"Mówi Warszawa" to pierwsza wielogłosowa powieść o współczesnej stolicy. Stworzyło ja 21 autorek i autorów, którzy napisali nowe teksty poświęcone Warszawie i jej mieszkańcom. - Chcemy uchwycić istotę warszawskości - mówi autor tomu.
Pierwsza autobiografia Warszawy powstała z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. - Chcieliśmy zobaczyć panoramę współczesnej Warszawy, ale nie robiąc jej po prostu zdjęcia z góry – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum.
Łączy ich Warszawa
Do refleksji nad naszym miastem świadomie zaproszono ludzi różniących się wiekiem, poglądami i stylem. - Taka właśnie jest Warszawa, stanowiąca mieszaninę stylów i niesamowitej energii – tłumaczył Ołdakowski.
Książka pod redakcją Marka Kochana ukazuje wielobarwność i wielowymiarowość współczesnej stolicy, chcąc uchwycić istotę warszawskości. Została podzielona na trzy części-rozdziały: Miłości, Pożegnania i powroty, Rewolucje. – Miłości jest zdecydowanie za mało, ale tak wyszło – żartował Marek Kochan, komentując dysproporcje między liczbą tekstów w poszczególnych częściach.
Miejska mitologia
- Propozycja, którą otrzymałem, była dobrą okazją do zrealizowania czegoś, co planowałem od dawna. Pomyślałem o tym będąc w Dublinie, który jest wytapetowany tablicami w miejscach, w których dzieje się akcja Ulissesa. Mitologię miasta tworzy sztuka – przekonywał jeden z autorów, Antoni Libera. Akcja jego tekstu dzieje się na Żoliborzu, dzielnicy, z którą związany jest całe życie.
Ale nie wszyscy autorzy od razu połknęli haczyk. - Moja pierwsza reakcja na udział w tym przedsięwzięciu była raczej odmowna. Nie miałam pomysłu, a nie chciałem pisać tylko na zamówienie. Olśniło mnie po dwóch dniach, kiedy przypomniałem sobie, że od dawna chciałem oddać hołd "Złemu" Tyrmanda – zdradził Krzysztof Varga.
Poza opowiadaniami Libery, Vargi, jak i samego Kochana, w tomie znalazły się także teksty Wojciecha Albińskiego, Olgi Berezyny, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Izabeli Filipiak, Aleksandra Kościowa, Mileny Laur, Kai Malanowskiej, Marka Nowakowskiego, Piotra Pazińskiego, Tomasza Piątka, Moniki Powalisz, Moniki Rakusy, Sylwii Siedleckiej, Bohdana Sławińskiego, Jerzego Sosnowskiego, Juliusza Strachoty i Piotra Wojciechowskiego.
Gra miejska i inne atrakcje
Książka wyróżnia się nowoczesną grafiką przygotowaną przez Badog Studio. Oprócz ilustracji, całości dopełniają zdjęcia i fotomontaże. - Chciałbym, żeby była początkiem różnych innych inicjatyw. Już niebawem odbędzie się gra miejska. Chcielibyśmy, żeby powstały film, komiksy i przedstawienia teatralne – zapowiadał Marek Kochan.
Premiera książki z udziałem wszystkich autorów będzie miała miejsce w czwartek 3 listopada o godz. 19.00 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. W sobotę 5 listopada odbędzie się gra miejska "Labirynt okoliczności", a dwa dni później czytanie performatywne w Teatrze Powszechnym.
Piotr Bakalarski//mz