowiedzieć ważne kwestie, które są jego testamentem - dodał.
"Zachęcić do słuchania powstańców"
Ołdakowski był pytany również o wydarzenia planowane w muzeum w związku z rocznicą.
- Tych akcji jest wiele, a ich hasłem jest "Wolność Łączy". Chcemy zachęcić ludzi do słuchania powstańców. Tak jak słuchaliśmy wczoraj generała Ścibora-Rylskiego, tak powinniśmy słuchać innych powstańców, którzy uczą nas patriotyzmu, to jest zadanie dla młodych ludzi - przekonywał dyrektor muzeum.
Zapowiedział, że po godzinie 17 w Warszawie obecnych będzie 350 wolontariuszy i harcerzy, którzy będą rozmawiać z mieszkańcami i turystami - wszystkimi, którzy przyjdą - o powstaniu i patriotyzmie. - Będzie można mieć spotkanie z wyjątkowymi ludźmi, którzy przyjechali z całego świata: Stanów Zjednoczonych czy Ameryki Południowej - zachęcał gość TVN24.
Koncert i spektakl
Przypomniał też, że o godzinie 20 odbędzie się tradycyjny już wspólny koncert powstańczych piosenek na placu Piłsudskiego. A w samym Muzeum Powstania Warszawskiego planowany jest spektakl "Dziennik Czeczeński", który na podstawie pamiętnika dziewczynki żyjącej w czasie wojny pokazuje uniwersalizm walczącej Warszawy.
Ołdakowski odkreślił również, że prowadzone są akcje, którzy celem jest finansowe wsparcie powstańców warszawskich. Namawiał, by się w nie zaangażować i wpłacać, nawet drobne kwoty. Zebrane pieniądze przekazywane są organizacjom, które zrzeszają powstańców i najlepiej wiedzą, kto potrzebuje pomocy.
ZOBACZ PRZEJMUJĄCE PRZEMÓWIENIE GENERAŁA ŚCIBORA-RYLSKIEGO:
Generał Ścibor-Rylski
Generał Ścibor-Rylski
kw/b/jb