Ratusz tłumaczy się z bulwarów: dofinansowanie nie przepadnie

Ratusz zapowiedział dokończenie bulwarówMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

- Warszawa wypowiedziała Hydrobudowie Gdańsk umowę na budowę bulwarów wiślanych m.in. z powodu braku gwarancji terminowego ukończenia prac. Fundusze europejskie na tę inwestycję nie są zagrożone - oświadczył wiceprezydent stolicy Michał Olszewski na czwartkowej sesji rady miasta.

Informacja prezydent Warszawy nt. "planów kontynuacji prac przy bulwarach wiślanych i potencjalnych zagrożeń związanych z utratą środków Unii Europejskiej" była jednym z punktów czwartkowej sesji Rady Warszawy.

Miasto wypowiedziało umowę na budowę bulwarów firmie Hydrobudowa Gdańsk, która zgłosiła wniosek o upadłość.

Olszewski podkreślił, że złożenie przez Hydrobudowę Gdańsk wniosku o upadłość nie miało związku z wypowiedzeniem przez miasto umowy. Podstawą, jak tłumaczył, były trzy przesłanki: zawarcie przez Hydrobudowę cesji wierzytelności bez zgody inwestora, niezgłoszenie podwykonawców zgodnie z kontraktem i brak gwarancji terminowego ukończenia budowy.

Miasto - wyjaśnił Olszewski - odstąpiło od umowy z Hydrobudową Gdańsk 2 lutego br., ale pierwsze sygnały, że wykonawca może mieć kłopoty z dotrzymaniem terminów, pojawiły się już we wrześniu ub.r. Wtedy miasto wezwało wykonawcę do przyśpieszenia robót. Jak wyjaśnił Olszewski, w grudniu pojawiły się sygnały dotyczące braku płatności na rzecz podwykonawców przez generalnego wykonawcę. Z tego powodu pod koniec stycznia część z nich przestała prowadzić prace.

- Te fakty zmusiły inwestora do skierowania formalnego zapytania, ilu podwykonawców faktycznie pracuje na budowie. (...) Oświadczenie nie pokrywało się z zapisami kontraktu, co było kolejną przesłanką, która upoważniała inwestora do odstąpienia od umowy - powiedział Olszewski. Kolejną przesłanką była zawarta przez generalnego wykonawcę cesja wierzytelności. Olszewski wyjaśnił, że cesja wierzytelności jest instrumentem prawnym, który pozwala na zabezpieczenie na określonym zobowiązaniu umownym jakiegoś zobowiązania dłużnego. - Podmiot, jakim w tym przypadku była Hydrobudowa, użył cesji wierzytelności, która była należna z miasta do Hydrobudowy, pod kredyt, który miał zaciągnięty w banku. Taka cesja jest skuteczna, natomiast jest niezgodna z kontraktem, a w związku z tym z prawem w przypadku, kiedy jest zawarta bez zgody zobowiązanego, czyli nas (miasta) - wyjaśnił Olszewski.

Budowę skończy spółka miejska

Dodał, że po wypowiedzeniu umowy Hydrobudowie, 6 lutego miasto przejęło teren budowy. W środę pracę rozpoczęła komisja inwentaryzacyjna, która bada, jaki zakres prac jest konieczny, aby dokończyć pierwszy etap budowy bulwarów. Pracę dotyczące inwentaryzacji mają zakończyć się do końca lutego, po czym swoje prace zacznie Zakład Remontów i Konserwacji Dróg - powiedział Olszewski. - Do dokończenia są roboty, które dotyczą przede wszystkim przejścia przy ul. Grodzkiej, nawierzchni oraz obiektów pływających - wyliczał Olszewski. Zaznaczył, że pierwszy etap budowy bulwarów wiślanych (między mostem Śląsko-Dąbrowskim i ul. Boleść) jest wykonany "nawet do 90 proc". Dodał, że wysoki stan zaawansowania projektu i pozostające do realizacji prace, głównie o charakterze drogowym, były powodem wybrania Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg jako podmiotu, który ma dokończyć pierwszy etap inwestycji.

Pieniądze z UE niezagrożone

Dopytywany przez stołecznych radnych, czy jest zagrożenie utraty środków unijnych pozyskanych na budowę bulwarów, zapewnił, że nie ma. - Potwierdzam, iż nie ma zagrożenia utraty jakichkolwiek środków unijnych z tego kontraktu - podkreślił Olszewski. Zaznaczył, że rozwiązanie umowy z Hydrobudową Gdańsk nie oznacza, że konieczne będzie przekazanie dodatkowych środków na dokończenie pierwszego etapu budowy bulwarów. Poinformował też, że inwestor wystąpił o zapłacenie kar należnych na rzecz Warszawy w wysokości 5 mln 763 tys. zł z terminem płatności do poniedziałku (16 lutego) pod rygorem uruchomienia polisy ubezpieczeniowej w tej wysokości. - Ta polisa pozwala nam ściągnąć kary bezpośrednio z firmy ubezpieczeniowej na wypadek, gdyby Hydrobudowa Gdańsk ich nie uregulowała w terminie do 16 lutego - powiedział Olszewski.

Zdążą do lata?

Zastępca rzecznika prasowego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała w czwartek dziennikarzom, że być może jeszcze w najbliższym sezonie wiosenno-letnim będzie można skorzystać z pierwszego odcinka przebudowanych bulwarów. Drugi odcinek to nadal zaawansowany plac budowy. Termin jego otwarcia nadal pozostaje nieznany.

Tak wyglądał pierwszy odcinek bulwarów 30 stycznia:

PAP/jb/r

Bulwary to nadal plac budowy
Bulwary to nadal plac budowyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP