Rozłam w Inicjatywie Polska. Nie chcą koalicji z Platformą i Nowoczesną

[object Object]
Piechna-Więckiewicz odchodzi z Inicjatywy PolskaTVN24
wideo 2/3

Potwierdziły się nieoficjalne informacje tvnwarszawa.pl: dwie osoby ze ścisłego kierownictwa Inicjatywy Polska ogłosiły swoje odejście ze stowarzyszenia. Paulina Piechna-Więckiewicz i Aleksandra Popławska zrobiły to na kilka godzin przed oficjalnym podpisaniem porozumienia pomiędzy Inicjatywą a Koalicją Obywatelską.

- One się głęboko nie zgadzają z decyzją podjętą przez większość koleżanek i kolegów z zarządu - usłyszeliśmy od jednego z działaczy stowarzyszenia. - Ich zdaniem, należy budować postępową, lewicową alternatywę dla wyborców i nie uda się tego zrobić w ramach Koalicji Obywatelskiej - dodał nasz rozmówca.

Ten nie pierwszy w ostatnich latach rozłam na lewicy, to wynik decyzji władz Inicjatywy Polska o przedwyborczym porozumieniu z Koalicją Obywatelską, w skład której wchodzą Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

Tydzień temu stowarzyszenie, na czele którego stoi Barbara Nowacka, powołało zespół do negocjacji programowych z partiami opozycyjnymi. Ostateczna decyzja zapadła w środę na posiedzeniu zarządu krajowego. Nie była jednomyślna. Jak ustaliliśmy, przeważył jeden głos. Formalne podpisanie porozumienia ma nastąpić w sobotę w czasie samorządowej konwencji Koalicji Obywatelskiej. Wtedy też zostanie zaprezentowany całokształt porozumienia programowego.

Część członków Inicjatywy nie zgadza się z decyzją władz. Właśnie dlatego, jak się nieoficjalnie dowiadujemy, na odejście zdecydowała się Paulina Piechna-Więckiewicz, szefowa stołecznych struktur i radna miasta, a także Aleksandra Popławska, członek zarządu Inicjatywy Polska. W październikowych wyborach samorządowych obie działaczki kandydują z list komitetu Jana Śpiewaka Wygra Warszawa na Mokotowie.

Na temat swojego odejścia ze stowarzyszenia Piechna-Więckiewicz nie chciała z nami rozmawiać i zaprosiła na sobotnią konferencję prasową. W sobotę po godz. 9.30 potwierdziła swoje odejście.

- Uważamy, że startowanie z list Koalicji Obywatelskiej kłóci się z naszymi postulatami programowymi. Uważamy, że lewica musi się odbudowywać, mamy nadzieję, że doczekamy postępowi samorządowcy już za 47 dni będą tworzyć alternatywę dla wyborców i wyborczyń lewicowych - powiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz.

- W zaangażowaniu się w politykę głównym motorem napędowym było to, że miałam dość wojny prawicy z prawicą. To się nie zmieniło, należy budować swoją lewicową drogę - dodała Aleksandra Popławska.

"Decyzja jest zła"

Wcześniej w mediach mocno krytykowała decyzję o porozumieniu IP z KO. - Mamy różnicę zdań co do strategii. Ja uważam, zawsze uważałam, a 18 lat spędziłam po lewej stronie sceny politycznej, że powinniśmy tworzyć alternatywę. Mówienie, że tylko Koalicja Obywatelska jest w stanie powstrzymać Prawo i Sprawiedliwość to tylko bajki - przekonywała w środę w "Faktach po Faktach”.

W poniedziałek, na zwołanej przez siebie konferencji prasowej nie szczędziła krytyki warszawskim działaczom Platformy Obywatelskiej. Wypomniała im między innymi to, że "przez 12 lat nie potrafili poradzić sobie z kwestią reprywatyzacji" i wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością głosowali za uchwaleniem głośnego planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia Południowego, pozwalającego na budowę pięciu nowych wysokościowców, w tym wieżowca Archidiecezji Warszawskiej - Roma Tower

- Nie wierzcie w to, że Platforma Obywatelska z Nowoczesną zatrzyma Prawo i Sprawiedliwość. Nie zrobiła tego sama w 2015 roku i nie zrobi tego znowu - mówiła wtedy radna i podkreślała, że decyzja o porozumieniu jest "zła i torpeduje działania polskiej lewicy".

"Trzeba połączyć siły"

Współpracę Inicjatywy Polska z Koalicją Obywatelską komentowała tydzień temu w rozmowie z "Faktami" TVN jej liderka Barbara Nowacka.

- Skłócona lewica nie daje szansy na realizację programu polityki progresywnej. Pytanie, czy ktoś inny daje. Dlatego Inicjatywa Polska powołała zespół, który będzie rozmawiał z Koalicją Obywatelską na temat tego, czy jest możliwość porozumienia programowego i realizowanie tego progresywnego programu, na którym nam zależy - oznajmiła.

Decyzję o porozumieniu wyjaśniał też kilka dni temu w rozmowie z PAP Dariusz Joński, jeden z liderów stowarzyszenia, były rzecznik SLD. Mówił, że że w wyborach do sejmików są już trzy listy lewicowe: Zielonych, Razem i SLD (choć w Warszawie Razem i Zieloni popierają tego samego kandydata - Jana Śpiewaka - red.).

- Stwierdziliśmy, że nie ma sensu budować czwartej listy, żeby konkurować ze sobą. czy też zabierać sobie nawzajem głosy. A po drugie, uważamy, że aby konkurować na poziomie sejmików z PiS-em, trzeba po prostu połączyć siły - mówił polityk. Kolejnym argumentem było zaś - według niego - zawarte z Koalicją Obywatelską porozumienie dotyczącego minimum programowego.

Dopytywany o warunki porozumienia, Joński podkreślił, że "duży nacisk" jest położony na "aspekt społeczno-socjalny". Wskazał w tym kontekście na rozwiązania, o które Inicjatywa zabiegała dotąd na poziomie lokalnym, takie jak bezpłatne obiady w szkołach oraz darmowe przejazdy uczniów szkół podstawowych komunikacją miejską.

Rozpoznawalna radna

Paulina Piechna-Więckiewicz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych lewicowych działaczek w warszawskim samorządzie. Przez 15 lat należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Odeszła w sierpniu 2016 roku między innymi z Grzegorzem Pietruczukiem i grupą działaczy z Bielan. - Podjęłam jedną z najtrudniejszych decyzji w moim życiu - mówiła wtedy.

Aleksandra Popławska była wcześniej przewodniczącą warszawskiego Ruchu Palikota, a także przewodnicząca partii Biało-Czerwoni.

[object Object]
Radna o porozumieniu Inicjatywy z KoalicjąTVN24
wideo 2/3

Jan Kunert /b

Pozostałe wiadomości

W niedzielę, 29 września odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa biegnie przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek pracownicy Beko z Łodzi i Wrocławia mają pikietować pod ambasadą turecką w Warszawie. Beko to firma z tureckim kapitałem. Firma ogłosiła na początku września, że "zamknięcie strefy produkcyjnej w Łodzi oraz zmiany we Wrocławiu (dotyczące pracowników produkcji oraz pracowników biurowych) mogą dotknąć około 1800 stanowisk".

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl