Teatr Żydowski wraca w okolice placu Grzybowskiego

Docelowa siedziba Teatru Żydowskiego będzie mieściła się w kamienicy przy Próżnej 14 - zapowiedziała w czwartek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Priorytetowym i ustawowym zadaniem miasta stołecznego Warszawy było zapewnienie docelowej siedziby dla tej instytucji. Braliśmy pod uwagę różne lokalizacje. We wtorek na zespole koordynującym podjęłam decyzję, że nowa siedziba dla jednego z naszych najważniejszych teatrów będzie w zabytkowej kamienicy przy ulicy Próżnej 14 - powiedziała prezydent stolicy. - Odczuwam ogromną satysfakcję, że teatr wróci w okolice placu Grzybowskiego, kojarzonego z historią warszawskich Żydów i kulturą żydowską, będącego swoistym symbolem jej ciągłości. Zdajemy sobie sprawę, że realizacja inwestycji z uwagi na wymogi konserwatorskie będzie wymagająca, ale jesteśmy do tego przygotowani - dodała.

Kamienica z historią

Budynek przy Próżnej 14 wpisany jest do rejestru zabytków, składa się z pięciu kondygnacji o powierzchni blisko 3000 metrów kwadratowych. To narożna, czteropiętrowa czynszówka, wybudowana w latach 1898-1900 dla Majera Wolanowskiego. Był to typowy dla tamtego okresu dom dochodowy. Bogato zdobiony, z kutymi ręcznie balustradami i balkonami, sztukaterią, dębowym brukiem w bramie oraz marmurowymi schodami na klatce. Na początku XX wieku Mordka Berghauer otworzył tu zakład rymarski. W czasie I wojny światowej w budynku mieścił się przytułek dzienny dla bezdomnych żydowskich dzieci. W skrzydle od strony pl. Grzybowskiego były też żydowskie sklepy i składy z artykułami żelaznymi, od strony Próżnej znajdował się dom handlowy Meersona i Epsteina, a w nim sklepy i warsztaty. Na pierwszym piętrze był żydowski dom modlitwy działający do 1940 roku.Teraz, na mocy decyzji władz miasta Teatr Żydowski wróci do ocalonego skrawka dawnej żydowskiej Warszawy, o której przypominają domy oznaczone numerami Próżna 7, 9, 12 i 14.

"Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi"

- Nie ukrywam, że na ten dzień czekałam razem z zespołem przynajmniej dwa lata - powiedziała dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer. Jak przypomniała, "po dwóch latach bez własnej siedziby, po zburzeniu naszego teatru i aż 16 premierach zrealizowanych na scenach zaprzyjaźnionych teatrów, instytucji, Teatr Żydowski wraca do ocalonego skrawka dawnej, żydowskiej Warszawy, o której przypominają domy oznaczone numerami 7, 9, 12, 14".

- Próżna tętniła życiem żydowskim. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że za sprawą nowego teatru współczesna sztuka i kultura wróci na ulicę Próżną - dodała.

Z kolei burmistrz dzielnicy Śródmieście Krzysztof Czubaszek przypomniał, że "kamienica przy Próżnej 14 to ta część, która od wielu lat pozostawała w stanie zawieszenia". - Jestem o tym głęboko przekonany, że za kilka lat - gdy spojrzymy na to miejsce - będziemy widzieli taki wspaniale przywrócony do życia kawałek przedwojennej Warszawy - powiedział.

Wyprowadzka z placu Grzybowskiego

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich wynajmował siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce w budynku przy placu Grzybowskim 12/16, które w październiku 2015 roku sprzedało budynek firmie Ghelamco.

Już w 2012 roku pisaliśmy o planach dewelopera co do tego miejsca – chciał on zburzyć budynek, a na uwolnionej działce postawić 80-metrowy biurowiec z nowoczesną sceną dla Teatru Żydowskiego w podziemiach. Latem część budynku, w której znajduje się teatr, zamknięto ze względu na zły stan techniczny.

Stołeczny Teatr Żydowski jest jedynym w Polsce i jednym z dwóch w Europie teatrów wystawiających spektakle w jidysz. Na scenie prezentowane są sztuki z klasyki literatury i teatru jidysz, a także spektakle rewiowe i kabaretowe oraz inne podejmujące tematykę żydowską. W Teatrze działa również Centrum Kultury Jidysz.

Obecnie teatr tymczasowo działa w kilku lokalizacjach, m.in. przy Senatorskiej 35. Jak informuje ratusz, będzie tam funkcjonował dalej - do czasu zakończenia remontu w kamienicy przy Próżnej.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich powstał w 1949 roku w wyniku połączenia Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i Teatru Żydowskiego w Łodzi. Działał w obu tych miastach i występował gościnnie w całej Polsce od 1955 roku, kiedy to z inicjatywy Idy Kamińskiej przeniósł się do Warszawy. Do 1970 roku działał w nieistniejącym już budynku przy Królewskiej 13, następnie przeniósł się do budynku przy pl. Grzybowskim.

Zobacz archiwalne materiały o wyprowadzce Teatru Żydowskiego z placu Grzybowskiego

Losy Teatru Żydowskiego

Źródło: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
Rozbiórka Teatru Żydowskiego
Rozbiórka Teatru Żydowskiego
Teraz oglądasz
Teatr Żydowski zamknięty
Teatr Żydowski zamknięty
Teraz oglądasz
"Skrzypek na dachu zagrany" na Placu Grzybowskim
"Skrzypek na dachu zagrany" na Placu Grzybowskim
Teraz oglądasz
Płot przy Teatrze Żydowskim
Płot przy Teatrze Żydowskim
Teraz oglądasz
Spór w Teatrze Żydowskim
Spór w Teatrze Żydowskim
Teraz oglądasz

Losy Teatru Żydowskiego

kw/PAP/mś

Czytaj także: