Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Ratusz poinformował, że w najbliższą sobotę zostaną wymienione rozjazdy na pętli tramwajowej Kawęczyńska-Bazylika. Ponadto w weekend kontynuowane będą prace na ul. Posag 7 Panien, a w poniedziałek rozpocznie się remont ul. Kobiałka na Białołęce.

Spiralne schody, mozaika, okazały hol. Budynek kolonii zabytkiem

Najnowsze


Budynek XIII Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu trafił do rejestru zabytków. "Jest przykładem przemyślanej kompozycji architektonicznej, umiejętnie wpisanej w przestrzeń osiedla WSM" – przekonują służby mazowieckiego konserwatora.

Tak zwany Dom dla samotnych oraz budynek usługowy - Gospoda pod gruszą położone są przy Popiełuszki 16 i 16 A. Powstały w latach 1947-48 według projektu Barbary i Stanisława Brukalskich.

XIII Kolonia to ostatnia z kolonii mieszkaniowych, które wybudowane zostały na terenie Osiedla WSM Żoliborz Centralny. "Projekt koncepcyjny budynków powstał około 1945 roku. Budynek mieszkalno-użytkowy założony został na rzucie zbliżonym do prostokąta, z krótkim, poprzecznym skrzydłem od strony zachodniej. Elewacje zostały opracowane za pomocą jasnej fakturowej wyprawy tynkarskiej, o pionowych żłobieniach, których wertykalizm przełamują wyrobione w tynku horyzontalne linie, akcentujące górną i dolną granicę kondygnacji, jej środek oraz linie otworów okiennych" – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki.

Dom i Gospoda pod gruszą

Jak podaje, charakterystycznym elementem czterokondygnacyjnego Domu dla samotnych jest klatka schodowa ze spiralnymi schodami, zlokalizowana w południowo-wschodnim narożniku. Jednym z bardziej interesujących elementów jest także mozaikowa dekoracja posadzki klatki schodowej.

"Wewnątrz budynku zachował się czytelny układ funkcjonalno-przestrzenny, z wydzieloną częścią mieszkaniową i reprezentacyjnym holem wspartym na dwóch słupach: pierwszym przy stopniach prowadzących do lokali, drugim przy klatce schodowej, opracowanych za pomocą drutu owiniętego spiralnie wokół filaru" – kontynuuje konserwator.

Dwukondygnacyjna Gospoda pod gruszą, w której obecnie znajduje się przedszkole, zaprojektowana została na potrzeby restauracji. Z budynkiem mieszkalnym połączona została z wykorzystaniem łącznika. Tam też znajduje się wejście do budynku dawnej gospody.

"To budynek podpiwniczony, o rozczłonkowanej bryle, założony na rzucie zbliżonym do odwróconej litery "T". Składa się z trzech połączonych ze sobą brył o różnej wysokości: dwóch, usytuowanych prostopadle do budynku mieszkalno-użytkowego, prostokątnych, przylegających do siebie budynków o dwóch kondygnacjach nadziemnych" – czytamy w komunikacie MWKZ.

"Przemyślana kompozycja architektoniczna"

Jak przekonuje Lewicki, Kolonia XIII jest przykładem przemyślanej kompozycji architektonicznej, która umiejętnie została wpisana w przestrzeń osiedla WSM. Celem autorów projektu było uprzemysłowienie, standaryzacja rozwiązań architektonicznych oraz odejście od tradycyjnych form wykorzystywanych w architekturze.

"Unikatowy charakter Kolonii XIII polega również na zaproponowanym programie funkcjonalnym, który pomimo współczesnych przekształceń w dalszym ciągu stanowi świadectwo zrealizowanej i funkcjonującej przez pewien czas idei architektury społecznej" – podsumowuje konserwator.

Decyzja konserwatora zabytków nie jest ostateczna. Strony mają prawo odwołać się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o kinie Relax, które trafło do rejestru zabytków:

Budynek kina „Relax” w rejestrze zabytkówtvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ab/ran

Źródło zdjęcia głównego: MWKZ