Śladami stalinowskiej architektury w stolicy

fot. TVN Warszawa
fot
Źródło: | www.6bpd.mil.pl
To mroczny epizod w historii Warszawy. Autor przewodników Adam Dylewski w "Rytmie Miasta" opowiada o stalinowskich zakątkach stolicy.

Ulica Targowa przetrwała wojnę w 100 proc., więc szybko stała się główną miejską arterią i siedzibą władz miasta. Tam na kilka lat ulokowały się władze państwowe i ambasady.

- W styczniu '45 roku Sowieci wchodzą do Warszawy. Stolica jest zburzona, ale jak mocno była, dotąd jest sporne. Prawdopodobnie mniej niż pokazywała propaganda. Niewątpliwie nie nadawała się do użytku. Musi się tu zainstalować rząd. W związku z tym centrum przeniosło się na Pragę – wyjaśnia Adam Dylewski.

Ślady stalinizmu na Pradze

Krajowa Rada Narodowa i Rząd Tymczasowy ulokowały się w modernistycznym gmachu Centralnej Dyrekcji Kolei Państwowych. W związku z tym w okolicy powstawały pierwsze budynki budowane według założeń architektury stalinowskiej.

W myśl tych założeń na rogu Targowej i alei Solidarności powstał budynek poczty polskiej. Innym istotnym punktem tymczasowego centrum stolicy stalinowskiego państwa był pomnik polsko-radzieckiego braterstwa broni. Powstał w 1945 roku i wpisał się na stałe w praski krajobraz.

Osiedle Praga 1

Na zapleczu ulicy Świętego Cyryla i Metodego, przy ulicy Kameralnej wzniesiono pierwsze idealne, socjalistyczne osiedle – Praga 1.

- Znajduje się na zapleczu Cyryla i Metodego. Zaprojektowało je zasłużone dla warszawskiej architektury małżeństwo Syrkusów. Osiedle miało być pełne światła, o niskiej zabudowie, tonące w zieleni. Miało się różnić o przedwojennych czynszówek. Skończone zostało w 1952 roku – opowiada Dylewski. – Niestety w latach 60. wepchnięto tam gomułkowskie bloki i zepsuto efekt – dodaje.

myk

Czytaj także: