Skrzyżowanie zwane "łamaczem nóg". Rowerzyści i kierowcy jednym głosem

Rowerzyści chcą zmian na niebezpiecznym skrzyżowaniu
Rowerzyści chcą zmian na niebezpiecznym skrzyżowaniu
Mateusz Szmleter, tvnwarszawa.pl
Rowerzyści chcą zmian na niebezpiecznym skrzyżowaniuMateusz Szmleter, tvnwarszawa.pl

To skrzyżowanie cieszy się złą sławą zarówno wśród kierowców, jak rowerzystów. Jedni i drudzy narzekają na słabą widoczność, której skutkiem są kolizje. Zgodnie twierdzą, że potrzebna jest przebudowa.

Obrażenie głowy, wstrząśnienie mózgu, dwie złamane nogi. Staszek Siemiński jeszcze długo nie zapomni dnia, w którym został potrącony przez samochód, kiedy przejeżdżał przez skrzyżowanie ulic Pallutha i Rzymowskiego. A to nie jedyny rowerzysta, który ucierpiał w tym miejscu.

Problematyczna górka

Pozornie wszystko jest w porządku: szerokie przejście dla pieszych, przepisowa ścieżka rowerowa. Co więc jest problemem?

- Kierowcy, którzy wyjeżdżają z Pallutha i skręcają w prawo nie widzą rowerzystów, którzy są na ścieżce, czy pieszych na zebrze. Zasłania ich wzniesienie. Wielu z nich się spieszy i zwyczajnie nie rozgląda - mówi nam Staszek Siemiński, który skrzyżowanie nazywa krótko "łamaczem nóg".

Poza ograniczoną widocznością winna jest także prędkość. Jak tłumaczy nasz rozmówca, rowerzyści w tym miejscu zjeżdżają z górki, dlatego jadą nieco szybciej niż zwykle. - To się kiedyś skończy się śmiertelnym wypadkiem. W tym miejscu zmiany to konieczność. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie świateł, albo choćby progów zwalniających czy znaku "stop" dla kierowców - twierdzi.

Potrącony rowerzysta uważa, że mimo poważnych obrażeń jakie odniósł, miał dużo szczęścia. - Sprawca jechał ok. 60 km/h, odbiłem się od samochodu i trafiłem do szpitala. Od czterech miesięcy borykam się ze skutkami tego zderzenia, ale mogło być znacznie gorzej - zaznacza.

Kiedyś było bezpieczniej

Ścieżka jest nowa, została wybudowana pod koniec 2015 roku. Skutek jest paradoksalny. W 2014 i 2015 roku na feralnym skrzyżowaniu nie potrącono żadnego rowerzysty. Wedle danych, które udostępnił nam Wydział Ruchu Drogowego stołecznej policji w 2016 roku do takich zdarzeń dochodziło cztery razy. A można przypuszczać, że nie wszystkie kolizje zgłaszane są na policję.

- Jeżdżę tędy od 11 lat. To jedna z najpopularniejszych ścieżek rowerowych - szczególnie w okresie letnim, a karetka, leżący rowerzysta czy policja są w tym miejscu częstym widokiem. Kierowcy do ostatniego momentu nie wiedzą co się dzieje na skrzyżowaniu - mówi Włodzimierz Bogiel, kierowca z Ursynowa, który zderzył się tu z rowerzystą.

Zauważa, że kiedy nie było w tym miejscu ścieżki, cykliści jeździli nieco wolniej. Przynajmniej teoretycznie zebrę musieli pokonywać prowadząc rower. - Na dokładkę przy skrzyżowaniu zaparkowane są w niewłaściwy sposób samochody, które również ograniczają widoczność. A wystarczyłoby zamontować lustra czy znaki ostrzegawcze. Dopiero, kiedy ktoś w tym miejscu zginie, miasto i drogowcy zainteresują się sprawą - ocenia.

Mężczyzna mówi nam, że po zderzeniu na Służewcu zadzwonił do Zarządu Dróg Miejskich z prośbą o interwencję. - Przedstawiłem sprawę, podziękowano mi i powiedziano do widzenia - opowiada Bogiel.

Drogowcy wiedzą, ale...

Jak się okazuje nie był jedynym, który sugerował zmiany. - Otrzymujemy zgłoszenia od rowerzystów w sprawie opisanego skrzyżowania. Jest to miejsce, w którym widoczność jest ograniczona. Nie każdy jest świadomy, że należy tam zwolnić. To dotyczy zarówno kierowców, jak i rowerzystów - przyznaje Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy ZDM.

W opinii drogowców, instalacja progów zwalniających czy ustawienie znaku "stopu" nie rozwiążą problemu. - Potrzebna jest gruntowna przebudowa. Problemem nie jest to, że ktoś pędzi, tylko to, że na skrzyżowaniu jest ograniczona widoczność. Jeżeli postawimy progi zwalniające 40 metrów od skrzyżowania, to kierowcy i tak zdążą się rozpędzić - argumentuje.

- Skrzyżowanie należy przebudować, tak aby rowerzyści widzieli kierowców i odwrotnie. To koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych - ocenie Mikołaj Pieńkos.

Według rzecznika ZDM, taka inwestycja jest brana pod uwagę, ale nie potrafi wskazać daty, kiedy może się ona rozpocząć. - Staramy się sukcesywnie poprawiać bezpieczeństwo w niebezpiecznych miejscach, ale takich niestety jest zbyt wiele, nie policzymy na palcach naszych rąk - podsumowuje.

kz/b

Pozostałe wiadomości

Miała być gotowa w kwietniu, ale tramwaje przeprowadzą się tam dopiero latem. Opóźnia się oddanie zajezdni na Annopolu. Tramwajarze przekazali, że deklarowany termin, przypadający na 20 kwietnia, nie zostanie dotrzymany.

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Źródło:
PAP

We wtorek w zajezdni na Woli przedstawiciele władz Warszawy oraz Tramwajów Warszawskich podpisali umowę na budowę linii tramwajowej pomiędzy ulicą Grójecką a Dworcem Zachodnim. Według harmonogramu pierwsze składy pojadą nową trasą w drugiej połowie 2026 roku.

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwszy tramwaj po nowym torowisku na ulicy Kasprzaka pojedzie 5 marca. Natomiast ulicą Wolską 25 marca - zapowiedział we wtorek prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Trwają jeszcze ostatnie prace, ale jak zapewniają tramwajarze, nie ma zagrożenia dla planowego terminu.

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Źródło:
PAP

Na Trasie Siekierkowskiej kierowca auta osobowego zderzył się z dzikiem. Policja przekazała, że podróżującym samochodem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło.

Dzik nie przeżył zderzenia z autem

Dzik nie przeżył zderzenia z autem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S7 w Lesznowoli (Mazowieckie) doszło do zderzenia dwóch aut osobowych: maserati i audi. Reporter tvnwarszawa.pl dowiedział się, że nie ma osób poszkodowanych.

Wjechał w tył maserati

Wjechał w tył maserati

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Makowem Mazowieckim doszło do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy. 28-latek jechał na samej feldze. Był tak pijany, że nie zdawał sobie z tego sprawy.

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje na Żoliborzu stanęły, ponieważ ktoś podrzucał na torowisko elektryczne hulajnogi. Strażnicy miejscy zatrzymali 24-letniego mężczyznę. Był pijany. Policjanci ukarali go mandatem. Nocleg zapewniła izba wytrzeźwień.

Rozrzucał hulajnogi na torach, tramwaje stanęły

Rozrzucał hulajnogi na torach, tramwaje stanęły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata - taki wyrok usłyszał we wtorek Jarosław M., właściciel firmy, która organizowała wycieczkę do Medjugorie latem 2022 roku. W jej trakcie doszło do tragicznego wypadku. Na autostradzie w Chorwacji autokar z polskimi turystami wpadł do rowu, zginęło 12 osób.

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy interweniowali na warszawskich Bielanach, gdzie doszło do potrącenia pieszego na pasach. Funkcjonariusze udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy, a także odizolowali kierowcę, by nie został zaatakowany przez świadków zdarzenia.

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wtorek był kolejnym dniem protestów rolników w całej Polsce. W Warszawie traktory pojawiły się rano na Przyczółkowej i wróciły tam po godzinie 15. Rolnicy blokowali ruch do godziny 18.

Rolnicy na przejściach dla pieszych. Kilkugodzinna blokada Przyczółkowej

Rolnicy na przejściach dla pieszych. Kilkugodzinna blokada Przyczółkowej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na jednym z przystanków przy ulicy św. Bonifacego w Warszawie było czuć gaz. Zarząd Transportu Miejskiego skierował autobusy na objazdy. Na miejscu pracowali strażacy.

