Przez Polskę na Zachód. Ruszył proces o przemyt uchodźców

[object Object]
"Nigdy nie wiadomo ile osób jest w środku" TVN 24
wideo 2/3

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces Kurbana M. i Movlata Ch. Oskarżeni mieli kierować konkurencyjnymi grupami przestępczymi, które zajmowały się przerzutem uchodźców ze wschodu na zachód Europy. Na ławie oskarżonych zasiedli między innymi taksówkarze.

W sprawie początkowo oskarżone były 22 osoby, ale część dobrowolnie poddała się karze. Na poniedziałkowej rozprawie prokurator Jan Derlewski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie odczytał akt oskarżenia obejmujący 15 osób.

Głównymi oskarżonymi są urodzeni w Rosji Kurban M. i Movlat Ch. Według prokuratury w latach 2016-2017 każdy z nich kierował odrębną, zorganizowaną grupą przestępczą, która za pieniądze ułatwiała migrantom "wielokrotne przekraczanie granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom".

Kierowca i choreograf teatralny

43-letni Kurban M., kierowca z zawodu, miał ułatwić przekroczenie granicy "bliżej nieustalonej liczbie cudzoziemców, ale nie mniejszej niż 130 osób", które trafiły do Niemiec. Kurban M. miał przede wszystkim organizować i nadzorować ten proceder, zlecać odbiór i transport poszczególnych osób. W kilku przypadkach sam woził uchodźców.

Gdy sędzia Anna Ptaszek z Sądu Okręgowego w Warszawie zapytała oskarżonego, czy przyznaje się do winy, odpowiedział, że nie zrozumiał zarzutów, bo prokurator zbyt szybko je przeczytał. Po kolejnym odczytaniu aktu oskarżenia z pomocą tłumacza powiedział, że nie czuje się winny i zamierza złożyć wyjaśnienia.

49-letni Movlat Ch. jest z wykształcenia choreografem, ukończył w Rosji uczelnię teatralną. Do Polski przyjechał z całą rodziną, żoną i dwojgiem dzieci. Przyznał, że odkąd został zatrzymany, jego bliscy utrzymują się wyłącznie z rządowego programu 500 plus. Wcześniej utrzymywał się ze zleceń, prowadził zajęcia artystyczne dla uchodźców.

Mężczyzna nie przyznał się do winy i zapowiedział, że złoży wyjaśnienia. Według prokuratury miał pomóc nielegalnie przekroczyć zachodnią granicę kraju co najmniej 55 osobom, które zostały następnie przewiezione do Niemiec i Francji.

Co najmniej tysiąc euro za przerzut

Obaj mężczyźni byli wcześniej karani. - Za to samo – tłumaczył Movlat Ch.

Kurban M. był poszukiwany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości do odbycia kary za przemyt uchodźców. W 2011 roku został skazany na cztery lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności, ale w więzieniu spędził tylko dwa lata. Według nieoficjalnych informacji, w tamtej sprawie Kurban M. miał przewozić uchodźców w chłodniach.

Grupy Kurbana M. i Movlata Ch. miały wykorzystywać tak zwaną procedurę uchodźczą, stosowaną podczas udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Cudzoziemcy na granicy w Terespolu informowali, że uciekają przed wojną i składali wnioski o przyznanie statusu uchodźcy. Wydawano im wtedy Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca, uprawniające do pobytu w Polsce. Na czas rozpatrzenia prośby trafiali do otwartych ośrodków dla cudzoziemców, skąd natychmiast znikali. Opłata za nielegalny przewóz do Niemiec czy Francji wynosiła co najmniej tysiąc euro.

Zamieszani taksówkarze

Kolejnych 10 osób jest oskarżonych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych. To pomocnicy szefów gangów, kierowcy taksówek i prywatne osoby, które za opłatą przewoziły migrantów po kraju i za granicę. Wszyscy w całości lub w części przyznali się do winy.

Taksówkarze kwestionowali przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. Jeden z nich powiedział, że przewoził migrantów jak zwykłych klientów, nie podejrzewał, że robi coś nielegalnego. - To straż graniczna przyprowadzała ich do taksówek, mówili, że mają pozwolenie na wjazd do Polski i mają dwa dni na dotarcie do ośrodka - zapewniał Andrzej N.

Wśród oskarżonych są także trzy osoby narodowości czeczeńskiej, które zostały zatrzymane podczas próby wyjazdu z Polski. Osoby te nie przyznały się do winy. Jedna z kobiet zapewniała, że podróżowała po kraju zamiast zgodnie z procedurą zostać w ośrodku dla uchodźców, bo chciała "zwiedzać ciekawe miasta". - Nie zamierzaliśmy wyjechać na Zachód – zapewniała.

Pośrednik Marcin B.

Jedną z kluczowych postaci w tym procederze był Marcin B., który - według prokuratury - zorganizował dla Kurbana M. przemyt od 157 do 300 osób.

"Odbierał od Kurbana M. dyspozycje przewiezienia określonych cudzoziemców, ustalał z nim wysokość zapłaty", a następnie polecał pozostałym oskarżonym odbieranie tych osób między innymi z Białej Podlaskiej, Terespola, Warszawy i przewożenie migrantów do Niemiec lub w pobliże niemieckiej granicy.

- Tam osoby były przesadzane do innych pojazdów i przewożone nimi do Niemiec, Francji i Belgii, bez wymaganych dokumentów - odczytał prokurator. Marcin B. miał także przemycić około 40 osób na polecenie Movlata Ch., 200 osób na "polecenie osoby narodowości czeczeńskiej o imieniu Aslan" i 150 osób na "polecenie osoby o pseudonimie Oskar".

Marcin B. złożył w śledztwie obszerne wyjaśnienia. W poniedziałek przed sądem przyznał się do winy.

Nawet 20 lat więzienia

Kolejna rozprawa odbędzie się za tydzień. Wtedy wyjaśnienia mają złożyć główni oskarżeni.

Jak informowała w sierpniu ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie, śledztwo zostało wszczęte na podstawie ustaleń Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Dzięki temu udało się na gorącym uczynku zatrzymać taksówkarzy, którzy wozili imigrantów.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej Kodeks karny przewiduje do 10 lat pozbawienia wolności, przemyt ludzi przez granicę zagrożony jest karą do ośmiu lat więzienia. Ale fakt, że sprawcy z popełniania przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu, może spowodować zaostrzenie kary do nawet 20 lat "za kratkami".

PAP/mp/pm/b

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl