- ... zostawić, ewentualnie dojechać nim na parking przesiadkowy i do centrum dostać się komunikacją miejską – apeluje miejski inżynier ruchu Janusz Galas.
Zamknięta Marszałkowska, czasowo wyłączany z ruchu most Poniatowskiego i część Al. Jerozolimskich, utrudnienia w al. Zielenieckiej i Wybrzeżu Szczecińskim – to tylko część zmian, z którymi muszą się pogodzić kierowcy w najbliższym miesiącu.
Trzy dzielnice
Największe zmiany w komunikacji w trakcie Mistrzostw Europy nastąpią w trzech dzielnicach Warszawy: Śródmieściu, Pradze Południe oraz Pradze Północ. Saska Kępa objęta zostanie specjalną organizacją ruchu, przez co tylko samochody posiadające specjalne identyfikatory będą mogły wjeżdżać na jej teren. – Nie chcemy dopuścić, by Saska Kępa w czasie meczów zamieniła się w dziki parking – tłumaczy Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta.
Poradnik dla mieszkańców
Aby ułatwić warszawiakom poruszanie się po stolicy w czasie mistrzostw, miasto przygotowało specjalny poradnik zawierający mapki i praktyczne informacje. Dotrze on do większości mieszkańców trzech dzielnic najbardziej obarczonych zmianami, za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych i urzędów dzielnic. Poradniki będą dystrybuowane także w wydziałach obsługi mieszkańców pozostałych dzielnic.
POBIERZ PORADNIK ZE STRONY MIASTA
- Komunikacja miejska, z wyjątkiem kilku godzin w dni meczowe, będzie funkcjonowała tak samo, jak dotychczas. Jednocześnie, ze względu na kibiców, po mieście będzie jeździć 275 dodatkowych autobusów, 70 tramwajów, pociągi metra i SKM – mówi Mieczysław Reksnis, szef biura drogownictwa i komunikacji.
- Komunikacja nocna w dni meczowe będzie kursowała ze zdwojoną częstotliwością – dodaje Andrzej Franków, szef pionu przewozów ZTM.
Buspas całą dobę
Spore zmiany dotyczą również połączenia z lotniskiem Chopina. W połowie maja zostały już wymalowane buspasy, które zaczną obowiązywać od 2 czerwca, czyli na pięć dni przed rozpoczęciem mistrzostw.
– Zawsze, gdy wprowadzamy nowy buspas ruch musi się przez kilka dni stabilizować. Chcemy, żeby na Euro sytuacja na Żwirki i Wigury była już unormowana – mówi Reksnis.
Znaki dla kibiców
Pojawią się też ułatwienia dla kibiców. Specjalne znaki z logiem UEFA będą kierowały kibiców poruszających się pieszo. Znajdą się na nich informacje w którym kierunku należy iść, by trafić na stadion, czy do strefy kibica. Obok kierunku będą też informacje o czasie, jaki potrzeba na pokonanie danego dystansu.
Komunikacja w czasie Euro 2012
Nowe tablice
Za darmo dla niektórych
1,3 miliona złotych będą kosztowały dodatkowe kursy komunikacji miejskiej na Euro i darmowe przejazdy dla kibiców mających bilety na mecze. - UEFA tę kwotę nam zrefunduje - zapewnia Mieczysław Reksnis, dyrektor biura drogownictwa.
mjc//ec