Przebudowa ulicy Prostej. Kierowców czekają zmiany

ZMIDZmiany w organizacji ruchu

W środę wyłączone z ruchu zostaną dwa odcinki ul. Prostej - między ulicami Żelazną i Twardą oraz między Żelazną i Miedzianą. Ratusz zapowiada, że zmiana nie wywoła dużych utrudnień w ruchu, bo obydwa te odcinki obecnie kończą się ślepo na placach budowy metra.

Wyłączone z ruchu zostaną dwa odcinki ul. Prostej - od ul. Żelaznej do placu budowy stacji metra Rondo ONZ oraz od ul. Żelaznej do placu budowy wentylatorni podziemnej kolejki.

Będą dwie jezdnie

Zmiana ma nie być problemem dla kierowców. Jak informuje ratusz, zmieni się jedynie dojazd na tyły budynków przy Rondzie ONZ – będzie on możliwy ul. Twardą.

Przed rozpoczęciem budowy II linii metra ul. Prosta - między ul. Towarową a al. Jana Pawła II - miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Był to jedyny wąski odcinek w ciągu ulic Świętokrzyskiej i Kasprzaka. Teraz ma on być przebudowany - powstaną dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku; dodatkowe pasy powstaną w rejonie skrzyżowań.

Zmienić ma się też przebieg linii tramwajowej - znajdzie się ona w pasie między jezdniami. Ratusz zapowiada, że technologia wykonania torowiska w przyszłości pozwoli udostępnić je także dla autobusów.

Po obu stronach rozbudowywanej ul. Prostej powstaną drogi dla rowerów oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przebudowa ulicy zakończy się w drugiej połowie 2014 r. i będzie kosztowała 33,8 mln zł.

Zmiany na Świętokrzyskiej

Według zapowiedzi ratusza, po zakończeniu budowy metra zmieni się też dalszy odcinek ul. Prostej w kierunku wschodnim oraz ul. Świętokrzyska. Między Rondem ONZ a ul. Emilii Plater powstać mają trzy pasy ruchu w kierunku wschodnim i dwa pasy ruchu w kierunku zachodnim (z poszerzeniem do czterech pasów w rejonie skrzyżowania z ul. Jana Pawła II).

Po dwa pasy ruchu w obu kierunkach (poszerzone do trzech pasów przed skrzyżowaniami) powstaną między ul. Emilii Plater a ul. Marszałkowską.

Węższa ma być ul. Świętokrzyska - miedzy Marszałkowską a Tamką. Tam dla kierowców dostępny będzie tylko jeden pas ruchu w każdym kierunku. Po dwa pasy powstaną przed skrzyżowaniami z ulicami Jasną i Mazowiecką (w kierunku wschodnim) i z Nowym Światem. Przed skrzyżowaniem z ul. Marszałkowską (w kierunku zachodnim) powstaną trzy pasy ruchu.

O KONCEPCJI NOWEJ ŚWIĘTOKRZYSKIEJ PISALIŚMY JUŻ POD KONIEC GRUDNIA 2012 ROKU:

Mówi Dariusz Malinowski, Pleneria
Mówi Dariusz Malinowski, PleneriaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: ZMID

Pozostałe wiadomości