Skąd pomysł na takie przekształcenie? - Do tej pory na naszej uczelni nie było wydziałów. Te trzy szkoły mają pełnić ich funkcję i uporządkować struktury SGH - dodaje rzecznik. - Każda z nich będzie prowadziła badania zgodne ze swoim obszarem zainteresowań i będzie miała swoje kierunki studiów. Kontynuuje Marcin Poznań.
Jak zapewnia rzecznik, studenci kończący nowopowstałe szkoły, otrzymają dyplomy z pieczęcią SGH. - Zdajemy sobie sprawę z prestiżu naszej uczelni i w kwestii dyplomów nic się nie zmieni - zapewnia.
Wzorują się na zachodnich uczelniach
Taki model uczelni wyższych z powodzeniem funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. - My analogicznie do Harvardu, gdzie taki system się sprawdził, powtórzymy go u siebie. - mówi rzecznik. Pomysł zmian na SGH nie jest efektem prac wyłącznie władz uczelni. Przyczynili się do nich studenci z uczelnianego senatu i wspólnie opracowali plan reformy. Na pierwszym roku będą studiowali przedmioty ogólne, tak jak było do tej pory. Na drugim roku wybiorą jedną z nowych szkół, w których będą kontynuować naukę. Efekty zmian na SGH zobaczymy za dwa lata.
ij//ec