Skromna kładka przez Wisłę. "Dyskrecja jest zaletą tego rozwiązania"

[object Object]
"Marzenia stają się rzeczywistością"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Do wyboru były spektakularne projekty, o fikuśnym kształcie i nietypowym materiale. Jury zdecydowało się jednak na niewielki i wyjątkowo skromny projekt kładki przez Wisłę. Wojciech Wagner, wicedyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego podkreśla, że w przypadku budowy mostu liczy się nie tylko efektowny wygląd, ale i konstrukcja, która nie będzie sprawiać kłopotów.

Smukła, delikatna, wygięta w lekki łuk i wykonana prawdopodobnie ze stali kortenowskiej - taka ma być pieszo-rowerowa kładka przez Wisłę, która połączy ulicę Okrzei na Pradze z Karową na Powiślu. Wyniki konkursu na projekt przeprawy ogłoszono w czwartek. Spośród 40 propozycji wygrała jedna z najskromniejszych, zaskakująca prostotą.

Wojciech Wagner, jeden z członków jury nie chciał zdradzić czy zwycięska praca firmy Schussler Plan była jego faworytem. - W jakiś sposób była ciekawa dla wszystkich głosujących. Ja na pewno też szereg zalet w niej odnajduję - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Dopytywany o to, jakie to zalety, na pierwszym miejscu wskazuje: jest dosyć dyskretna.

- Z jednej strony taka dyskrecja jest zaletą, bo łatwo wpisuje się w krajobraz, nie niszczy wartości, które on posiada. Z drugiej strony, można oczekiwać od takiego obiektu, żeby był bardziej spektakularny. Był jakąś ikoną - dodaje. I przyznaje, że wśród członków jury pojawiła się dyskusja o tym, czy lepiej wybrać formę skromną, czy właśnie postawić na coś efektownego, charakterystycznego i spektakularnego.

Smukła, estetyczna, bezproblemowa

Dlaczego zwyciężyła ta pierwsza koncepcja? - Tu dochodzi problem konstrukcyjny, który przy mostach jest bardzo istotny - odpowiada Wagner. - Każde niedopatrzenie czy najmniejszy nawet błąd ma potem bardzo istotne skutki. W tym sensie specjaliści od konstrukcji mostów, którzy też byli członkami jury zwracali na ten aspekt naszą szczególną uwagę. Przez to atrakcyjne prace i rozwiązania często nie szły w parze z bezproblemowym opracowaniem konstrukcji. Miały mniej punktów w tym obszarze - wyjaśnia.

- Główną zaletą tego obiektu jest też jego smukłość. Pewne nawiązanie do tradycyjnych elementów mostu ze współczesną estetyką. Ten pylon, który szczególnie po wschodniej stronie został zaproponowany, ta jego niesymetryczność i umiejscowienie go w tej już trochę zazielenionej części koryta rzeki. To ciekawe rozwiązanie o świeżym i współczesnym podejściu do projektowania mostów - opisuje nasz rozmówca.

Stal kortenowska do zmiany

Jednym z charakterystycznych elementów kładki jest nie tylko jej kształt, ale też materiał, z której ma być wykonana. W przypadku naszej kładki przez Wisłę, autor zwycięskiej koncepcji zaproponował, aby była to stal kortenowska - przypominająca nieco zardzewiałą blachę. Jednak wiceprezydent miasta Renata Kaznowska napisała na Twitterze, że jury w zaleceniach zaproponowało zmianę cortenu na inny materiał.

Jury w zaleceniach proponuje zmianę materiału cortenu. Pozdrawiam— Renata Kaznowska (@RKaznowska) 14 września 2017

Dlaczego? Wymiana jednego z charakterystycznych elementów w dopiero co wybranym projekcie może zastanawiać. Wojciech Wagner odpowiada ostrożnie, że "w tym zakresie nic nie jest przesądzone".

- Faktycznie zaistniał taki problem, bo są znane przykłady, gdzie ten materiał nie zafunkcjonował dobrze. Może być trudny w utrzymaniu - przyznaje Wagner. - Rozwiązanie ze stalą kortenowską jest w sensie wizualnym, w moim odbiorze, bardzo dobre. Ale jeśli się okaże, że z jakichś powodów technicznych nie będzie to właściwe, trzeba będzie znaleźć inne rozwiązanie - wyjaśnia wiceszef Biura Architektury. Jakie? Tego na razie nie wiadomo. Jak dodaje nasz rozmówca, takie szczegóły będą rozstrzygane na etapie tworzenia projektu wykonawczego przez inwestora i późniejszego zarządcę inwestycji, którym będzie Zarząd Dróg Miejskich.

Przejście na Wisłostradzie?

Kładka przez Wisłę ma zachęcać do spacerów, być wygodnym szlakiem łączącym dwa brzegi rzeki. Nie rozstrzygnięto jednak, jak będzie wyglądać zejście z kładki na ruchliwą Wisłostradę. Nowa inwestycja sugeruje wymalowanie tam przejścia dla pieszych. Co z drugiej strony mogłoby utrudnić ruch samochodowy.

- To jest bardzo trudna sprawa - przyznaje Wagner. - W kwestii funkcjonalności ruchu pieszego takie przejście jest niezwykle pożądane. Schodzi się z mostu i od razu wchodzi do centrum miasta, ale ono oczywiście negatywnie wpływałoby na płynność ruchu samochodowego – potwierdza wicedyrektor Biura Architektury.

- Gdzieś to trzeba balansować. Wiadomo, że w ścisłym centrum miasta nie może być tak, że samochody mają absolutnie pierwszeństwo przed wszystkimi. Ale tutaj jest inny problem. Niedaleko jest wyjazd z tunelu i robienie przejścia w tej chwili, przy obecnej sytuacji geometrycznej tej drogi może być zbyt niebezpiecznie. Ale ostatecznie będzie to też decyzja zarządcy drogi i inżyniera ruchu - zastrzega.

Sąd konkursowy

Oprócz Wojciecha Wagnera, w sądzie konkursowym oceniającym projekty kładki zasiadali: Marek Mikos (zastępca dyrektora Biura Architektury), Renata Kaznowska (wiceprezydent Warszawy), Rainer Mahlamäki (fiński architekt, projektant Polin), Łukasz Puchalski (dyrektor Zarządu Dróg Miejskich), Jacek Grunt-Mejer (pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji), Ewa Kuryłowicz i Maciej Mąka (Stowarzyszenie Architektów Polskich), Agnieszka Kulesza (Zarząd Dróg Miejskich), Hubert Markowski (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), Wojciech Zabłocki (architekt), Patryk Zaręba (architekt krajobrazu) i Henryk Zobel (Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej).

- Niezwykle trudny konkurs, ponieważ napłynęło bardzo dużo, bardzo ciekawych, bardzo inspirujących prac, bardzo wyjątkowych. Na czym bardzo nam zależało, to przede wszystkim połączenie dwóch brzegów, 400 metrów, z myślą o pieszych, rowerzystach - mówiła podczas konferencji Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Inwestycja, zgodnie z planami ratusza, ma być gotowa w 2020 roku.

ZOBACZ POZOSTAŁE PROJEKTY KŁADKI PRZEZ WISŁĘ

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl