Rozwiązanie BGN, zwolnienia dyscyplinarne, komisja specjalna

Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
TVN24
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacjiTVN24

Zwolnienie dyscyplinarne urzędników odpowiedzialnych za reprywatyzację, likwidacja Biura Gospodarki Nieruchomościami, powołanie specjalnej komisji do wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej - to poranne zapowiedzi Hanny Gronkiewicz-Waltz, która po długim milczeniu zabrała głos w sprawie reprywatyzacji. Prezydent Warszawy będzie w piątek gościem programu "Fakty po Faktach".

Zgodnie z deklaracją Gronkiewicz-Waltz miejskie Biuro Gospodarki Nieruchomościami będzie rozwiązane i od początku uporządkowane. Kierownictwo biura, w tym sam jego szef Marcin Bajko, zostanie dyscyplinarnie zwolnione.

Działka zwrócona pochopnie

O swoich decyzjach prezydent poinformowała z samego rana, podczas briefingu na ul. Czerskiej.

- Doszłam do wniosku, że nasi urzędnicy nie dołożyli należytej staranności. Nie wykonali kwerendy prawniczej, w efekcie decyzja o zwrocie działki była pochopna - powiedziała dziennikarzom prezydent stolicy na konferencji o godz. 7.40.

Ważną deklaracją było również udostępnienie listy wszystkich nieruchomości, którymi zajmował się mecenas Rober Nowaczyk, specjalizujący się w odzyskiwaniu cennych nieruchomości (to on przejął działkę na pl. Defilad dla swoich klientów).

- Zwrócę się do rady miasta o powołanie komisji nadzwyczajnej w tej sprawie. PO będzie miała mniejszość w tej komisji - zapowiedziała prezydent. Komisja ta ma zrobić audyt od roku 1990. W pierwszej kolejności ma się zająć nieruchomością przy Noakowskiego 16, którą rodzina Waltzów przejęła za czasów prezydenta Kaczyńskiego.

- Chcę, żeby w tej komisji znalazły się liczne autorytety - dodała.

Prezydent przypomina o "małej" ustawie

- Zmagamy się z procesem reprywatyzacji od dawna. To proces bardzo kosztowny dla miasta i urzędników. Od dawna domagałam się zdjęcia z nas tego ciężaru. Od 25 lat nie ma ustawy reprywatyzacyjnej. Ja stworzyłam projekt "małej" ustawy - przypomniała.

- Ona nie załatwia wszystkich problemów, chroni przede wszystkim budynki użyteczności publicznej - dodała.

Krótki briefing rozpoczął się o godz. 7.20, przy ul. Czerskiej (przed siedzibą Agory). Pierwotnie ratusz planował go na godzinę 13. Późnym wieczorem poinformowano o zmianie planów.

"Wszystko zrzuca się na moją głowę"

Zaraz po briefingu prezydent była gościem radia TOK FM. W rozmowie z Dominiką Wielowyeską przyznała, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości było tyle samo kontrowersyjnych zwrotów, a wszystko się "zrzuca na jej głowę". W tym kontekście przypomniała sprawę kamienicy, w której mieszkała Jolanta Brzeska. Decyzję zwrotową w tej sprawie podpisał komisarz mianowany przez PiS - powiedziała.

- Moim obowiązkiem politycznym jest teraz realizacja "małej" ustawy reprywatyzacyjnej, którą cudem udało się wprowadzić. To będzie nowe życie dla Warszawy - zapewniła. Wielokrotnie podkreślała, że jest pierwszym prezydentem, któremu udało się to zrobić, i m.in. dlatego nie zamierza podawać się do dymisji (o co apelują PiS, inne partie i stowarzyszenia).

Będą wstrzymane zwroty

Dlaczego "mała" ustawa zostaje wprowadzona dopiero w trzeciej kadencji? - Ja dwukrotnie podejmowałam próbę. Pierwszą jeszcze za czasów, kiedy ministrem skarbu był Aleksander Grad, ale przyszedł kryzys i nie można było tego wprowadzić - odpowiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała też, że we wrześniu PO przedstawi projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. - Będzie w nim określona wysokość odszkodowania. Moim zdaniem nie powinno to być więcej niż 10 proc. - oceniła. Co ważne, prezydent zapowiedziała, że "do czasu uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej będą wstrzymane wszystkie zwroty".

W sprawie zwrotu działki przy Chmielnej 70 prezydent cały czas stoi na stanowisku, że swoich obowiązków nie dopełniło Ministerstwo Finansów, które nie poinformowało o spłaceniu nieruchomości.

Wielowieyska odpowiedziała, że ministerstwo wysyłało dokumenty, z których jednoznacznie wynikało, że Holger Martin uzyskał odszkodowanie. - Dlatego podjęłam decyzję, że urzędnicy zostali dyscyplinarnie zwolnieni. Musiałam to zbadać, stąd kwerenda biura prawnego, którą zleciłam. Nie zwalniam ludzi na podstawie doniesień medialnych, musiałam mieć pewność - tłumaczyła się prezydent.

Działka warta miliony

Oprócz dziennikarzy na Czerskiej pojawili się rano także działacze Partii Razem. Mieli transparent z hasłem: "Najpierw ludzie, potem zyski".

Przypomnijmy: afera reprywatyzacyjna jest związana z kontrowersyjnym zwrotem działki na placu Defilad. Ratusz oddał cenną nieruchomość w 2012 r., choć nie powinien był tego robić. Jej przedwojenny właściciel Holger Martin był bowiem Duńczykiem, a Dania to jedno z państw, którym Polska Ludowa wypłaciła odszkodowania związane z tzw. dekretem Bieruta. Wszystko na mocy specjalnej umowy, która została podpisana już w latach 50.

Zatem polskie państwo nie jest Duńczykowi już nic winne.

Kulisy reprywatyzacji pierwsza opisała "Gazeta Stołeczna". Dziś działka warta jest około 160 mln zł. Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala wybudować na niej 245-metrowy wieżowiec, najwyższy w stolicy.

Konferencja Hanny Gronkiewicz - Waltz
Konferencja Hanny Gronkiewicz - WaltzTVN24
Będą dymisje w ratuszu
Będą dymisje w ratuszuTVN24

CZYTAJ TAKŻE: Afera reprywatyzacyjna. Polityczna gilotyna dla prezydent Warszawy?

kw/mś

Materiał programu "Fakty"
Materiał programu "Fakty"tvn
Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie to przy dzisiejszym poziomie technologii, modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola jest całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony i nieprzytomny, około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl