Protest przeciw ACTA przełożony

Warszawa

Wtorkowy protest przeciwko ACTA - fot. PAP/Paweł Supernak

Przeciwnicy ACTA odwołali środowy protest przed Pałacem Prezydenckim. Na Krakowskim Przedmieściu chcą pojawić się w piątek.

- Ze względu na problemy w BBiZK (Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - przyp. red.) zgromadzenie zostało zarejestrowane na piątek 27.01.2012 w godzinach 17:00-19:30 – czytamy na facebookowym profilu akcji.

Informacji o proteście próżno jednak szukać w oficjalnym wykazie zgromadzeń publicznych. Zapytaliśmy więc o niego w Ratuszu.

- W poniedziałek dostaliśmy maila z informacją o środowym zgromadzeniu - opowiada Mirosław Szymanek, naczelnik Wydziału Imprez Masowych i Zgromadzeń Publicznych. - Odpisaliśmy, że zgłoszenie jest prawnie nieskuteczne (Zgodnie z prawem powinno ono wpłynąć 3 dni przed zgromadzeniem - przyp. red). Dostaliśmy odpowiedź, że manifestacja zostanie zgłoszona na inny termin - mówi.

- Na tę chwilę nie ma wniosku. Możliwe, że wpłynął wczoraj po południu do kancelarii i jeszcze do nas nie dotarł - wyjaśniał w środę koło południa Szymanek.

Jest wniosek

Po 14.00 poinformował, że wniosek rzeczywiście wpłynął we wtorek, mailowo do kancelarii, ale dopiero w środę po południu trafił do niego. W miejskim wykazie zgromadzeń protest przeciwko ACTA będzie widoczny prawdopodobnie w czwartek rano. Informacja o zgłoszonym zgromadzeniu trafi też do służb: policji i straży miejskiej - dodaje naczelnik.

Miasto nie wydaje zgody na organizację zgromadzeń. Wystarczy je odpowiednio wcześniej zgłosić. Ratusz może go zakazać w dwóch przypadkach - jeśli:

"1) jego cel lub odbycie sprzeciwiają się niniejszej ustawie [Ustawa z dnia 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz.U.90.51.297 z późn. zm.). - przyp. red.] lub naruszają przepisy ustaw karnych,2) odbycie zgromadzenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach."

Czyta także raport tvn24.pl: Bitwa o ACTA w sieci.

wp/mz