Ratusz porozumiał się z firmami. "Nie będzie przerwy w odbiorze śmieci"

[object Object]
Kto odbierze odpady po 1 stycznia?TVN24
wideo 2/4

Widmo "Neapolu" zostało zażegnane - twierdzi stołeczny ratusz. Po 1 stycznia śmieci odbiorą te same firmy, które robią to teraz. Porozumienie będzie obowiązywać do chwili rozstrzygnięcia przetargów na nowych odbiorców.

- Nie będzie przerw w świadczeniu usług. Wszystkie firmy mają zawarte umowy z miastem, zawarte do momentu rozstrzygnięcia trwającego postępowania przetargowego. Termin złożenia ofert nie ma wpływu na ciągłość odbioru - podkreślił w czwartek Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Miasto porozumiało się z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania oraz firmami Lekaro i Suez - na razie na trzy miesiące, z możliwością przedłużenia, jeśli przedłużą się procedury związane z rozstrzygnięciem przetargu i podpisaniem umów.

MPO odbierze odpady z 11 dzielnic: Bemowa, Białołęki, Bielan, Mokotowa, Ochoty, Śródmieścia, Ursusa, Włoch, Woli, Targówka, Żoliborza. Firma Suez będzie odpowiadała za dwie dzielnice: Ursynów i Wilanów. Natomiast Lekaro wywiezie śmieci z pięciu dzielnic: Rembertowa, Wawra i Wesołej, Pragi Południe i Pragi Północ.

Nowe zasady segregacji

Wraz z nowym rokiem wchodzi w życie system selektywnej zbiórki odpadów do pięciu pojemników. Jak zapowiadają urzędnicy, w piątek 28 grudnia na stronach operatorów i na miejskiej witrynie www.czysta.um.warszawa.pl opublikowane zostaną nowe harmonogramy odbioru odpadów.

SPRAWDŹ, JAK MOGĄ ZMIENIĆ SIĘ HARMONOGRAMY

Miasto zapowiada, że nowy system będzie wdrażany stopniowo. Do jego wprowadzenia zobowiązane zostały firmy wywożące śmieci. - Firmy mają do wykonania trzy zadania - zapowiada Olszewski. I zaznacza, że będą one realizowane równolegle, a termin ich zakończenia będzie uzależniony od kwestii logistycznych. - Do końca tego roku firmy dostarczą worki do zabudowy jednorodzinnej. Drugi etap to oklejanie pojemników nowymi naklejkami. Trzeci etap to dostawa nowych pojemników na nowe frakcje, czyli selektywnej zbiórki papieru i odpadów biodegradowalnych - wyjaśnia wiceprezydent.

Miasto planuje, że do końca roku 70 tysięcy punktów odbioru odpadów (2/3 na terenie miasta) będzie przygotowanych do realizacji nowego systemu od 1 stycznia. Natomiast kolejne 40 tysięcy punktów ma dostosować się do nowych wymagań w pierwszych tygodniach nowego roku.

Czas na przyzwyczajenie się

Operatorzy rozpoczęli kampanię informacyjną i wdrażanie systemu w środę. Jak podkreśla wiceprezydent, przyzwyczajenie mieszkańców do nowych zasad segregacji odpadów będzie trudnym procesem. W związku z tym, do września 2019 roku ratusz zamierza prowadzić kampanię informacyjną.

- Nie będziemy wyciągali konsekwencji finansowych z tytułu ewentualnych błędów w segregacji. Zakładamy, że jest to etap, kiedy mieszkańcy mają czas na przyzwyczajenie się do nowego systemu - zaznaczył Olszewski. Przypomnijmy, że karą za nieprzestrzeganie jest podwyższenie opłaty za wywóz śmieci.

Urzędnicy informują też, że do czasu pojawienia się nowych oznaczeń i dodatkowych pojemników, mieszkańcy powinni segregować odpady według dotychczasowych wytycznych.

Pięć pojemników, każdy w innym kolorze

Co się zmieni? W nowym systemie segregacji odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika na "segregowane suche" zostają podzielone na dwie kategorie: - niebieski pojemnik na "papier",

- żółty pojemnik na "metale i tworzywa sztuczne".

Pojawi się też nowy pojemnik, do którego trafiało będzie szkło. Będzie on miał kolor zielony.

Natomiast odpady, które trafiały do czarnego pojemnika na odpady "zmieszane", będą podzielone na: - odpady, które mogą trafić do frakcji "bio" w brązowym pojemniku,

- odpady "zmieszane" - których nie możemy wrzucić do żadnego innego pojemnika, a nie są odpadami niebezpiecznymi. Przeznaczony jest na nie pojemnik czarny.

Warto pamiętać, że do kosza z oznaczeniem "bio" mogą trafiać wyłącznie odpady roślinne, nie można tam wrzucać resztek pochodzenia zwierzęcego.

Dziewięć ofert w przetargu

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent poinformował, że otwarte zostały oferty w przetargu na odbiór odpadów komunalnych od 1 stycznia 2019 roku.

Zgłosiło się do niego dziewięć firm. Ich oferty zostaną zweryfikowane pod kątem poprawności. Te zaakceptowane, przejdą do drugiej części postępowania, czyli elektronicznej aukcji.

Jej celem jest licytacja zaproponowanych w ofertach cen. Miasto wybierze potem najkorzystniejszą ofertę. Zanim jednak dojdzie do podpisania umowy, będzie musiał upłynąć określony przepisami termin na odwołanie od decyzji miasta.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl termin składania ofert został przesunięty z powodu protestów stron biorących udział w postępowaniu przetargowym.

Śmieciowe problemy na Mazowszu

Miasto jest zobowiązane do wprowadzenia nowego systemu śmieciowego na mocy rozporządzenia ministra środowiska z lipca 2017 roku. - W metropolii warszawskiej nie jesteśmy w tym osamotnieni. Umowy na obiór śmieci wygasają też w gminach Nieporęt, Wołomin, Piaseczno, Otwock, Stare Babcie, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorowo - wylicza Olszewski.

W pierwszym kwartale 2019 roku umowy wygasną w gminach: Izabelin, Jabłonna, Nowy Dwór Mazowiecki, Radzymin, Marki, Zielonka, Góra Kalwaria. W drugim kwartale w gminach: Czosnów, Wieliszew, Leszno, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Piastów, Nadarzyn, Żyrardów, Józefów, Wiązowna, Halinów.

- Tylko jedna gmina - Konstancin Jeziorna - nie przewiduje zmian w systemie i zmiany operatora. Wszystkie pozostałe 39 gmin metropolii warszawskiej będzie tę zmianę przechodziło - podkreśla wiceprezydent. I dodaje, że dwie trzecie z nich sygnalizowało już stolicy problemy, które mają być skutkiem decyzji ministra środowiska o uchyleniu pozwoleń dla instalacji do przetwarzania odpadów na terenie metropolii. Część firm miała już poinformować gminy o ryzyku wstrzymania realizacji umów w zakresie zagospodarowania odpadów i zamknięcia instalacji.

Problemy te są związane z trudnościami w uchwaleniu wojewódzkiego programu zagospodarowania odpadów. Jak twierdzą przedstawiciele Sejmiku Mazowsza, blokuje go minister środowiska, który wydał w jego sprawie negatywną opinię.

Sytuację pogarsza kwestia pozwoleń na przetwarzanie odpadów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego ma je jedna firma. Pięć innych czeka na ich przyznanie. Działanie bez takiego dokumentu oznacza, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ma prawo zamknąć daną instalację. W tej kwestii Sejmik Mazowsza również jest w konflikcie z Ministerstwem Środowiska. Strony przerzucają się odpowiedzialnością za opóźnienia w wydawaniu pozwoleń i ich uchylanie.

kk/r

Pozostałe wiadomości

Policja zatrzymała "16-letniego obywatela Polski mającego związek" z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie.

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Skomentował ją prezydent Andrzej Duda.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca bmw zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Policjanci ustalili, że był kompletnie pijany, a dodatkowo w ogóle nie powinien być na wolności.

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl