Studenckie pomysły na bezpieczeństwo

Główna nagroda "Smart Lock"
Główna nagroda "Smart Lock"
Źródło: "Architektura-Murator"

Odblaskowa kamizelka będącą jednocześnie blokadą do roweru wygrała studencki konkurs "Bezpieczniej w mieście". Wyróżniono też kilka pomysłów na małą architekturę np. bezdotykowy kran w formie źdźbła trawy czy małe przedmioty rzucające tajemnicze cienie.

13. edycja konkursu "Architektury - Murator" odbyła się pod hasłem "Bezpieczniej w mieście". Studenci mieli za szukali odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu mała architektura może wpływać na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców? Każdy musiał przedstawić wizualizację stworzoną dla rzeczywistego terenu.

Blokado-kamizelka zwycięża

Konkurs zwyciężył projekt "Smart Lock" – rowerowa blokada, która spełnia rolę kamizelki odblaskowej. Produkt w podwójny sposób dba o bezpieczeństwo użytkownika: zabezpiecza rower przed kradzieżą oraz sprawia, że rowerzysta jest widoczny nawet z większej odległości. Autorami są studenci IV roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: Anna Berezowska, Judyta Cichocka, Alicja Dragan i Marta Zatoka.

Wyróżnienie I stopnia otrzymały projekty dwa projekty. "Strachy na lachy" (autorzy: Dorota Ryżko, Aleksander Maciak, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej) To pomysł na pokonanie strachu przed ciemnymi zaułkami, pustymi ulicami i zapomnianymi podwórkami. Studenci zaprojektowali nakładki na latarnie miejskie, które dają dowcipny cień na ścianie – dinozaura albo potwora.

"Trener" to projekt przewrotnie interpretujący temat konkursu. Według studentów z Wrocławia (Wojciech Mazan, Ewa Mirska, Michał Romański, Karol Skalski, Piotr Woldan) bezpieczeństwo ma źródło w ludziach, a nie architekturze. Ich propozycja to trener, który doprowadza do stworzenia piłkarskiej drużyny składającej się z tzw. trudnej młodzieży. Dzięki tej inicjatywie podwórko z zaniedbanego, nieprzyjaznego miejsca przeistacza się w przestrzeń, w której wszyscy czują się dobrze.

Praktyczny gadżet dla kobiet

Wyróżnienia II stopnia przyznano "Kubikom", które mieszkańcy mogą wykorzystać w różny sposób (Anna Bay, Katarzyna Florysiak, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) oraz "Źdźbłu" (Katarzyna Toczyńska, Agata Superczyńska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), czyli projektowi bezdotykowego kranu umożliwiającego umycie rąk środkiem dezynfekującym.

Wyróżnienie honorowe otrzymały Katarzyna Kuczyńska i Kamila Szymańska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za projekt "Obcasy". Studentki w sposób dowcipny zwróciły uwagę na trudności, z jakimi muszą walczyć kobiety, chodząc w szpilkach po miejskim bruku. Receptą są zaproponowany przez nie recyclingowe nakładki na szpilki.

Promują młodych architektów

Konkurs "Architektury - Murator" od 12 lat promuje zdolnych studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu, architektury wnętrz oraz wzornictwa przemysłowego. Nagrody w jego 13. edycji przyznało jury stworzone przez pięcioro architektów. Zasiedli w nim Jan Kubec, Maciej Miłobędzki, Ewa P. Porębska, Lech Rowiński oraz Marlena Happach.

Wystawa wszystkich nadesłanych prac odbywa się w Pawilonie Wystawowym Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 55 do 23 kwietnia w godz. 10.00-18.00. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na łamach magazynu "Architektura - Murator" i na stronie internetowej miesięcznika.

Wyróżnienia II stopnia:

Wyróżnienie honorowe:bako/roody

Architektura II

Architektura III

Czytaj także: