Szybki konkurs na muzeum bitwy. "Szaleństwo czy ustawka?"

Wrota Bitwy Warszawskiej, zapowiedź ministerstwa
Wrota Bitwy Warszawskiej, zapowiedź ministerstwa
Ministerstwo Obrony Narodowej
Wrota Bitwy Warszawskiej, zapowiedź ministerstwaMinisterstwo Obrony Narodowej

Sześć biur architektonicznych dostało 10 dni na złożenie projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej. Propozycję złożyła tylko jedna pracownia, na czele której stoi Czesław Bielecki - były kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy.

"Szaleństwo MON czy ustawka?" - pyta na Twitterze były Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemioniak (PO). W kolejnym wpisie już bez znaku zapytania ocenia stanowczo: "Ustawiony pod osobę kilkudniowy konkurs na Wrota Bitwy Warszawskiej. Ma rację prezydent - MON działa jak prywatny folwark Macierewicza [Antoniego, szefa MON - red.]".

Szaleństwo MON czy ustawka? Kilka dni na koncepcję "Wrót Bitwy Warszawskiej". Jutro "rozstrzygnięcie" konkursu. W tle 80 mln zł na obiekt. pic.twitter.com/hUMVDswOR8— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) 14 sierpnia 2017

Konkurs został rozpisany przez Muzeum Wojska Polskiego. Dotyczył przygotowania koncepcji (idei) obiektu memorialnego o nazwie "Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

Szybki konkurs i jedna praca

Tempo konkursu, na które zwraca uwagę poseł Siemoniak faktycznie było szybkie. Jak pisała "Gazeta Stołeczna", cała procedura trwała zaledwie 10 dni.

4 sierpnia wybranym sześciu architektom wysłano zaproszenia do udziału w konkursie, 7 sierpnia wysłano im regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a dzień później zapadło rozstrzygnięcie.

Tak przeprowadzana procedura nie podoba się m.in. Mariuszowi Ścisło, prezesowi Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Tego konkursu nie konsultowano z SARP-em i my się do tego nie dotykamy. Jeżeli konkurs jest prywatny, to organizatorzy mogą sobie robić, co chcą. W przypadku konkursu publicznego obowiązują warunki określone w ustawie o zamówieniach publicznych. Od ogłoszenia konkursu jest czas 4-6 tygodni na złożenie prac. Skracanie tego do 10 dni jest sytuacją karygodną - przyznaje w rozmowie ze "Stołeczną".

Ostatecznie okazało się, że do konkursu z gotową koncepcją zgłosiła się tylko jedna pracownia - Dom i Miasto, prowadzona przez Czesława Bieleckiego.

Bielecki to architekt, którego jednym z najbardziej charakterystycznych projektów jest budynek Telewizji Polskiej na Woronicza. Ale oprócz tego dał się poznać jako polityk. W latach 1997 - 2001 był posłem Akcji Wyborczej Solidarność. Natomiast w 2010 roku startował w wyborach na prezydenta Warszawy - jako bezpartyjny kandydat, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Z wynikiem 23 proc. zajął drugie miejsce (przegrywając z Hanną Gronkiewicz-Waltz). Obecnie zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dziennikarze "Stołecznej" informowali, że konkurs na projekt muzeum "był formalnością". "Bielecki już od dawna na zlecenie resortu obrony narodowej zajmuje się projektowaniem muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Gdy pisaliśmy o tym w czerwcu, architekt mówił nam: - Nie zaprzeczam, że uczestniczyłem w spotkaniu z MON, ale nic więcej nie mam do zakomunikowania" - czytamy w gazecie.

Komentarz architekta

W rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl sam zainteresowany zaprzeczył takim doniesieniom. - Nieprawdą jest, co napisano, że MON zlecił mi projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej. Pracowałem nad nim na własne ryzyko i koszt. Nie mogłem więc uważać, że mój pomysł przyjęto w ministerstwie w całej rozciągłości - powiedział Czesław Bielecki.

I dodał, że nie jest prawdą, że "do konkursu nie zgłosił się nikt oprócz Bieleckiego". - Był to zamknięty konkurs na pomysł, byliśmy razem z innymi pracowniami do niego zapraszani, a nie zgłaszaliśmy się - precyzuje architekt.

- Pominięto fakt, że od lat, a nie tylko od miesięcy tematem projektu zajmowały się co najmniej dwa inne zespoły oprócz naszego. Regulamin konkursu wymagał prezentacji na trzech planszach o wymiarach 100 na 70 centymetrów i krótkiego opisu. Nie jest moją rolą komentowanie, dlaczego tej skromnej prezentacji swoich prac nie złożyły inne zespoły zaproszone przez Muzeum Wojska Polskiego - podsumowuje Bielecki.

Dwa Maszty Stulecia

Muzeum Bitwy Warszawskiej ma powstać we wsi Ossów, na usypanym wzgórzu przy ul. Matarewicza. Jak mówił w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz, zwycięski projekt Bieleckiego "polega na odtworzeniu całej bitwy, na pokazaniu całego obszaru bitwy, ze wszystkimi wojskowymi elementami". Na łąkach mają stanąć dwa stalowe Maszty Stulecia, wysokie na 100 metrów. Pojawi się też amfiteatr, z którego będzie można obserwować całe pole dawnej bitwy i rekonstrukcje historyczne.

Jak mówił wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, przetarg na projekt budowlany tego przedsięwzięcia powinien zostać ogłoszony w październiku. Natomiast rozpoczęcie budowy miałoby ruszyć wiosną 2018 roku. Całość ma być gotowa na 2020 rok - na obchody stulecia bitwy.

Projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej w OssowieMinisterstwo Obrony Narodowej

Projekty na muzeum

Pomysł Bieleckiego nie jest jednak pierwszym projektem na Muzeum Bitwy Warszawskiej. O jego budowie słyszymy od lat. Jedna z pierwszych koncepcji została stworzona przez architekta Mirosława Nizio już w 2009 roku. Potężny budynek miał być przeszklony i składać się z trzech skrzydeł rozgałęzionych na kształt litery V (symbolizującej zwycięstwo nad bolszewikami). Na elewacji miały być zamieszczone ekrany, na których zwiedzający mogliby oglądać filmy związane z bitwą warszawską.

Projekt, choć gotowy, trafił do kosza, bo "przewyższał możliwości finansowe" i częściowo był rozrysowany na terenach, które nie należały do gminy Wołomin.

W 2013 roku powstał jednak kolejny projekt autorstwa pracowni Arkon Atelier z Gdańska. Zakładał stworzenie placówki, podobnej do nowych muzeów w stolicy, m.in: Powstania Warszawskiego czy Historii Żydów Polskich. Miał być mniejszy, ale nowoczesny. Już w 2014 roku informowaliśmy, że projekt ma zgodę na budowę i podpisaną umowę na wykonanie projektu wykonawczego. Czekał jednak na dofinansowanie.

Co się stało z tym projektem? Czy również trafił do kosza? Między innymi o to i o okoliczności tak szybkiego przeprowadzenia konkursu zapytaliśmy jego organizatora - Muzeum Wojska Polskiego. Zostaliśmy poproszeni o przesłanie pytań drogą mailową. Zapytanie skierowaliśmy też do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Do momentu publikacji tekstu nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

kw/pm

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal, który był gościem programu "Wstajesz i wiesz", opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Przyleciał z Seulu, na lotnisku pokazał paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Okazało się, że w bagażu miał drugi, prawdziwy pakistański paszport. Pakistańczyk musiał wrócić tam, skąd przyleciał, czyli do Korei Południowej.

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Młody kierowca przyjechał autem do komisariatu policji w Radomiu, by sprawdzić swój stan trzeźwości. Okazało się, że miał w organizmie 0,7 promila alkoholu. Do domu już autem nie wrócił, stracił też prawo jazdy. Miał je od kilku tygodni.

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl