Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Rudolf i Docent buszują wśród książek

Najnowsze


Podobno filmy z kotami to 30 procent Internetu. Warszawiacy nie są gorsi i swoje futrzaki mają. My, z okazji Dnia Kota, odwiedziliśmy z kamerą dwa. Można śmiało powiedzieć, że ze stolicą związane są od lat. Docent i Rudolf to mieszkańcy śródmiejskich księgarń. Zimę spędzają na półkach z książkami, a lato - na wystawach, podziwiane przez przechodniów. Takim to dobrze!

Jak ludzie reagują na kota w księgarni? - Bardzo dobrze! - chwalą zgodnie pracownicy Leksykonu przy Nowym Świecie i Bagatelli przy ulicy Bagatela. I chociaż wiadomo, że ludzie dzielą się na kociarzy i psiarzy to nawet ci drudzy z reguły nie mają nic przeciwko zwierzakom, które są już tradycją tych księgarni.

Docent rządzi w "Leksykonie"

Docent przywitał nas prężąc się przy wejściu, na pudle z książkami. Dostojny, jakby nie zauważał krzątaniny wokół i chciał dać do zrozumienia: "To ja tu rządzę!".

Przez pierwsze kilka minut naszej wizyty trwał w posągowej pozie, nawet nie poruszył łepkiem w charakterystyczne czarne cętki.

Docent z Nowego Światufot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

W zimie 7-letni kot najbardziej lubi wylegiwać się między książkami, dalej od wejścia do Leksykonu; często chowa się też na ciepłym zapelczu. W lecie wybiera oświetloną witrynę - grzeje się, obserwując przechodniów na Nowym Świecie.

To łagodne i poważne zwierzę. Ale potrafi też uszczypnąć zębami natarczywą rękę. O tym przekonałam się osobiście, kiedy przeszkodziłam Docentowi, kiedy pilnował wejścia do księgarni.

Nie przeszkadzać! Tu się pracuje!fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Kot Docentfot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Ciekawski Rudolf z Bagateli

Poznajcie Rudolfa, kota, który ponad 6 lat temu zamieszkał w księgarni przy ulicy Bagatela. Księgarski kot miał być Rudy, takie było założenie, i towarzyski. Udało się znaleźć odpowiednego kandydata. Kociak z oryginalną datą urodzenia (przyszedł na świat 5.05.2005 roku) wśród książek poczuł się bardzo dobrze. Właścielki traktują go jak współpracownika, a w lecie nawet zabierają na wakacje - na działkę, gdzie może sobie pohasać.

Kot Rudolffot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

Klienci też go kochają. - W ciągu tych wszystkich lat zdarzyły się może ze dwie osoby, którym Rudolf się nie spodobał - mówi nam jedna ze współwłaścicielek Bagatelli. Stali goście przytulnej księgarni wiedzą już, że zwierzaka nie należy dokarmiać. Jest uczulony na zwykłe jedzenie. Ale jeśli ktoś chce, może wrzuć do skarbonki parę groszy na specjalną karmę dla futrzaka. Skarbonka jest oczywiście w kształcie kota.

Rudolffot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

Praca kota księgarskiego łatwą nie jest, trzeba pilnować paczek z książkami, siadać klientom na kolanach, dlatego Rudolf lubi sobie w ciągu dnia uciąć drzemkę. W lecie - w księgarnianym oknie, w zimie - na półce, wśród książek. Na regały nie lubi się wspinać. Mógłby strącić jakiś tom, a o porządek trzeba przecież dbać.

Zachęcamy Was do przesyłania filmów i zdjęć swoich kotów. Możecie je opublikować w portalach tvnwarszawa.pl albo Kontakt 24. Pokażemy je na stronie.

ZOBACZ ZDJĘCIA, KTÓRE JUŻ DOSTALIŚMY NA KONTAKT 24

mz/par

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl