Środkowa Wisła ma piękne piaszczyste brzegi, bogatą florę i faunę. Jej malownicze zakątki zachęcają do odpoczynku nad wodą z dala od zgiełku miasta. Skąd wiadomo, że szczególnie dużą popularnością cieszą się dzikie tereny Rezerwatu Przyrody Wyspy Świderskie w gminie Konstancin-Jeziorna? Odwiedzający je ludzie zostawiają po sobie masę śmieci.
- Miejsce jest piękne - mówi reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak. - Kawałek za wałem, przechodzimy ścieżką wśród drzew, żeby znaleźć się na brzegu Wisły. Świetne miejsce do wypoczynku. Jednak cały klimat psuje góra śmieci pozostawiona przez użytkowników tego miejsca. Niestety, ludzie nie zabierają ze sobą tego, co tutaj ze sobą przyniosą - opisuje.
Malownicze wyspy, mielizny i łachy
Wyspy Świderskie to rezerwat przyrody utworzony w 1998 roku. Położony jest po obu stronach Wisły: w gminie Konstancin-Jeziorna oraz na terenach Karczewa, Otwocka i Józefowa. Zajmuje powierzchnię ponad 572 ha i obejmuje liczne wyspy, mielizny i piaszczyste łachy przy ujściu rzeki Świder oraz wody płynące Wisły.Jest to miejsce gniazdowania i żerowania rzadkich gatunków ptaków oraz ostoja zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. Na terenie rezerwatu stwierdzono 163 gatunki roślin i 175 gatunków kręgowców, w tym 140 gatunków ptaków.
Za zaśmiecanie (art. 162 Kodeksu wykroczeń) grozi mandat karny w wysokości od 50 do 500 zł.
Zaśmiecony rezerwat przyrody Wyspy Świderskie
skw/b