Tegoroczna Masa Powstańcza wystartuje o godz. 17.00 i przemierzy mokotowski szlak bojowy Pułku AK "Baszta". W trakcie przejazdu uczestnicy wysłuchają historii walk w tej okolicy, którą opowie varsavianista i dziennikarz "Gazety Stołecznej" Jerzy S. Majewski.
Powstańcy tolerują
Jak do takiej formy upamiętniania dramatycznych wydarzeń odnoszą się ich uczestnicy? - Powstańcy są zadowoleni, że na różne sposoby czcimy Powstanie i przypominamy o nim. Zawsze kilku powstańców bierze udział w Masie – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Powstańcy przyzwyczaili się do różnych sposobów czczenia rocznic, są uroczystości poważne i oficjalne, ale także lżejsze sposoby budowania wspólnoty. Nas też czasem dziwi ich wielka tolerancja dla naszych pomysłów – dodaje.
W Masie Powstańczej może wziąć udział tylko dwa tysiące uczestników. Chętnych jest więcej niż miejsc. Zarejestrować się przez intrmet niestety już nie można. Istnieje za to możliwość rejestracji w dniu masy 6 sierpnia w godzinach 14:30 -16:45, ale wtedy będzie dostępnych tylko 250 miejsc. Dla uczestników rajdu czekają pamiątkowe koszulki.
Historyczne szlaki
Masa Powstańcza to coroczny rowerowy hołd składany powstańcom, ale także próba odnalezienia w topografii współczesnej stolicy miejsc związanych wydarzeniami 1944 roku. W poprzednich latach uczestnicy rajdu przejechali Szlakiem łączniczek, Śladem warszawskich barykad, Zgrupowania bojowego "Radosław", czy Zgrupowania AK "Żywiciel".
MASA POWSTAŃCZA rozpocznie się 6 sierpnia o godzinie 17.00. i trwać będzie około 3 godzin. Start – sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jan Ołdakowski o koszulkach Masy - tvnwarszawa
bako