Śmierć Jolanty Brzeskiej

Kamienica przy Nabielaka 9, 30 grudnia 2011/ fot. Maciej Wężyk
Kamienica przy Nabielaka 9, 30 grudnia 2011/ fot

O jej śmierci wciąż trudno pisać inaczej niż "tajemnicza". Komitet Obrony Lokatorów zdążył już jednak wciągnąć podobiznę Jolanty Brzeskiej na swoje sztandary. Wraz z hasłem "Wszystkich nas nie spalicie" stała się symbolem jednego z najpoważniejszych problemów społecznych Warszawy.

Spalone ciało kobiety znaleziono w Lesie Kabackim 1 marca 2011. Rodzina i znajomi domyślili się - to zwłoki zaginionej Jolanty Brzeskiej, 64-letniej działaczki społecznej z Mokotowa.

Zanim policja ostatecznie potwierdziła jej tożsamość, Komitet Obrony Lokatorów zorganizował już pierwszą demonstrację w imieniu swojej koleżanki" - "To ofiara polityki mieszkaniowej miasta" - ogłosili działacze.

Dramat lokatorki

Sprawą zainteresowali się dziennikarze. Obszerne zarysowały tło dramatu. Na pierwszy plan wysuwał się wieloletni spór Brzeskich z pełnomocnikiem spadkobierców kamienicy, w której Jolanta żyła od 1951 roku. Gdy w 2006 roku przedwojenni właściciele odzyskali budynek, rodzina rozpoczęła walkę o prawo do zamieszkiwania w lokalu.

Nie mogąc znaleźć wsparcia w istniejących organizacjach założyli własną - Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Miało reprezentować interesy osób mieszkających w budynkach zwróconych spadkobiercom dawnych właścicieli. Brzeska stała się jego aktywną działaczką. Chodziła na sprawy o eksmisje, pomagała pisać pisma, roznosiła je do urzędów.

Własnej sprawy nie udało jej się rozwiązać. Kolejne rozprawy, próby spotkań i zawarcia ugody z właścicielem nie przyniosły rezultatu. Sąd w końcu przyznał mu rację, a Brzeska stanęła przed koniecznością zapłaty długu w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Tajemnicza śmierć

28 lutego wyszła z domu i już do niego nie wróciła. Nie zostawiła listu. Jej śmierci nie udało się wyjaśnić do dziś. - Śledztwo trwa. Pod uwagę bierzemy samobójstwo oraz zabójstwo - informuje Monika Lewandowska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie i tłumaczy: - Zleciliśmy kolejną ekspertyzę. Chcemy dowiedzieć się czy ułożenie zwłok pozwala wykluczyć hipotezę samospalenia bądź podpalenia, a także gdzie znajdowało się źródło ognia i jak on się rozprzestrzeniał – relacjonuje i podsumowuje: - Ekspertyza ma być gotowa w drugiej połowie stycznia.

Dekret Bieruta

W tle śmierci Jolanty Brzeskiej przewija się jeden z najważniejszych problemów Warszawy, który zafundował stolicy tzw. dekret Bieruta z 26 października 1945 roku. Upań­stwowiono wówczas ponad 20 tys. budynków i 40 tys. parcel.

Po 1989 roku dawni właściciele odzyskali 2 tys. budynków, ale wciąż na rozpa­trzenie czeka ponad 10 tys. wniosków o zwrot nieruchomości. Za nimi kryją się dramaty ludzi walczących o odzyskanie rodzinnego dziedzictwa, ale i tragedie rodzin broniących się przed bezdomnością. Nierozstrzygnięte kwestie własności przeszkadzają też Warszawie się rozwijać. Wiele decyzji trzeba odkładać na wiele lat i czekać na decyzję sądu.

To, czy prawo ostatecznie oznacza również sprawiedliwość w poszczególnych przypadkach rozstrzygnąć trudno, tym bardziej, że naczynia okazują się zwykle nie dość pełne, by można było wydać wyrok salomonowy.

Skalę problemu dobrze pokazuje przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej mapa roszczeń. Kolorem czerwonym zaznaczono na niej działki, które pozostają przedmiotem sporu. - Mapa ilustruje obecne i przyszłe problemy w planowaniu urba­nistycznym oraz skalę zagrożeń w harmonizowaniu interesu prywatnego z do­brem publicznym. Kwaterunkowi lokatorzy restytuowanych kamienic tracą mieszkania, a na barki wszystkich warszawiaków spada koszt pilnej budowy co najmniej 10 tys. miesz­kań komunalnych i socjalnych – napisali jej twórcy.

Mapa roszczeń przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Mapa roszczeń przygotowana przez Muzeum Sztuki NowoczesnejMapa roszczeń przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Mapę w wyższej rozdzielczości znajdziesz tutaj

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24