Śpiewak wraca do polityki. Włącza Energię Miast


Samorządowcy i aktywiści miejscy stworzyli nową inicjatywę polityczną - Energia Miast. Jednym z założycieli stowarzyszenia jest Jan Śpiewak, lider Wolnego Miasta Warszawa, który jeszcze na początku roku deklarował wycofanie się z polityki.

Utworzenie nowego stowarzyszenia zostało ogłoszone w czwartek. Do życia powołali je krakowski radny Łukasz Gibała, lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak, były burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, była kandydatka na prezydenta Białegostoku Katarzyna Sztop-Rutkowska i tarnowski radny Tomasz Olszówka.

Założyciele Energii Miast - samorządowcy i aktywiście miejscy - zadeklarowali, że nie zamierzają wystawiać kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i w krajowych wyborach parlamentarnych. Główny cel stowarzyszenia to doprowadzenie do zwiększenia reprezentacji polityków niezależnych i aktywistów miejskich w samorządach.

"Dwie partie zawłaszczyły scenę polityczną"

- W wyborach samorządowych zetknęliśmy się z murem. Tym murem był PO-PiS. Te dwie partie zawłaszczyły polską scenę polityczną, prowadząc spór, który ma niewiele wspólnego z merytoryką, oparty na niezdrowych emocjach i dzielący Polaków na dwa plemiona - powiedział Gibała.

Dodał, że ze względu na to zawłaszczenie sceny politycznej reprezentacja polityków niezależnych i aktywistów miejskich w samorządach nie jest "taka, jaka powinna być". - Powołaliśmy Energię Miast. To nowa siła polityczna, której celem jest sprawienie, że politycy niezależni będą w dużo większym stopniu reprezentowani w samorządach i będą mieli w nich więcej do powiedzenia - podkreślił.

Gibała dodał, że założycieli stowarzyszenia łączą wspólne wartości między innymi walka o czyste powietrze, rozsądne planowanie przestrzenne, zieleń i większy udział mieszkańców w rządzeniu. - Uznaliśmy, że jak połączymy nasze wysiłki, będziemy bardziej skuteczni - mówił.

Połączenie różnych środowisk

Według Śpiewaka nowy ruch powstaje, ponieważ "Polska potrzebuje dzisiaj więcej solidarności między ludźmi" i "solidarności w imię wspólnych wartości, a nie przeciwko komuś". Zadeklarował jednocześnie, że Energia Miast rozpoczyna prace nad "nową mapą drogową dla Polski i samorządów". - Zapraszamy do tworzenia tego programu innych samorządowców, aktywistów i ekspertów - mówił Śpiewak.

Podkreślił, że to dzięki niezależnym samorządowcom i aktywistom miejskim tematy takie jak smog czy afera reprywatyzacyjna, o których dzisiaj mówi cała Polska, znalazły się w przestrzeni publicznej. - Niestety dzisiaj spór między Schetyną a Kaczyńskim zabija debatę publiczną. Ten spór pozwala politykom ukrywać ważne problemy, przed którymi stoją mieszkańcy naszych miast - ocenił Śpiewak.

Jak zaznaczyła Katarzyna Sztop-Rutkowska dla stowarzyszenia bardzo ważna jest "idea sieciowania". - Chcemy łączyć energię, która w tej chwili jest bardzo rozproszona. Lokalnie, w poszczególnych miastach bardzo często obok siebie, nie współpracując ze sobą działają samorządowcy, eksperci i aktywiści miejscy. Chcemy te wszystkie środowiska połączyć ze sobą - mówiła Sztop-Rutkowska. Dodała, że równie ważne jest sieciowanie regionów i miast i równomierny rozwój tej sieci, bo Polska "to nie jest tylko Warszawa i Kraków", ale także mniejsze miasta i miejscowości, które borykają się z podobnymi problemami.

"Potrzebujmy nowej energii"

Tarnowski radny Tomasz Olszówka mówił, że udało mu się w samorządzie "wbić klinem między duopol partyjny". W stowarzyszeniu chce zająć się deglomeracją i decentralizacją.

Zdaniem Mateusza Klinowskiego samorządowcy powinni bardziej wpływać na debatę publiczną w Polsce, bo na poziomie samorządów tworzone są i testowane nowoczesne rozwiązania. - Potrzebujmy nowej energii i tego, żeby działo się to szybciej - mówił były burmistrz Wadowic.

Podkreślił, że nie ma znaczenia jak duże będzie stowarzyszenie. - Nie chodzi o wielkość, chodzi bardziej o stopień zaangażowania członków i o to, jak duży wpływ będziemy wywierać - powiedział Klinowski. Dodał, że stowarzyszenia samorządowców istnieją, ale ich wpływ na debatę publiczną jest ograniczony, bo często jako molochy reagują powoli i ścierają się w nich różne interesy.

Jak mówił Gibała, Energia Miast zamierza wywierać presję na rządzących. W czerwcu ma się odbyć kongres, na którym przedstawione zostaną postulaty stowarzyszenia w zakresie ekologii, klimatu i energetyki.

Kim są założyciele?

Jan Śpiewak to lider ruchu miejskiego Wolne Miasto Warszawa, były radny stołecznego Śródmieścia. Wcześniej kierował też stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze. Jest znany między innymi z nagłaśniania afery reprywatyzacyjnej w stolicy. W ostatnich wyborach samorządowych kandydował na prezydenta Warszawy, uzyskując trzeci wynik (2,99 proc.), za urzędującym prezydentem Rafałem Trzaskowskim (PO) i kandydatem PiS Patrykiem Jakim.

W styczniu Śpiewak ogłosił, że wycofuje się z polityki. Jego deklaracja pojawiła się po tym, jak został on skazany za zniesławienie Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości. Zdaniem aktywisty kobieta była kuratorem 118-letniej osoby i jako jej kurator, miała przejąć część kamienicy przy Joteyki 13 na Ochocie. Budynek przekazano w prywatne ręce w 2011 roku. Górnikowska-Ćwiąkalska pozwała go o zniesławienie, argumentując, że pomawiając ją o udział w aferze reprywatyzacyjnej, w rezultacie naraził ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania przez nią zawodu adwokata.

Łukasz Gibała to radny, lider Stowarzyszenia "Kraków dla mieszkańców" (wcześniej Logiczna Alternatywa dla Krakowa), były polityk PO i Ruchu Palikota, a później dwukrotny kandydat na prezydenta Krakowa z lokalnego komitetu. W ostatnich wyborach samorządowych uzyskał trzeci wynik (17,14 proc.) - za urzędującym prezydentem Jackiem Majchrowskim, który startował z poparciem m.in. PO, Nowoczesnej, SLD i PSL, oraz kandydatką PiS Małgorzatą Wassermann.

Mateusz Klinowski był burmistrzem Wadowic w latach 2014-18, a po przegranej w ubiegłorocznych wyborach został radnym miasta. W skali kraju uzyskał rozpoznawalność m.in. w związku z poparciem dla legalizacji marihuany oraz staraniami o usunięcie z herbu Wadowic kluczy papieskich. Pod koniec stycznia Klinowski zapowiadał, że zaangażuje się w działalność ruchu byłego prezydenta Słupska Roberta Biedronia, nie wykluczając startu w wyborach do PE. Ostatecznie nie znalazł się jednak na listach Wiosny.

Katarzyna Sztop-Rutkowska to liderka ruchu miejskiego Inicjatywy dla Białegostoku. W zeszłorocznych wyborach prezydenta miasta uzyskała czwarty wynik (4,19 proc.).

Tomasz Olszówka to lider Stowarzyszenia Nasze Miasto Tarnów. W ostatnich wyborach prezydenckich w Tarnowie uzyskał trzeci wynik (17 proc.), został radnym miejskim . W Radzie Miasta Tarnowa jego klub ma pięciu radnych.

TAK JAN ŚPIEWAK KOMENTOWAŁ WYNIKI OSTATNICH WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W WARSZAWIE:

[object Object]
Jan Śpiewak - przemówienie po wyborachTVN24
wideo 2/3

PAP/kk/b

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl