Placówka prezentująca dorobek wielkiej uczonej wzbogaci swoje funkcje. Po remoncie będzie mogła prowadzić działalność edukacyjną. W obiekcie powstaną sale konferencyjne, czytelnia, sala wykładowa oraz sklepik muzealny z kasami. Piwnica muzeum przeznaczona zostanie na archiwum i magazyn zbiorów.
- Remont i modernizacja kamienicy pozwolą na to, aby muzeum ciekawiej i nowocześniej prezentowało osobę i dzieło wielkiej warszawianki – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. – Placówka położona jest na trasie zwiedzania bardzo licznych grup turystycznych i była do tej pory tłumnie odwiedzana. W nowej odsłonie jeszcze lepiej będzie pełniła swą funkcję - dodaje.
Do tej pory udało się ocieplić dach, położona została nowa dachówka. Na poddaszu wygospodarowano miejsca na sale. Montowana jest również winda od piwnic po poddasze.
Rekonstrukcja laboratorium
Remont budynku był uzgadniany ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Poszczególne etapy prac remontowych kontrolowane są przez pracowników BSKZ – głównie elewacje, tynki i kolorystyka, ale też rozwiązania materiałowe wewnątrz.
Kamienica otrzyma nowe tynki. Wszystkie blachy, rynny i balustrady na balkonach zostaną wykonane z miedzi. Będą nowe okna oraz drzwi. W całym budynku wymienią wszystkie instalacje.
W budynku powstanie sala laboratoryjna, w której uczniowie podstawówek, gimnazjów i liceów będą mogli przeprowadzać doświadczenia. Zrekonstruowane zostanie też laboratorium uczonej i jej męża. Pokazany zostanie również jej dorobek.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie znajdowało się do tej pory w budynku mieszkalno-użytkowym, po przebudowie i modernizacji będzie pełnić funkcję w pełni użytkową. Budynek powstał pod koniec XVIII wieku. Został zniszczony podczas wojny i odbudowany w latach 50 XX wieku. Budynek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Do odremontowanego muzeum będzie można wejść jesienią 2016 roku.
A tak ma wyglądać Stacja Muzeum:
Tak ma wyglądać Stacja Muzeum
md/sk
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa