Street Art.Doping wraca do miasta. W ramach trzeciej edycji festiwalu nowe murale pojawią się m.in. na kinie Atlantic, pawilonie na Kamionku, budynku sanepidu na Woli oraz przy rondzie Sedlaczka. Malowaniu towarzyszyć będzie wystawa w Soho Factory i akcja miejskiego surfingu.
- Rozpoczynamy 4 lipca od ściany kina Atlantic. Nie było wymagań, żeby znalazła się tam Marilyn Monroe czy Charlie Chaplin. Kontrolujemy pracę, ale nie wtrącamy się w to co robią artyści – zapowiedział Przemek Dzubłowski z fundacji Do Dzieła!, organizującej festiwal.
Nowe oblicze zyska również pawilon handlowy przy ul. Kinowej. Muralem ozdobi go M-City, Polak, którego prace można podziwiać na całym świecie. - Ściągnięcie tego artysty samo w sobie jest sukcesem. M-City ma swój niepowtarzalny język graficzny. Tym razem w jego pracy pojawi się kolor, choć zazwyczaj pracuje w czerni i bieli – mówił Robert Przepiórski, organizator.
Efektowne murale pojawią się także na ścianie budynku sanepidu przy ul. Chłodnej i w przejściu między pawilonami na tyłach Nowego Światu.
Sedlaczek wśród graffitti
Festiwal wspiera Zarząd Dróg Miejskich. – Do dyrektor Grażyny Lendzion przyszła matka złapanego na gorącym uczynku grafficiarza. Powiedziała "zrobił to, bo nie miał się gdzie artystycznie wyżyć" – wspominał rzecznik ZDM Adam Sobieraj. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom artystów miejska spółka udostępniła m.in. podpory wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy rondzie Sedlaczka. – Działacz harcerski Sedlaczek pewnie nigdy nie przypuszczał, że zostanie spopularyzowany przez graffiti – żartował Sobieraj. W tym roku na niezamalowanych jeszcze fragmentach wiaduktu pojawią się nowe murale. Artystów będzie można podpatrywać przy pracy.
Galeria street artu przy rondzie Sedlaczka rzeczywiście stała się bardzo popularna i jest chętnie fotografowana przez blogerów i Reporterów24:
Pierwsza edycja Street Art Doping odbyła się w roku 2009 "na wariackich papierach", jak przyznają sami organizatorzy. - Przetarliście szlak dla osób tworzących w przestrzeni miejskiej. Dzięki uporowi i konsekwencji stworzyliście płaszczyznę, dzięki której innym jest łatwiej – chwalił organizatorów Marcin Jasiński z biura kultury ratusza.
Sztuka i deskorolki
Tegoroczną edycję festiwalu wzbogaci malarstwa i grafiki w Soho Factory, przy ulicy Mińskiej (22-31 lipca) oraz święto deskorolkowców na zamkniętej na ul. Myśliwieckiej (9 lipca).
Piotr Bakalarski
Źródło zdjęcia głównego: | Fakty TVN