Radny donosi do prokuratury na starostę. "Szantaż i groźby"

Starostwo powiatowe w PiasecznieGoogle Maps / archiwum prywatne

Radny powiatu piaseczyńskiego twierdzi, że tamtejszy starosta mógł popełnić przestępstwo. Przekonuje, że był przez niego szantażowany: miał usłyszeć, że straci pracę, jeżeli nie poprze starosty. - Całą sytuację oceniam jako próbę nacisku oraz próbę zastraszenia mnie - odpowiada starosta.

Główną postacią w tej historii jest Grzegorz Pruszczyk. W ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na radnego powiatu piaseczyńskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jego partia zdobyła łącznie siedem mandatów, lokalny komitet Nasza Gmina również. Najwięcej - i samodzielną większość - wzięła Koalicja Obywatelska (15 z 29 mandatów w radzie powiatu). To jednak minimalna przewaga – jednego głosu.

"Dostawałem pewne sygnały"

Z takim rozdaniem radni przygotowywali się do wyboru starosty. Miał nim zostać Ksawery Gut.

- Od momentu wyboru na radnego dostawałem pewne sygnały zainteresowania moją osobą w kontekście pozytywnego głosowania [za wyborem Ksawerego Guta na starostę - red.], ale nikt tego wyraźnie nie zaznaczył w tym sensie, że nie byłem szantażowany – mówi tvnwarszawa.pl Pruszczyk.

W piśmie do prokuratury, które nam przesłał, zaznaczył, że najpierw rozmawiał z nim jeden z radnych, a potem były członek zarządu starostwa.

Według radnego z rozmów wynikało, że jego decyzję w głosowaniu wiązano z miejscem, gdzie pracuje. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, który podlega pod starostwo piaseczyńskie.

"Wyposażyłem się w dyktafon"

- Gdy zostały trzy dni do głosowania i członek zarządu powiatu, Ksawery Gut poprosił mnie o rozmowę, sygnalizując, że chodzi o czwartkowe głosowanie, przebiegła mi taka myśl, że może on argumentować to w sposób, w który nie powinien. Dlatego zdecydowałem się na zapis tej rozmowy. Wyposażyłem się w dyktafon i poszedłem na spotkanie - relacjonuje Pruszczyk.

Jak precyzuje w piśmie do prokuratury, zaproszenie na spotkanie otrzymał 19 listopada przez aplikację Messenger. Sama rozmowa miała odbyć się dzień później.

Jej zapis (jak i całą sprawę) opisał jako pierwszy portal DoRzeczy.pl, w dniu głosowania. Pruszczyk w rozmowie z tvnwarszawa.pl dodał, że zapisu nikomu nie dostarczał.

Wskazał nam jednak profil ITV Piaseczno na Facebookum gdzie można odnaleźć wniosek do Prokuratury Krajowej. W załączniku numer 3 jest spisana rozmowa, która miała się odbyć pomiędzy Grzegorzem Pruszczykiem (oznaczony jako GP) a Ksawerym Gutem (KG).

"Utrata pracy?"

Z zapisu wynika, że najpierw Ksawery Gut miał pytać, w jakiej komisji widzi się Pruszczyk. Później, że polityk PiS sugerował, iż musi być naprawdę poważny powód, żeby powiedzieć: słuchajcie, głosuję inaczej. Z drugiej strony Gut miał powiedzieć, że nie nalega, żeby głosował na niego, ale nie wie, czy nie będą naciskali inni członkowie zarządu.

Potem Pruszczyk pyta, czy konsekwencją będzie utrata pracy? Gut odpowiada, że może tak być.

"Dostałem sygnał"

- Dostałem sygnał, że powinienem złamać swój kręgosłup i oszukać kolegów z klubu. Mam rodzinę wielodzietną, moja żona pracuje, ale zdajemy sobie sprawę, że utrzymanie siedmioosobowej rodziny z jednej pensji nie byłoby możliwe. W moim sumieniu uważam, że zachowałem się właściwie. Poinformowałem organy ścigania, że poddano mnie szantażowi – przekonuje.

W piśmie, które skierował do prokuratury, czytamy, że "zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postaci użycia podczas rozmowy odbytej przeze mnie z Członkiem Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Panem Ksawerym Gutem w dniu 20 listopada 2018 roku szantażu i groźby bezprawnej pozbawienia" go pracy.

Biuro prasowe prokuratury potwierdziło, że 21 listopada Pruszczyk złożył zawiadomienie. "Zostało przesłane według właściwości do Prokuratora Regionalnego w Warszawie celem rozpoznania i dalszego procedowania zgodnie z kompetencjami" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

"Próba zastraszenia mnie"

Ksawery Gut wydał oświadczenie na Facebooku. Stwierdził między innymi, iż nie zamierza oceniać zachowania "rozmówcy, który w ukryciu nagrywał naszą rozmowę".

"Chcę jednak podkreślić, że to Pan Grzegorz Pruszczyk, jako pierwszy, poruszył temat swojego zatrudnienia w DPS. Moja reakcja w tym zakresie była wyłącznie życzliwą diagnozą mojej i jego sytuacji politycznej polegającej na tym, iż łączy on funkcję radnego i jednocześnie jest zatrudniony w samorządowym Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii" - dodał.

Zaznaczył również, że to Pruszczyk "tak moderował nagrywaną przez siebie rozmową", aby sprowokować go do określonej odpowiedzi.

"Z tych też względów całą sytuację oceniam, jako próbę nacisku oraz próbę zastraszenia mnie (grożenie odpowiedzialnością karną) tuż przed głosowaniem (...). Przygotowana przez Pana Grzegorza Pruszczyka prowokacja, bo tak ją oceniam ze względu na moment upublicznienia tego nagrania, nie udała się. Zostałem wybrany na stanowisko" - pisze dalej Gut.

Z jego relacji wynika, że celem spotkania było ustalenie, czy podjęto już decyzję w klubie PiS o dyscyplinie głosowania w sprawie wyboru starosty. "Zachowanie Pana Grzegorza Pruszczyka pozostawiam ocenie Państwa. Jednocześnie pragnę podziękować tym wszystkim, którzy mi zaufali zarówno na etapie wyborów samorządowych, jak i na etapie wyboru mnie na starostę Piaseczyńskiego" - podsumowuje.

22 listopada Gut został wybrany na starostę. Jak podaje "Gazeta Stołeczna", głosowało na niego 15 osób z 29-osobowej rady powiatu.

21 PAŹDZIERNIKA ODBYŁY SIĘ WYBORY SAMORZĄDOWE:

[object Object]
Oficjalne wyniki dla WarszawyTVN24
wideo 2/4

ran/kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps / archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl