Informację o podrzuceniu do meczetu świńskich głów opublikował, wraz z trzema zdjęciami, fanpage Islam na Polski. W poście napisano, że monitoring zarejestrował sprawcę. Na jednym ze zdjęć, które wygląda jak stopklatka z monitoringu, widać kobietę w ciemnych okularach.
Ktoś zgłosił tę sprawę na policję. - Wstępna kwalifikacja tego czynu to artykuł 196 kodeksu karnego, mówiący o obrazie uczuć religijnych - powiedział Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji.
"Przejaw rosnącej nienawiści"
- To, co się wydarzyło, jest bardzo przykre. Szczególnie, że zrobiła to prawdopodobnie kobieta. Widać, że nie jest to chuligański wybryk grupy nieletnich, ale przejaw rosnącej nienawiści - komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mohamed Adham, przewodniczący zarządu gminy muzułmańskiej w Warszawie.
Uważa, że atak na nowo otwarty meczet na Ochocie może być iskrą zapalną dla innych podobnych incydentów na tle rasistowskim i religijnym.
- Od stuleci islam jest w Polsce. Teraz, po przeszło 600 latach, importujemy nienawiść z zagranicy - z państw, które przez lata były okupantami i teraz próbują się tłumaczyć. Polska nigdy nie była okupantem - tłumaczy. Podaje przykład Algierczyków, którzy byli represjonowani przez Francuzów.
- W Polsce przez stulecia wyznawcy różnych religii żyli obok siebie w zgodzie, a muzułmanie też ginęli w obronie kraju, dlatego bardzo niepokoi nas to, co się obecnie dzieje - mówi Mohamed Adham.
Policja bada sprawę
Stołeczni policjanci w niedzielę wieczorem przesłuchali pracownika Ośrodka Kultury Muzułmańskiej.
- Na tym etapie postępowania nie możemy ujawnić szczegółów jego zeznań. Cały czas ustalamy świadków i okoliczności zdarzenia. Na razie nikt nie został zatrzymany - informuje Edyta Wisowska z komendy policji na Ochocie.
"Nie wszyscy muzułmanie to przestępcy"
- W tym przypadku karanie nie jest rozwiązaniem. Trzeba rozmawiać. Islam to jest piękna religia, choć teraz wszędzie mówi się o tym, jacy to muzułmanie są źli i groźni - uważa przewodniczący warszawskiej gminy.
W jego ocenie szczególnie niebezpieczne jest generalizowanie.
- Jeśli jakiś muzułmanin jest przestępcą, nawet mordercą, to nie znaczy to, że wszyscy muzułmanie są tacy sami. Jesteśmy przeciw terroryzmowi - podkreśla Adham i dodaje: - Mieszkam w Polsce już od kilkunastu lat i zauważyłam, że kiedy mówię o moim wyznaniu, ludzie zaczynają odnosić się do mnie z nieufnością , choć wcześniej z uśmiechem mówiliśmy sobie "dzień dobry". W naszej świadomości zaczęło się dziać coś bardzo niedobrego.
"Trwają poszukiwania podejrzanej kobiety"
jk/lulu