Na przystanku czuć było gaz. Wezwano strażaków, autobusy skierowano na objazdy

Na przystanku czuć było gaz. Wezwano strażaków, autobusy skierowano na objazdy

Źródło:
PAP

Medalik, opaska powstańcza, listy, ulotki i archiwalne zdjęcia znalazły się na wystawie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, którą zorganizowano we francuskim Compiègne. To miasto, w którym od 1941 do 1944 roku znajdował się największy we Francji obóz internowania i deportacji. Organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka warszawskich Bielan padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Uwierzyła w zmyśloną historię o zagrożonych pieniądzach na jej rachunku bankowym i wypłaciła je z konta. Na hasło "Jastrząb" oddała 81 tysięcy złotych w ręce nieznajomego mężczyzny.

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Źródło:
PAP

Kompletnie pijany 60-latek leżał na klatce schodowej jednego z bloków na warszawskim Bródnie. Zawartość alkoholu w jego organizmie była wręcz szokująca - ponad sześć promili. Zanim przewieziono go do izby wytrzeźwień, trafił do szpitala.

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Źródło:
PAP

Policjanci w jednym z domków na terenie ogródków działkowych na Targówku zatrzymali 53-latka i jego 41-letnią znajomą. Mężczyzna przyznał się do postrzelenia 33-latka, który kilka dni wcześniej szukał pomocy na stacji benzynowej. Podejrzany miał w altanie cztery rewolwery, muszkiet, karabinek pneumatyczny, proch strzelniczy, naboje hukowe, kulki ołowiane, łuki, miecz i szablę.

Postrzelony w dłoń mężczyzna przyszedł po pomoc na stację benzynową. Policjanci zatrzymali 53-latka

Postrzelony w dłoń mężczyzna przyszedł po pomoc na stację benzynową. Policjanci zatrzymali 53-latka

Źródło:
KRP Warszawa VI

Policja zatrzymała 21-latka, który ugodził nożem pracownika jednego z przedsiębiorstw na terenie gminy Ożarów Mazowiecki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

Przyszedł do firmy, w której kiedyś był zatrudniony i ugodził nożem pracownika

Przyszedł do firmy, w której kiedyś był zatrudniony i ugodził nożem pracownika

Źródło:
PAP

W Wesołej kierowca autokaru wjechał w betonowe bariery. Pojazd na nich zawisł.

Autokar zawisł na betonowych barierach

Autokar zawisł na betonowych barierach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia tramwaju i samochodu osobowego doszło na skrzyżowaniu alei Solidarności z Jagiellońską. Nie ma osób poszkodowanych. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przemysław Wipler z klubu parlamentarnego Konfederacji zapowiedział, że wystartuje w wyborach na prezydenta Warszawy jako wspólny kandydat koalicji, którą jego partia zawiązała z Bezpartyjnymi Samorządowcami na kwietniowe wybory.

Przemysław Wipler ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Warszawy

Przemysław Wipler ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Warszawy

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl

Ogród Zoologiczny w Warszawie przekazał smutną wiadomość o jednej ze swoich sędziwych rezydentek. Poinformował, że nie żyje Sława - niespełna 42-letnia foka. Przez lata urodziła 17 szczeniąt i doczekała się 16 wnuków, ale chętnie zajmowała się też dziećmi swoich koleżanek.

"Musieliśmy pożegnać naszą foczą seniorkę"

"Musieliśmy pożegnać naszą foczą seniorkę"

Źródło:
PAP, Warszawskie ZOO

W podwarszawskim obwarzanku wciąż dymi ponad 41,5 tysiąca kopciuchów - informuje Polski Alarm Smogowy. Z wyliczeń aktywistów wynika, że przy obecnym tempie wymiany kotłów w niektórych gminach problem będzie trwał jeszcze pół wieku.

Smogowy obwarzanek. Ponad 41 tysięcy kopciuchów dymi pod Warszawą

Smogowy obwarzanek. Ponad 41 tysięcy kopciuchów dymi pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa oraz gminy Izabelin i Stare Babice zawarły porozumienie w zakresie przygotowania koncepcji drogi, która ułatwi mieszkańcom podwarszawskich miejscowości dotarcie do stolicy. - Wykonanie dokumentacji nastąpi do 2025 roku - zapowiedział stołeczny ratusz.

Z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Zapowiedź nowej inwestycji drogowej

Z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Zapowiedź nowej inwestycji drogowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl