Ruszają zapisy do warszawskiej pielgrzymki na Jasną Górę

Pielgrzymka idzie ulicami WarszawyLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

W niedzielę ruszają zapisy do 306. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, która wyruszy ze stolicy 6 sierpnia. W poprzednich latach w pielgrzymce uczestniczyło ok. 6 tys. osób - powiedział kierownik pielgrzymki o. Marek Tomczyk.

Jak poinformował o. Tomczyk, zapisy odbywać się będą w warszawskim kościele pw. Ducha Św. przy ul. Długiej 3, w godzinach 9-19. - Istnieje też możliwość zapisu przez stronę internetową www.paulini.com.pl - dodał.

Może iść każdy

- W pielgrzymce może wziąć udział każdy. Idą z nami rodziny z małymi dziećmi, młodzież i osoby starsze; ważny jest tylko motyw wiary - to nie jest zwykła wycieczka ani przemarsz turystyczny - zaznaczył paulin. Dodał, że w poprzednich latach w pielgrzymce uczestniczyło ok. 6 tys. osób - w tym roku organizatorzy przewidują podobną liczbę. Uczestnicy są podzieleni na grupy, których jest 23 - każda o innym profilu. - Są grupy, w których dominują rodziny z dziećmi, osoby starsze, młodzież, studenci, grupy z konkretnych parafii; jest cała mozaika - powiedział o. Tomczyk.

Kazdy dzień jest inny

Jak zaznaczył, każdy dzień na pielgrzymce jest inny, ale pewne elementy są stałe. - Wstajemy bardzo wcześnie rano, czasami o czwartej, czasem o piątej - to zależy od długości trasy przewidzianej na konkretny dzień. Centralnym punktem dnia jest poranna msza św. polowa, odprawiana na placu, na łące, czasem w lesie. Codziennie są też stałe punkty: medytacja Pisma Świętego, różaniec, droga krzyżowa, godzinki do Matki Bożej. Ważnym punktem są tematyczne konferencje, nawiązujące do hasła tegorocznej pielgrzymki - "Maryja naszą Królową" - poinformował o. kierownik.

Wyjaśnił, że hasło nawiązuje do tegorocznego jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu MB Częstochowskiej, która miała miejsce 8 września 1717 r. na Jasnej Górze. - To była pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej poza Watykanem, a więc wielkie wyróżnienie dla polskiego Kościoła. Dekret koronacyjny podpisał osobiście papież Klemens XI. Centralne uroczystości odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia, chcemy się do nich przygotować zaznaczył.

Dobrze się przygotować

Jak podkreślił o. Tomczyk, na pielgrzymkę warto zabrać ze sobą rzeczy osobiste, odzież dostosowaną do zmiennych warunków pogodowych, coś przeciwdeszczowego ale i chroniącego przed słońcem, czyli kremy z mocnym filtrem, spodnie długie i krótkie, ale - jak informują organizatorzy - co najmniej do kolan, oraz sprzęt biwakowy: śpiwór, karimatę, menażki i miskę. Warto też mieć latarkę, budzik i igłę z nitką. -Najważniejsze są wygodne i rozchodzone buty - dziennie pielgrzymi pokonują ok 30 km - zaznaczył paulin.

Dodał, że warto mieć ze sobą namiot. - Są postoje, gdzie nocleg jest zapewniony, ale są i takie, gdzie nocujemy na łące czy w ogrodzie - wtedy namiot jest konieczny - powiedział. Jak dodaje o. Tomczyk podczas pielgrzymki istnieje możliwość nabycia artykułów spożywczych.

Niezapomniane przeżycie

Wyjaśnił, że dla każdego uczestnika, pielgrzymka jest "niezapomnianym przeżyciem". - Dla mnie osobiście jest odnowieniem sił ducha, odnowieniem wiary, ale też daje głębokie poczucie bycia we wspólnocie, doświadczenia braterstwa. Tutaj nie używamy zwrotów "pan", "pani", ale wszyscy mówimy do siebie: "siostro" i "bracie" - zaznaczył.

Jak podkreślił o. Tomczyk, pielgrzymka jest obrazem życia człowieka. - Jesteśmy Kościołem, który codziennie pielgrzymuje ku wieczności. Często ludzie używają sformułowania "rekolekcje w drodze". Uważam je za bardzo trafne - dodał. Zaznaczył, że każdy pielgrzym niesie ze sobą intencję - swoją własną albo cudzą. - Pielgrzymi idą w intencji tego, co dla nich najważniejsze – uzdrowienia z choroby, dzieci, rodzeństwa, nawrócenia kogoś bliskiego, rozeznania powołania, wynagradzania za grzechy własne i innych, znalezienia męża czy żony, ojczyzny - wyjaśnił.

Idą z całej Polski

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Co roku szlak pieszo przebywa ponad 120 tysięcy osób w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach.

Pierwsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyruszyła 6 sierpnia 1711 r. z inicjatywy przeora klasztoru warszawskiego paulinów o. Innocentego Pokorskiego. Z pielgrzymką wyruszyli wówczas członkowie działającego przy klasztorze Arcybractwa Pięciorańskiego - w podzięce za ustąpienie zarazy panującej w mieście od 1707 r. Od tamtej pory dzień ten jest początkiem dorocznych pielgrzymek z Warszawy. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.

PAP

Pielgrzymi idą do Częstochowy
Pielgrzymi idą do Częstochowytvnwarszawa.pl / TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl