Radni pytali o kolektory. "Ciężko wyrokować, ile ten proces zajmie"

[object Object]
Ścieki płyną do "Czajki" tymczasowym rurociągiemTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

Po dyskusji na temat awarii kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" Rada Warszawy przerwała na wniosek Koalicji Obywatelskiej obrady do 26 września. Przeciwni przerwie byli radni PiS.

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy została zwołana w piątek na wniosek klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Po blisko trzygodzinnej dyskusji związanej z aferą reprywatyzacyjną radni przeszli do drugiego punktu obrad - awarii układu przesyłowego ścieków.

Wniosek o przerwanie obrad po debacie na ten temat złożył przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski. Wcześniej z jego inicjatywy przerwano dyskusję, która odbywała się po złożeniu informacji w tej sprawie przez wiceprezydenta stolicy Roberta Soszyńskiego.

Szostakowski wnioski motywował upolitycznieniem dyskusji. Przeciwnego zdania był między innymi radny PiS Sebastian Kaleta. - Przez trzynaście dni zrzucono do Wisły objętość ścieków wielkości dwóch Koloseów, dwóch [Stadionów - red.] Narodowych i wy chcecie, żeby była przerwa - mówił.

Większością głosów obrady przerwano do 26 września.

Postęp prac jest "zadowalający"

Wiceprezydent, przedstawiając informację w sprawie awarii, wskazał, że trwają prace eksperckie nad ustaleniem jej przyczyn. Miasto spodziewa się raportu w tej sprawie, ale nie będą to "najbliższe dni".

Jak zaznaczył, równolegle trwają prace, których celem jest naprawa układu. Polegają m.in. na rozbiórce betonowego chodnika, który przykrywał kolektory.

Według Soszyńskiego postęp tych prac jest "zadowalający". - W tej chwili usunięto prawie 70 metrów bieżących tego chodnika. Takim punktem granicznym jest 100 metrów. Zakładamy, że po usunięciu 100 metrów chodnika i innych zwałowisk, które tam są, będziemy mogli przystąpić do pełnej oceny stanu pozostałej części tego systemu przesyłowego i zacząć naprawę docelową - powiedział Soszyński.

"Nie umiemy podać precyzyjnego harmonogramu"

Radni PiS domagali się, by wiceprezydent przedstawił szczegółowy harmonogram naprawy systemu przesyłowego. Soszyński przyznał, że jednoznaczne określenie dat nie jest możliwe.

- Nie umiemy w tej chwili podać precyzyjnego harmonogramu, kiedy nastąpi docelowa naprawa systemu przesyłowego - mówił Soszyński. - Jesteśmy na końcowym etapie usuwania bezpośrednich zniszczeń w systemie przesyłowym. Jesteśmy w trakcie oceny jakości pozostałej części systemu przesyłowego. Jesteśmy w trakcie ustalania przyczyny tej awarii i wypracowywania docelowego modelu naprawy tego systemu - przypomniał.

- Jest bardzo ciężko wyrokować, ile ten proces zajmie czasu. Jeżeli musiałbym w tej chwili odpowiedzieć na takie pytanie, oceniałbym go na około trzy, cztery miesiące - odparł. Zastrzegł jednak, że nie należy "przywiązywać się do tej oceny". - Rzetelnie będziemy mogli odpowiedzieć w ciągu dwóch, trzech tygodni - zapowiedział.

Alternatywne rozwiązania

Wiceprezydent zwrócił uwagę na działania doraźne, w tym oczyszczanie ścieków w sposób mechaniczny i poprzez ozonowanie. Wspomniał także o alternatywnym rurociągu, który powstał z inicjatywy rządu i w wyniku prac m.in. Wód Polskich. Jego zdaniem jednak nie funkcjonuje on "należycie". - Przez cały okres, kiedy był położony, ścieki były zrzucane do Wisły. W najlepszych godzinach tłoczył maksymalnie jedną trzecią, jedną czwartą ścieków - dodał.

W czwartek instalacja, która tłoczyła ścieki do tymczasowego rurociągu na moście pontonowym, została rozmontowana. Wszystkie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zaczęły znów trafiać do Wisły. Jak przekazał rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel, chodziło o montaż nowej zatapialnej pompy, która miała poprawić wydajność całego systemu. Dzień później instalację uruchomiono ponownie.

- Zostaliśmy poinformowani, że zamontowano silniejsze pompy. Na tę godzinę tłoczenie zbliża się mniej więcej do 50 procent podawanych ścieków. W tej chwili możemy powiedzieć, że 50 procent ścieków płynie rurociągiem, 50 procent jest zrzucanych do Wisły. Byłoby znakomicie i mamy na to nadzieję, że ten układ doraźnie zacznie funkcjonować - zaznaczył Soszyński. Te informacje wiceprezydent przekazał w piątek po południu. W sobotę rano, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował jednak, że do alternatywnego rurociągu trafia już 100 procent ścieków.

Wiceprezydent poinformował także o działaniach, jakie rozważa miasto na wypadek sytuacji, gdy tymczasowa instalacja nie będzie mogła już spełniać swojej roli: doraźnym uruchomieniu jednej nitki w układzie przesyłowym lub - gdyby to rozwiązanie nie było możliwe - położeniu rurociągu na moście Skłodowskiej-Curie.

"Kiedy ja mówię, to tak jakby mówił prezydent Trzaskowski"

Do funkcjonowania tymczasowego rurociągu odniósł się podczas dyskusji szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz. - Wody Polskie były zmuszane do poszukiwania specjalnych pomp, które były dostępne na terenie Unii Europejskiej jedynie w Holandii, dlatego że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przy zrzutach tych ścieków nie zastosowało od początku tych krat odcedzających (zanieczyszczenia stałe - red.) i pompy, które były pierwotne, zostały uszkodzone - wyjaśnił. Jak dodał, jedna z nowych pomp została zamontowana w piątek, a druga będzie instalowana "lada moment".

Jurkiewicz zwrócił uwagę na nieobecność podczas sesji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, co - w ocenie radnych PiS - było niepokojące. W odpowiedzi Soszyński argumentował, że prezydent stolicy ma merytorycznych zastępców. - Kiedy ja mówię na ten temat, to tak jakby mówił na ten temat prezydent Trzaskowski - poinformował.

Radny PiS zapytał o okres trwałości projektów unijnych, gdzie - jak zauważył - "najbardziej istotny jest tzw. efekt ekologiczny". - Czy państwo dzisiaj macie wiedzę na temat, czy wskutek tego, że doszło do tej awarii, ten okres trwałości projektów unijnych oparty na efekcie ekologicznym spowoduje konieczność zwrotu środków do Unii Europejskiej - pytał. Kolejne pytanie dotyczyło przewidywanych kar za zrzut ścieków do Wisły. Wiceprezydent w odpowiedzi zapewnił, że miasto dziś nie widzi zagrożeń, co do pieniędzy unijnych.

Ścieki prosto do Wisły

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek, 27 sierpnia i dzień później. Od 28 sierpnia nieczystości są zrzucane do Wisły.

W poniedziałek, 9 września, uruchomiono rurociąg tymczasowy na zbudowanym przez wojsko moście pontonowym. Płynęło nim kilkadziesiąt procent wszystkich ścieków, do końca tygodnia miała to być całość.

"Negatywny wpływ zrzutu ścieków"

Jak podał w środę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, do 10 września, do Wisły zrzucono ponad trzy miliony metrów sześciennych ścieków.

"Dotychczas wykonane badania wody rzeki Wisły w punktach wyznaczonych na terenie m.st. Warszawy wskazują na negatywny wpływ zrzutu ścieków na jakość wód w zakresie ChZTCr (chemiczne zapotrzebowanie na tlen, chromianowe), azot ogólny, azot amonowy, zawiesina ogólna, fosfor ogólny, detergenty niejonowe, substancje ekstrahujące się eterem naftowym, przewodność, ogólny węgiel organiczny (TOC)" - czytamy w komunikacie GIOŚ.

Władze stolicy zapewniają, że woda płynąca w kranach jest zdatna do picia.

PAP/kk/pm

Pozostałe wiadomości

U zbiegu Marymonckiej i Trasy Mostu Północnego zderzyły się dwa tramwaje linii numer 2. Poszkodowanych zostało sześć osób, z czego trzy poważniej ranne trafiły do szpitala. Utrudnienia trwały trzy godziny.

Zderzyły się dwa tramwaje. Trzy osoby trafiły do szpitala

Zderzyły się dwa tramwaje. Trzy osoby trafiły do szpitala

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Wypadek w warszawskiej dzielnicy Wesoła. Na parkingu obok szkoły podstawowej kierująca autem osobowym wjechała w ogrodzenie, które przewróciło się na grupę osób. Ranne zostały cztery osoby, w tym troje dzieci w wieku od siedmiu do 11 lat.

Wjechała w ogrodzenie koło szkoły. Ranne cztery osoby, w tym troje dzieci

Wjechała w ogrodzenie koło szkoły. Ranne cztery osoby, w tym troje dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Główna Policji poinformowała o zatrzymaniu w Warszawie 37-letniego rapera z Norwegii. Jak podała, mężczyzna ma na swoim koncie przestępstwa narkotykowe, uszkodzenie ciała i napaść na funkcjonariusza.

Znany norweski raper zatrzymany w Warszawie

Znany norweski raper zatrzymany w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk zabrał głos w sprawie blokad dróg organizowanych przez aktywistów klimatycznych. Od tygodnia Ostatnie Pokolenie organizuje blokady Wisłostrady. Premier przekazał, że wezwał "służby do zdecydowanego reagowania i przeciwdziałania takim akcjom". "Nie damy się zastraszyć" - odpowiedziała organizacja.

Donald Tusk o blokadach dróg: wezwałem służby do zdecydowanej reakcji. Jest odpowiedź Ostatniego Pokolenia

Donald Tusk o blokadach dróg: wezwałem służby do zdecydowanej reakcji. Jest odpowiedź Ostatniego Pokolenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ubiegłym tygodniu prokuratorzy i policjanci zakończyli oględziny pogorzeliska spalonej hali targowej Marywilska 44. Rzecznik Prokuratury Krajowej, która prowadzi śledztwo w sprawie pożaru, przekazał informacje o ocalałym mieniu.

33 sejfy, dwa miliony złotych w gotówce, trzy kilogramy biżuterii. Prokuratura o oględzinach spalonej hali

33 sejfy, dwa miliony złotych w gotówce, trzy kilogramy biżuterii. Prokuratura o oględzinach spalonej hali

Źródło:
PAP

Do poważnego wypadku doszło na drodze krajowej numer 50 w okolicach węzła Wiskitki (powiat żyrardowski). W wyniku zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego ranna została kobieta. DK50 jest zablokowana.

Auto zmiażdżone przez dwie ciężarówki, kierująca ranna. Wezwano śmigłowiec ratowniczy

Auto zmiażdżone przez dwie ciężarówki, kierująca ranna. Wezwano śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano doszło do awarii sieci trakcyjnej na Dolnym Mokotowie. Tramwaje do Wilanowa jeździły na skróconej trasie.

Uszkodzona trakcja na trasie do Wilanowa

Uszkodzona trakcja na trasie do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Otwoccy policjanci rozbili szajkę trudniącą się handlem podrabianymi perfumami. Zatrzymano pięć osób i zabezpieczono 8,5 tysięcy sztuk towaru. Jego szacunkowa wartość, w przypadku produktów oryginalnych, wyniosłaby pieć milionów złotych.

8,5 tysiąca sztuk podrobionych perfum w mobilnych magazynach. Pięć osób zatrzymanych

8,5 tysiąca sztuk podrobionych perfum w mobilnych magazynach. Pięć osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym usłyszał egipski naukowiec, którego walizka wybuchła dwa miesiące temu w sortowni bagażu Lotniska Chopina - podało Radio ZET. Mężczyźnie grożą trzy lata więzienia.

Wybuch walizki na warszawskim lotnisku, w niej suchy lód i komórki płuc chomika. Właściciel bagażu z zarzutem

Wybuch walizki na warszawskim lotnisku, w niej suchy lód i komórki płuc chomika. Właściciel bagażu z zarzutem

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl

W Płońsku (Mazowsze) zapaliło się poddasze sklepu znanej sieci. Nie ma osób poszkodowanych. Trwa dogaszanie i prace rozbiórkowe.

Duży pożar dyskontu w Płońsku

Duży pożar dyskontu w Płońsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Policjanci opublikowali wstrząsające nagranie z Baniochy (Mazowsze). Widać na nim, jak kierowca auta osobowego lekceważy czerwone światło i wjeżdża wprost przed ciężarówkę. Dochodzi do zderzenia.

Na czerwonym wprost przed ciężarówkę. Dramatyczne nagranie

Na czerwonym wprost przed ciężarówkę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po jednej stronie ogródki działkowe, po drugiej wzniesione w latach 60. ubiegłego wieku bloki osiedla Dolna-Piaseczyńska. Władze Mokotowa chcą, aby na wąskiej, zielonej rezerwie terenowej, powstała droga odciążająca zakorkowaną ulicę Dolną. Spora grupa mieszkańców jest temu przeciwna.

Dzielnica szuka pieniędzy na drogę, część mieszkańców jej nie chce

Dzielnica szuka pieniędzy na drogę, część mieszkańców jej nie chce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Lubowidza (Mazowieckie) najpierw uszkodził posterunek policji, rzucając w okno kostką brukową, a następnego dnia zaatakował policjanta w czasie wolnym od służby. 33-latek rzucił się na dzielnicowego z pięściami. Został zatrzymany.

Kostką brukową rzucił w okno posterunku

Kostką brukową rzucił w okno posterunku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz chwali się, że gospodarka turystyczna osiągnęła rekordowy wkład w PKB Warszawy. "Stolica odnotowuje dynamiczny wzrost w tym sektorze, co potwierdza najnowszy raport opublikowany przez Stołeczne Biuro Turystyki. Jak wynika z szacunków, aż 34 miliardy złotych pochodziły z działalności związanych z transportem, zakwaterowaniem, gastronomią czy rozrywką" - informują urzędnicy.

Rekordowe 34 miliardy złotych z turystyki

Rekordowe 34 miliardy złotych z turystyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

58-letni obywatel Rosji poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez niemiecki wymiar sprawiedliwości został zatrzymany na Lotnisku Chopina. Chodzi o przestępstwa finansowe.

Przyleciał z Wilna i trafił do aresztu

Przyleciał z Wilna i trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oferował w sieci suszone kapelusze muchomora czerwonego, a także nalewki i ekstrakty z innych roślin. Odwiedzili go policjanci i inspektorzy sanepidu. - Każda forma wykorzystania muchomora czerwonego w tej chwili jest już nielegalna - informuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

Oferował w sieci muchomory czerwone. Odwiedzili go policjanci i inspektorzy sanepidu

Oferował w sieci muchomory czerwone. Odwiedzili go policjanci i inspektorzy sanepidu

Źródło:
tvnwarszawa.pl/Fakty TVN

Będzie nowy przedmiot w szkołach - edukacja zdrowotna. Na zajęciach poruszane będą kwestie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy dojrzewania płciowego. W niedzielę w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Pojawili się na nim między innymi politycy PiS-u, a także kandydat tej partii na prezydenta Karol Nawrocki. W niedzielę opublikowany został także list w obronie nowego przedmiotu, którego sygnatariusze zaznaczyli, że właściwa edukacja chroni dzieci przed krzywdzeniem. 

Protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach. Wśród nich kandydat PiS na prezydenta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Strażacy i policjanci interweniowali w nocy na jednej z posesji pod Piasecznem. Płonął tam garaż. Ucierpiała jedna osoba.

Ogień w garażu. Dwa auta spłonęły, jedna osoba ucierpiała

Ogień w garażu. Dwa auta spłonęły, jedna osoba ucierpiała

Źródło:
tvnwarszawa.pl