Szybki konkurs na muzeum bitwy. "Szaleństwo czy ustawka?"

Wrota Bitwy Warszawskiej, zapowiedź ministerstwa
Wrota Bitwy Warszawskiej, zapowiedź ministerstwa
Ministerstwo Obrony Narodowej
Wrota Bitwy Warszawskiej, zapowiedź ministerstwaMinisterstwo Obrony Narodowej

Sześć biur architektonicznych dostało 10 dni na złożenie projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej. Propozycję złożyła tylko jedna pracownia, na czele której stoi Czesław Bielecki - były kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy.

"Szaleństwo MON czy ustawka?" - pyta na Twitterze były Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemioniak (PO). W kolejnym wpisie już bez znaku zapytania ocenia stanowczo: "Ustawiony pod osobę kilkudniowy konkurs na Wrota Bitwy Warszawskiej. Ma rację prezydent - MON działa jak prywatny folwark Macierewicza [Antoniego, szefa MON - red.]".

Szaleństwo MON czy ustawka? Kilka dni na koncepcję "Wrót Bitwy Warszawskiej". Jutro "rozstrzygnięcie" konkursu. W tle 80 mln zł na obiekt. pic.twitter.com/hUMVDswOR8— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) 14 sierpnia 2017

Konkurs został rozpisany przez Muzeum Wojska Polskiego. Dotyczył przygotowania koncepcji (idei) obiektu memorialnego o nazwie "Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

Szybki konkurs i jedna praca

Tempo konkursu, na które zwraca uwagę poseł Siemoniak faktycznie było szybkie. Jak pisała "Gazeta Stołeczna", cała procedura trwała zaledwie 10 dni.

4 sierpnia wybranym sześciu architektom wysłano zaproszenia do udziału w konkursie, 7 sierpnia wysłano im regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a dzień później zapadło rozstrzygnięcie.

Tak przeprowadzana procedura nie podoba się m.in. Mariuszowi Ścisło, prezesowi Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Tego konkursu nie konsultowano z SARP-em i my się do tego nie dotykamy. Jeżeli konkurs jest prywatny, to organizatorzy mogą sobie robić, co chcą. W przypadku konkursu publicznego obowiązują warunki określone w ustawie o zamówieniach publicznych. Od ogłoszenia konkursu jest czas 4-6 tygodni na złożenie prac. Skracanie tego do 10 dni jest sytuacją karygodną - przyznaje w rozmowie ze "Stołeczną".

Ostatecznie okazało się, że do konkursu z gotową koncepcją zgłosiła się tylko jedna pracownia - Dom i Miasto, prowadzona przez Czesława Bieleckiego.

Bielecki to architekt, którego jednym z najbardziej charakterystycznych projektów jest budynek Telewizji Polskiej na Woronicza. Ale oprócz tego dał się poznać jako polityk. W latach 1997 - 2001 był posłem Akcji Wyborczej Solidarność. Natomiast w 2010 roku startował w wyborach na prezydenta Warszawy - jako bezpartyjny kandydat, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Z wynikiem 23 proc. zajął drugie miejsce (przegrywając z Hanną Gronkiewicz-Waltz). Obecnie zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dziennikarze "Stołecznej" informowali, że konkurs na projekt muzeum "był formalnością". "Bielecki już od dawna na zlecenie resortu obrony narodowej zajmuje się projektowaniem muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Gdy pisaliśmy o tym w czerwcu, architekt mówił nam: - Nie zaprzeczam, że uczestniczyłem w spotkaniu z MON, ale nic więcej nie mam do zakomunikowania" - czytamy w gazecie.

Komentarz architekta

W rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl sam zainteresowany zaprzeczył takim doniesieniom. - Nieprawdą jest, co napisano, że MON zlecił mi projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej. Pracowałem nad nim na własne ryzyko i koszt. Nie mogłem więc uważać, że mój pomysł przyjęto w ministerstwie w całej rozciągłości - powiedział Czesław Bielecki.

I dodał, że nie jest prawdą, że "do konkursu nie zgłosił się nikt oprócz Bieleckiego". - Był to zamknięty konkurs na pomysł, byliśmy razem z innymi pracowniami do niego zapraszani, a nie zgłaszaliśmy się - precyzuje architekt.

- Pominięto fakt, że od lat, a nie tylko od miesięcy tematem projektu zajmowały się co najmniej dwa inne zespoły oprócz naszego. Regulamin konkursu wymagał prezentacji na trzech planszach o wymiarach 100 na 70 centymetrów i krótkiego opisu. Nie jest moją rolą komentowanie, dlaczego tej skromnej prezentacji swoich prac nie złożyły inne zespoły zaproszone przez Muzeum Wojska Polskiego - podsumowuje Bielecki.

Dwa Maszty Stulecia

Muzeum Bitwy Warszawskiej ma powstać we wsi Ossów, na usypanym wzgórzu przy ul. Matarewicza. Jak mówił w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz, zwycięski projekt Bieleckiego "polega na odtworzeniu całej bitwy, na pokazaniu całego obszaru bitwy, ze wszystkimi wojskowymi elementami". Na łąkach mają stanąć dwa stalowe Maszty Stulecia, wysokie na 100 metrów. Pojawi się też amfiteatr, z którego będzie można obserwować całe pole dawnej bitwy i rekonstrukcje historyczne.

Jak mówił wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, przetarg na projekt budowlany tego przedsięwzięcia powinien zostać ogłoszony w październiku. Natomiast rozpoczęcie budowy miałoby ruszyć wiosną 2018 roku. Całość ma być gotowa na 2020 rok - na obchody stulecia bitwy.

Projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej w OssowieMinisterstwo Obrony Narodowej

Projekty na muzeum

Pomysł Bieleckiego nie jest jednak pierwszym projektem na Muzeum Bitwy Warszawskiej. O jego budowie słyszymy od lat. Jedna z pierwszych koncepcji została stworzona przez architekta Mirosława Nizio już w 2009 roku. Potężny budynek miał być przeszklony i składać się z trzech skrzydeł rozgałęzionych na kształt litery V (symbolizującej zwycięstwo nad bolszewikami). Na elewacji miały być zamieszczone ekrany, na których zwiedzający mogliby oglądać filmy związane z bitwą warszawską.

Projekt, choć gotowy, trafił do kosza, bo "przewyższał możliwości finansowe" i częściowo był rozrysowany na terenach, które nie należały do gminy Wołomin.

W 2013 roku powstał jednak kolejny projekt autorstwa pracowni Arkon Atelier z Gdańska. Zakładał stworzenie placówki, podobnej do nowych muzeów w stolicy, m.in: Powstania Warszawskiego czy Historii Żydów Polskich. Miał być mniejszy, ale nowoczesny. Już w 2014 roku informowaliśmy, że projekt ma zgodę na budowę i podpisaną umowę na wykonanie projektu wykonawczego. Czekał jednak na dofinansowanie.

Co się stało z tym projektem? Czy również trafił do kosza? Między innymi o to i o okoliczności tak szybkiego przeprowadzenia konkursu zapytaliśmy jego organizatora - Muzeum Wojska Polskiego. Zostaliśmy poproszeni o przesłanie pytań drogą mailową. Zapytanie skierowaliśmy też do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Do momentu publikacji tekstu nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl