Rozwiązanie BGN, zwolnienia dyscyplinarne, komisja specjalna

Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
TVN24
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacjiTVN24

Zwolnienie dyscyplinarne urzędników odpowiedzialnych za reprywatyzację, likwidacja Biura Gospodarki Nieruchomościami, powołanie specjalnej komisji do wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej - to poranne zapowiedzi Hanny Gronkiewicz-Waltz, która po długim milczeniu zabrała głos w sprawie reprywatyzacji. Prezydent Warszawy będzie w piątek gościem programu "Fakty po Faktach".

Zgodnie z deklaracją Gronkiewicz-Waltz miejskie Biuro Gospodarki Nieruchomościami będzie rozwiązane i od początku uporządkowane. Kierownictwo biura, w tym sam jego szef Marcin Bajko, zostanie dyscyplinarnie zwolnione.

Działka zwrócona pochopnie

O swoich decyzjach prezydent poinformowała z samego rana, podczas briefingu na ul. Czerskiej.

- Doszłam do wniosku, że nasi urzędnicy nie dołożyli należytej staranności. Nie wykonali kwerendy prawniczej, w efekcie decyzja o zwrocie działki była pochopna - powiedziała dziennikarzom prezydent stolicy na konferencji o godz. 7.40.

Ważną deklaracją było również udostępnienie listy wszystkich nieruchomości, którymi zajmował się mecenas Rober Nowaczyk, specjalizujący się w odzyskiwaniu cennych nieruchomości (to on przejął działkę na pl. Defilad dla swoich klientów).

- Zwrócę się do rady miasta o powołanie komisji nadzwyczajnej w tej sprawie. PO będzie miała mniejszość w tej komisji - zapowiedziała prezydent. Komisja ta ma zrobić audyt od roku 1990. W pierwszej kolejności ma się zająć nieruchomością przy Noakowskiego 16, którą rodzina Waltzów przejęła za czasów prezydenta Kaczyńskiego.

- Chcę, żeby w tej komisji znalazły się liczne autorytety - dodała.

Prezydent przypomina o "małej" ustawie

- Zmagamy się z procesem reprywatyzacji od dawna. To proces bardzo kosztowny dla miasta i urzędników. Od dawna domagałam się zdjęcia z nas tego ciężaru. Od 25 lat nie ma ustawy reprywatyzacyjnej. Ja stworzyłam projekt "małej" ustawy - przypomniała.

- Ona nie załatwia wszystkich problemów, chroni przede wszystkim budynki użyteczności publicznej - dodała.

Krótki briefing rozpoczął się o godz. 7.20, przy ul. Czerskiej (przed siedzibą Agory). Pierwotnie ratusz planował go na godzinę 13. Późnym wieczorem poinformowano o zmianie planów.

"Wszystko zrzuca się na moją głowę"

Zaraz po briefingu prezydent była gościem radia TOK FM. W rozmowie z Dominiką Wielowyeską przyznała, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości było tyle samo kontrowersyjnych zwrotów, a wszystko się "zrzuca na jej głowę". W tym kontekście przypomniała sprawę kamienicy, w której mieszkała Jolanta Brzeska. Decyzję zwrotową w tej sprawie podpisał komisarz mianowany przez PiS - powiedziała.

- Moim obowiązkiem politycznym jest teraz realizacja "małej" ustawy reprywatyzacyjnej, którą cudem udało się wprowadzić. To będzie nowe życie dla Warszawy - zapewniła. Wielokrotnie podkreślała, że jest pierwszym prezydentem, któremu udało się to zrobić, i m.in. dlatego nie zamierza podawać się do dymisji (o co apelują PiS, inne partie i stowarzyszenia).

Będą wstrzymane zwroty

Dlaczego "mała" ustawa zostaje wprowadzona dopiero w trzeciej kadencji? - Ja dwukrotnie podejmowałam próbę. Pierwszą jeszcze za czasów, kiedy ministrem skarbu był Aleksander Grad, ale przyszedł kryzys i nie można było tego wprowadzić - odpowiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała też, że we wrześniu PO przedstawi projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. - Będzie w nim określona wysokość odszkodowania. Moim zdaniem nie powinno to być więcej niż 10 proc. - oceniła. Co ważne, prezydent zapowiedziała, że "do czasu uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej będą wstrzymane wszystkie zwroty".

W sprawie zwrotu działki przy Chmielnej 70 prezydent cały czas stoi na stanowisku, że swoich obowiązków nie dopełniło Ministerstwo Finansów, które nie poinformowało o spłaceniu nieruchomości.

Wielowieyska odpowiedziała, że ministerstwo wysyłało dokumenty, z których jednoznacznie wynikało, że Holger Martin uzyskał odszkodowanie. - Dlatego podjęłam decyzję, że urzędnicy zostali dyscyplinarnie zwolnieni. Musiałam to zbadać, stąd kwerenda biura prawnego, którą zleciłam. Nie zwalniam ludzi na podstawie doniesień medialnych, musiałam mieć pewność - tłumaczyła się prezydent.

Działka warta miliony

Oprócz dziennikarzy na Czerskiej pojawili się rano także działacze Partii Razem. Mieli transparent z hasłem: "Najpierw ludzie, potem zyski".

Przypomnijmy: afera reprywatyzacyjna jest związana z kontrowersyjnym zwrotem działki na placu Defilad. Ratusz oddał cenną nieruchomość w 2012 r., choć nie powinien był tego robić. Jej przedwojenny właściciel Holger Martin był bowiem Duńczykiem, a Dania to jedno z państw, którym Polska Ludowa wypłaciła odszkodowania związane z tzw. dekretem Bieruta. Wszystko na mocy specjalnej umowy, która została podpisana już w latach 50.

Zatem polskie państwo nie jest Duńczykowi już nic winne.

Kulisy reprywatyzacji pierwsza opisała "Gazeta Stołeczna". Dziś działka warta jest około 160 mln zł. Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala wybudować na niej 245-metrowy wieżowiec, najwyższy w stolicy.

Konferencja Hanny Gronkiewicz - Waltz
Konferencja Hanny Gronkiewicz - WaltzTVN24
Będą dymisje w ratuszu
Będą dymisje w ratuszuTVN24

CZYTAJ TAKŻE: Afera reprywatyzacyjna. Polityczna gilotyna dla prezydent Warszawy?

kw/mś

Materiał programu "Fakty"
Materiał programu "Fakty"tvn
Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl