Do wolontariatu Światowych Dni Młodzieży zgłosiło się do tej pory 755 osób. Brakuje jeszcze 300. Centrum Myśli Jana Pawła II przedłużyło rekrutację do 17 maja. Wolontariat jest bezpłatny. Aby wziąć w nim udział, trzeba mieć ukończone 18 lat.
- Z jednej strony chcemy poinformować, że przedłużamy czas rejestracji i możliwości włączenia się w wolontariat, a z drugiej mówimy, że jest to ostatnia szansa, by być wolontariuszem podczas ŚDM - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański.
Miejsca znikają "z godziny na godzinę"
Wyjaśnił, że dynamika zgłoszeń jest coraz większa, miejsca zaangażowania znikają z godziny na godzinę.
Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów. Po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska. Po stronie samorządowej - Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza.
Warszawa szuka więc wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować w projekty kościelne, jak i w miejskie, by pracować w strefach kulturalnych czy przy akcjach społecznych.
Warszawa liderem
Jak powiedziała PAP Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II, przez ostatni miesiąc udało się zebrać ponad 500 wolontariuszy. Liderem jest archidiecezja warszawska, do której zgłasza się najwięcej osób.
- Pracujemy od tygodni, więc odczuwamy już zmęczenie, ale po każdej rozmowie rekrutacyjnej dostajemy skrzydeł. Przychodzą do nas osoby niesamowite, nie tylko młode. Osoby z dużym doświadczeniem, znające języki obce i wykształcone, ale i takie, których na pierwszy rzut oka w ogóle nie posądziłabym, że chciałyby zostać wolontariuszami – mówiła Kukowska.
Dodała, że dwa tygodnie temu zgłosiła się pani, która jako wolontariusz pracowała wiele miesięcy w Wietnamie.
- Przychodzą na rozmowy rekrutacyjne też osoby, które w wolontariacie debiutują i mają pewne obawy. Wiedzą jednak, że ŚDM to jest świetne wydarzenie i trzeba w nim brać udział - powiedziała.
"Religia nie jest tematem rekrutacji"
Kukowska podkreśliła też, że większość ochotników ma motywacje religijne. Deklarują się jako osoby wierzące i praktykujące. Dodała jednak, że kwestia religii nie jest tematem rozmowy rekrutacyjnej i koordynatorzy czekają także na wolontariuszy innych wyznań albo osoby niewierzące - dla nich ciekawą propozycją może być zaangażowanie w wolontariat miejski.
Kukowska poleca, by angażować się w projekty kulturalne miasta. - Epicentrum tych działań będzie na Krakowskim Przedmieściu. Chcemy pokazać nasz kraj, nasze miasto dziesiątkom tysięcy przyjeżdżających do Polski, więc jeżeli ktoś lubi takie środowisko międzykulturowe, to zapraszamy – zachęcała.
- Jeżeli ktoś ma w sobie żyłkę informatora, lubi działać w dynamicznych miejscach jak dworzec czy lotnisko i ma chęć pomocy innej osobie, to czeka na niego Centrum Komunikacji Społecznej - dodała.
Obowiązkowe szkolenia
Żeby zostać wolontariuszem należy wejść na stronę www.sdm2016.warszawa.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. Podaje się w nim obszar wolontariatu, którym jest się zainteresowanym, dane osobowe i poziom znajomości języków obcych. Potem czeka się na rozmowę rekrutacyjną. Po zakwalifikowaniu, kandydat rozpoczyna szkolenia - obowiązkowe z pierwszej pomocy i komunikacji międzykulturowej oraz szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które będzie zajmował.
Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni.
ŚDM w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca. Dzień później - 26 lipca - zaczynają się ŚDM w Krakowie.
PAP/kw