Romaszewski, "Inka", Przemyk, Pyjas mogą wrócić jako patroni ulic

Warszawa

"Jeśli chodzi o Kaczyńskiego, podejmę inicjatywę po wyborach"TVN24
wideo 2/2

- Romaszewski, Siedzikówna "Inka", Komitet Obrony Robotników, Bohaterowie z kopalni Wujek, Przemyk i Pyjas powinni być patronami warszawskich ulic - powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kwestia upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego została odłożona w czasie.

- Uważam, że Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie w Warszawie, natomiast nie chcę podejmować inicjatywy w ogniu kampanii wyborczej, która się właśnie zaczyna - do Parlamentu Europejskiego, a później do parlamentu, dlatego że dobrze wiem, że w kampanii wyborczej mielibyśmy tylko zgiełk polityczny. Złożę swoją konkretną propozycję, ale po wyborach parlamentarnych - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy.

Zmiany "z pogwałceniem prawa"

Trzaskowski stwierdził, że warszawiacy w dużej większości są przeciwni zmianie nazw ulic, przy których mieszkają i to jest dla niego sprawa najbardziej istotna.

Jak dodał, zmiany, które zostały wprowadzone przez rządzących, zostały wdrożone "z pogwałceniem prawa i to trzeba jasno powiedzieć". Powiedział, że zostało to potwierdzone przez niezawisły sąd. - Naszym obowiązkiem jest przywrócenie nazw ulic do stanu poprzedniego - przekonywał.

Jak zaznaczył, to nie ma "żadnego związku z nastawieniem do poszczególnych patronów ulic i do ich oceny", która powinna być dokonywana "z dala od politycznego zgiełku".

Propozycje dla Rady Warszawy

- Przeanalizowałem tych patronów, którzy byli i na pewno są tacy, którzy ulic nie powinni mieć. Mnie by zadrżała ręka, gdyby Teodor Duracz (ma ulicę na Bielanach - red.) nadal mógłby mieć swoją ulicę w Warszawie. Zwłaszcza że Zbigniew Romaszewski to osoba, którą ja wyjątkowo ceniłem. W związku z tym będę wnosił do Rady Warszawy, żeby utrzymać te zmiany i żeby Zbigniew Romaszewski miał swoją ulicę w mieście stołecznym Warszawa - powiedział Trzaskowski.

- Złożę również uchwały dotyczące pozostawienia ulic: Danuty Siedzikówny "Inki", ulicy Komitetu Obrony Robotników, ulicy Bohaterów z kopalni Wujek, ulicy Grzegorza Przemyka i ulicy Stanisława Pyjasa - poinformował. Jak zaznaczył, to bohaterowie, którzy poświęcili życie dla ojczyzny i historycznie są dla niego "niesłychanie istotne".

Obecnie wymienione przez prezydenta ulice noszą nazwy kolejno: Małego Franka (Wola), 17 stycznia (Włochy), Wincentego Pstrowskiego (Wesoła), Sylwestra Bartosika (Praga-Południe) i Franciszka Józefa Bartoszka (Mokotów).

Sądy podważyły decyzje wojewody

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia 2017 r. Rada Warszawy - z inicjatywy PO - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Ostatecznie do WSA trafiło 50 skarg stolicy na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy.

W początkach grudnia zeszłego roku Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchyleniu 44 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. NSA wskazywał, że zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, zaś sporządzenie opinii IPN - na której oparto te zarządzenia - było niewłaściwe. Uchylenia zmian tamtych nazw stały się wówczas prawomocne.

Na 20 marca oraz 3 i 10 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wyznaczył terminy rozpoznania ostatnich pięciu skarg kasacyjnych dotyczących orzeczeń WSA w sprawach zarządzeń wojewody o zmianach nazw stołecznych ulic w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Tak wojewoda mazowiecki odniósł się do decyzji sądu:

Zdzisław Sipiera o decyzji sąduTVN24
wideo 2/5

PAP/b